Serwis BHP/OSH
Zagadnienia dotyczące środowiska pracy
  • Strona główna
  • Forum
  • Strona główna
  • Forum BHP
  • Czasopisma
  • Książki
  • Ryzyko zawodowe
  • Czynniki środowiska pracy
  • Narzędzia

Strona główna

Serwis Prawno-Pracowniczy 2023/22

Szczegóły
Kategoria: Serwis Prawno-Pracowniczy
Odsłon: 174

  • Przyczyny rozwiązania umów o pracę w orzecznictwie Sądu Najwyższego

Serwis Prawno-Pracowniczy - cały wykaz

Bezpieczeństwo Pracy - nauka i praktyka 2023/11

Szczegóły
Kategoria: Bezpieczeństwo Pracy
Odsłon: 129

  • Aktualności z kraju (2)
  • Jak rozpoznać mobbing? Badanie Pracuj.pl (3)
    Głośne przykłady zachowań mobbingowych w Polsce podsycają społeczną dyskusję. Czy to skrajne przypadki, czy takie zachowania są regularne, a nie mówi się o nich głośno? Jaki rynek zastają osoby rozpoczynające właśnie karierę? Jak wynika z badań Pracuj.pl, jedna czwarta polskich pracowników doświadczyła nieodpowiednich zachowań w miejscu pracy, a jedna na pięć ankietowanych osób doświadczyła mobbingu osobiście.
  • W pracy nie ma miejsca na przemoc. Rozmowa z Sarah Copsey z Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (6)
    Tematem rozmowy był problem przemocy w miejscu pracy.

    Czytaj więcej: Bezpieczeństwo Pracy - nauka i praktyka 2023/11

Dozór Techniczny 2023/05

Szczegóły
Kategoria: Dozór techniczny
Odsłon: 142

  • Wodór – zielone złoto Infrastruktura przesyłowa i wpływ wodoru na materiały konstrukcyjne
    W momencie, gdy zapotrzebowanie odbiorcy na wodór staje się bardzo duże, dostarczanie gazu cysternami i butlowozami przestaje być ekonomicznie opłacalne. Wykorzystywane są wówczas dedykowane rurociągi wodorowe, które zapewniają wymagane objętości gazów. Obecnie w skali globalnej istnieje około 16 000 km rurociągów wodoru dostarczających wodór do rafinerii i zakładów chemicznych. Przykładowo między Belgią, Francją i Holandią istnieje gęsta sieć połączeń wodorowych. Liczne rurociągi wodorowe są też w miejscach uprzemysłowionych, tj. w Zagłębiu Ruhry w Niemczech lub wzdłuż południowo-wschodniej linii brzegowej w Stanach Zjednoczonych. W Niemczech do roku 2030 planowane jest oddanie kolejnych 1200 km sieci wodorowej. Przy budowie nowych gazociągów przesyłowych i dystrybucyjnych wodoru można wykorzystać przepisy ASME B 31.12 (Hydrogen Piping and Pipelines). Jednym ze sposobów magazynowania nadmiarowej energii elektrycznej rokującym duże nadzieje są technologie power-to-gas, w których powstały np. w wyniku hydrolizy wody wodór, będący nośnikiem energii, zostaje zatłoczony i zmagazynowany w sieci przesyłowej gazu ziemnego. Takie rozwiązanie wpływa jednak na zmianę właściwości powstałej w sieci gazowej mieszaniny gaz ziemny-wodór, zarówno w stosunku do właściwości gazu ziemnego, jak i wodoru. Zmienione właściwości mieszaniny gaz ziemny- -wodór mogą wpływać na wiele aspektów związanych z funkcjonowaniem systemu gazowniczego, w tym na prawidłowość prowadzenia pomiarów rozliczeniowych, a także na możliwość bezpiecznego wykorzystania takiej mieszaniny przez odbiorcę końcowego. Powstaje zatem pytanie: czy można obecną infrastrukturę służącą do dystrybucji i przesyłu gazu ziemnego wykorzystać do przesyłu mieszaniny gazu ziemnego i wodoru lub transportu czystego wodoru?

    Czytaj więcej: Dozór Techniczny 2023/05

Aura - Ochrona Środowiska 2023/11

Szczegóły
Kategoria: Aura Ochrona Środowiska
Odsłon: 196

  • Ciepło z wnętrza Ziemi
    Wnętrze Ziemi jest gorące w zasadzie wszędzie, niemniej w gorącą wodę zasobna jest niemal połowa obszaru Polski. Obejmuje m.in. Podhale i szeroki pas ciągnący się od Szczecina po Góry Świętokrzyskie, a także Karpaty i Sudety. Te geotermalne złoża stanowią bogate źródło czystej, odnawialnej energii, niezależnej od czynników zewnętrznych, np. pogody czy pór roku. Zanim jednak ciepło z tych złóż zostanie wykorzystane do ogrzewania pomieszczeń, trzeba je dokładnie zlokalizować i określić ich parametry. Realizację takich przedsięwzięć finansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak skorzystać z tych środków wyjaśnia Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW. Na odwierty geotermalne z zamiarem budowy ciepłowni decyduje się coraz więcej samorządów i miejskich przedsiębiorstw. Jakie warunki muszą spełnić, żeby sięgać skutecznie po te środki? Zacznę od tego, że geotermia to niewątpliwie najlepsze odnawialne źródło energii. Jednak przy podejmowaniu decyzji o inwestowaniu w geotermię trzeba brać pod uwagę dwie istotne kwestie ekonomiczne. Jedną z nich są nakłady inwestycyjne, które w przypadku geotermii mogą być wyższe w porównaniu do innych technologii z sektora OZE. To może budzić obawy i zniechęcać inwestorów. Ważnym czynnikiem, przesądzającym jednak o atrakcyjności geotermii w zestawieniu z innymi odnawialnymi źródłami energii, są jedne z najniższych kosztów eksploatacji. Ten argument ma dla samorządów duże znaczenie. Decyzja o przystąpieniu do takiej inwestycji musi być poprzedzona badaniami i ekspertyzami geologicznymi. Wykonanie głębokich odwiertów jest kosztowne i wynosi co najmniej kilkanaście, a niekiedy nawet kilkadziesiąt milionów złotych. 

