• Temat numeru: Diagnostyka
  • Nowoczesne techniki w diagnostyce maszyn (6)
   W Przemyśle 4.0 jest coraz mniej miejsca dla majstra z młotkiem opukującego obudowę w poszukiwaniu potencjalnej usterki maszyny. Za to coraz więcej miejsca zajmuje elektronika i IIoT.
  • Diagnostyka maszyn w trybie online (10)
   Obecnie możliwości techniczne sprawiły, że diagnostyka maszyn w trybie online stała się podstawą prewencyjnego utrzymania ruchu. Pozwala na zwiększenie dyspozycyjności maszyn poprzez wczesne wykrycie uszkodzeń, a także koordynację ich napraw.
 • Raport
  • Automatyzacja lekiem na niedobory kadrowe (12)
   W dobie pandemii koronawirusa poszukiwanie leku i szczepionki było (lub nadal jest) pierwszą potrzebą. Ta sytuacja spowodowała także, że musieliśmy zweryfikować, jak należy prowadzić w takich sytuacjach nasze zakłady produkcyjne.
 • Koncepcje
  • Sześć błędów przy wdrażaniu autonomicznego utrzymania ruchu (15)
   Wdrożenie autonomicznego utrzymania ruchu przez wiele firm postrzegane jest jako remedium na problemy z pakiem maszynowym i zwiększenie zaangażowania operatorów w dbanie o jego stan. Aby jednak osiągnąć postawione przed nim cele i polepszyć współpracę pomiędzy produkcją, a utrzymaniem ruchu, niezbędne jest wystrzeganie się kilku powszechnych błędów i skorzystanie z kilku dobrych praktyk.
 • Prewencje
  • Zwiększanie bezpieczeństwa pracowników i miejsca pracy – case study (18)
   Czy firma dąży do wprowadzenia specjalnych zaworów izolujących lub rozłączników elektrycznych dla każdej nowej linii produkcyjnej? Czy podczas modernizacji przedsiębiorstwa, osoby odpowiedzialne za projekt upewniają się, że procedury LOTO odzwierciedlają wprowadzane zmiany? Czy firma jest pewna, że dołożyła wszelkich starań, aby ich pracownicy mogli wykonywać swoje obowiązki w bezpiecznym środowisku? Jeżeli odpowiedź na którekolwiek z pytań brzmi „nie”, to z pewnością wdrożenie procedury LOTO może okazać się nie tylko przydatne, ale również konieczne do zbudowania bezpiecznego środowiska produkcyjnego.
  • Pseudoprojekty S.A. – część III: energetyka (24)
   Czy w XV wieku można było być jednocześnie geologiem, matematykiem, inżynierem, architektem (budującym nie tylko studnie czy mosty, ale i fortyfikacje) i do tego jeszcze doskonałym wynalazcą (w tym także machin wojennych) oraz czy w tym samym czasie można było być także uznanym malarzem, rzeźbiarzem, muzykiem i pisarzem, a gdyby tego jeszcze było mało to również odkrywcą, anatomem, filozofem i kartografem? Jaka wiedza ogólna i inżynierska jest wymagana współcześnie, aby pracować w biurze projektowym i realizować projekty, które bądź to w ich części, bądź też w całości są związane z systemami nadzoru stanu technicznego? Zanim padną odpowiedzi, przyjrzyjmy się kilku faktom, które miały miejsce w ciągu tuzina minionych lat.
 • Eksploatacja
  • Układy centralnego smarowania i ich znaczenie w przemyśle (32)
   W przemysłowych parkach maszyn dużą rolę odgrywają układy centralnego smarowania. Ich zadaniem jest zapewnienie prawidłowego działania maszyn i ich części. Zastosowanie znajdują w urządzeniach różnego typu, umożliwiając prawidłowe smarowanie m.in. kół zębatych, łożysk i łańcuchów.
 • Technologie
  • Innowacje w produkcji dla polskiego przemysłu spożywczego (36)
   Choć przetwórstwo żywności jest niemal tak stare, jak świat, przemysł spożywczy wciąż jest branżą o dużym potencjale zmian. Wynikają one zarówno z samego rozwoju technologii, jak i przemian w preferencjach żywienia oraz wpływu produkcji żywności na środowisko. Zatem z jednej strony innowacyjne rozwiązania techniczne wpływają na produkcję, a z drugiej- społeczne potrzeby wymuszają innowacje. Niektóre z nich mają swoje źródło w tych samych trendach, które towarzyszą innym rozwiązaniom z zakresu Przemysłu 4.0. Inne wkraczają niemal na futurystyczne wyżyny, rodem z filmów science fiction.
  • Programowalne przekaźniki czasowe w układach sterowania (40)
   Wraz z automatyzacją procesów produkcyjnych przekaźniki czasowe były stopniowo wypierane przez sterowniki iPLC. W związku z tym producenci przekaźników czasowych musieli sprostać wymaganiom klientów. Dzięki temu w ostatnim czasie przekaźniki czasowe ponownie zyskują na popularności, lecz w tym momencie rodzi się pytanie. Czy obecne „czasówki” to nadal taki sam produkt, jak kilka lat wcześniej?
  • Wysokim ciśnieniem w powietrze (42)
   Bezpośrednie nawilżanie powietrza technologią wysokociśnieniową jest dziś uważane za najnowocześniejszy sposób nawilżania w wielu zastosowaniach przemysłowych. Łatwy montaż, niezawodne sterowanie, niskie koszty energii i dobra dostępność konserwacji to cechy, które również w przemyśle przemawiają za nawilżaniem wysokociśnieniowym bezpośrednio w pomieszczeniu.
 • Zarządzanie ludźmi
  • Dlaczego systemy sugestii pracowniczych umierają (46)
   Od wielu lat w przemyśle funkcjonują systemy sugestii pracowniczych nazywane też programami Kaizen. Ich celem jest angażowanie pracownika w tworzenie kultury ciągłego doskonalenia w firmach, gdyż organizacja może poprawiać swoją efektywność nie tylko poprzez inwestycje polegające na automatyzacji, robotyzacji czy cyfryzacji procesu, ale także na drobnych usprawnieniach.
  • Legalna praca dla cudzoziemców w Polsce – wsparcie i uproszczenia dla obywateli Ukrainy o sukcesie w produkcji? (50)
   Obecnie w Polsce mamy bardzo zróżnicowane przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Inne przepisy odnoszą się do obywateli Unii Europejskiej, a inne do obywateli pozostałych państw – przy czym obywateli sześciu z tych państw można zatrudniać w tzw. trybie uproszczonym. Dodatkowo od 12 marca br. obywateli Ukrainy w trybie specustawy.
 • Wydarzenia
  • Zapowiedź Profesjonalnych Warsztatów Magazynowych w CD x-kom, 20.04.2022, Częstochowa (54)
 • Dodatek specjalny: Napędy i sterowanie
  • Napędy o zmiennej częstotliwości a oszczędność kosztów (61)
   Napędy o zmiennej częstotliwości odgrywają kluczową rolę w zakresie obniżenia zużycia energii, wydłużenia czasu eksploatacji silnika i optymalizacji jego prędkości. Te elektroniczne urządzenia zapewniają nieograniczoną regulację prędkości trójfazowych silników indukcyjnych, maksymalizując komfort użytkownika i redukując koszty. Napędy tego typu są najczęściej wykorzystywane do sterowania wentylatorami, pompami i sprężarkami, co stanowi 75% wszystkich zastosowań przetwornic działających na całym świecie.
  • Konserwacja napędów silników (63)
   Bezawaryjna praca silnika wymaga szeregu zabiegów konserwacyjnych, utrzymujących go w dobrym stanie. Niezbędne jest także bieżące usuwanie usterek, wykrytych podczas eksploatacji. Trudno jednoznacznie określić czas, jaki powinien minąć pomiędzy jedną a drugą konserwacją. Zależy on m.in. od warunków, w jakich pracuje maszyna.

Służby Utrzymania Ruchu - cały wykaz