    Czytaj więcej: Aura - Ochrona Środowiska 2023/11

Wiadomości PKN - Normalizacja 2023/11

Szczegóły
Kategoria: Wiadomości PKN - Normalizacja
Odsłon: 231

  • Od Redakcji (3)
  • Aktualności
    • Normalizacja gotowa do wsparcia europejskiego planu działania w zakresie energii wiatrowej (4)
  • Ze świata
    • AI zrewolucjonizuje transmisje sportowe (6)
    • Rozwój uwierzytelniania biometrycznego (10)

      Czytaj więcej: Wiadomości PKN - Normalizacja 2023/11

Problemy Jakości 2023/05

Szczegóły
Kategoria: Problemy Jakości
Odsłon: 194

  • Mocne na globalnym rynku sieci handlowe na Targach Marek Własnych w Kielcach
    Przedstawiciele polskich sieci Lewiatan, Stokrotka, Chorten, Polskiej Grupy Zakupowej Kupiec, a także spółki Scamark Polska, która jest odpowiedzialna za zakupy produktów pod markę własną E.Leclerc, przyjrzą się ofercie producentów 15 i 16 listopada podczas Targów Kielce. Spośród zagranicznych przedsiębiorstw udział potwierdzili menedżerzy z Grupy LuLu International ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W skład tego biznesowego konglomeratu z Abu Dhabi wchodzą popularne hipermarkety i centra handlowe rozlokowane w wielu miastach Bliskiego Wschodu.
  • Marketingowe konsekwencje ważności predyktorów wyboru posttowaroznawczych kierunków studiów
    Segmentacja studentów ze względu na wartości predyktorów wyboru kierunku studiów, określenie ważności tych predyktorów i wskazanie jej konsekwencji dla marketingu uczelni. Badania zrealizowane z wykorzystaniem autorskiego kwestionariusza na próbie 240 studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunkach studiów jakość i rozwój produktu (JiRP) oraz zarządzanie i inżynieria produkcji (ZIP). Do opracowania rankingu predyktorów oraz charakterystyki uzyskanych segmentów zastosowano drzewa klasyfikacyjne i algorytm CART. Opracowano model segmentacji studentów ze względu na predyktory związane z kryteriami wyboru kierunków studiów. Najważniejszymi predyktorami okazały się: (1) nazwa kierunku studiów, (2) możliwość uzyskania tytułu zawodowego inżyniera oraz (3) źródła informacji o przyszłym kierunku studiów. Niewielka liczebność próby (240 studentów) i uwzględnienie tylko 2 kierunków studiów. Dostarczenie rekomendacji istotnych dla efektywnych działań marketingowych uczelni. Na kierunku JiRP decydującym predyktorem jest możliwość uzyskania tytułu zawodowego inżyniera, podczas gdy na kierunku ZIP takim predyktorem jest nazwa kierunku studiów. Zastosowanie drzew klasyfikacyjnych w badanym obszarze. Uzyskana segmentacja studentów, utworzenie rankingu predyktorów wyboru i wskazanie marketingowych implikacji wyników tych analiz.

    Czytaj więcej: Problemy Jakości 2023/05

Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie 2023/11

Szczegóły
Kategoria: BP i Ochr. Śr. w Górnictwie
Odsłon: 293

  • Budowa pompowni głębinowej dla SRK S.A. Oddział KWK „Wieczorek II”
    SRK S.A. środki finansowe na utrzymanie i prowadzenie układu odwadniania KWK „Wieczorek II” otrzymuje z budżetu państwa. Utrzymanie wyrobisk dołowych, obiektów i urządzeń pompowni stacjonarnych w odpowiednim stanie technicznym wymaga znacznych nakładów finansowych. Dlatego za zasadne uznano uproszczenie systemu odwadniania, które przyczyni się do obniżenia kosztów jego utrzymania. Oprócz aspektów finansowych bardzo ważne jest zabezpieczenie pracowników obsługujących urządzenia pod ziemią przed zagrożeniami naturalnymi. Mając na uwadze względy bezpieczeństwa, a także znaczne koszty pompowania wody ponoszone aktualnie i prognozowany kilkudziesięcioletni okres prowadzenia odwadniania, podjęto decyzję o maksymalnym uproszczeniu układu głównego odwadniania w SRK S.A.

    Czytaj więcej: Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie 2023/11

Serwis Prawno-Pracowniczy 2023/21

Szczegóły
Kategoria: Serwis Prawno-Pracowniczy
Odsłon: 405

  • Temat miesiąca
    • Ustalanie płatnika zasiłków na 2024 r. – odpowiedzi na pytania Czytelników (11)
      Ustalenie prawa do zasiłków, ich wysokości, a także wypłata to obowiązek płatnika zasiłków – pracodawcy lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O tym, który z tych podmiotów będzie wypłacał zatrudnionym świadczenia z ubezpieczeń społecznych przez cały 2024 r., decyduje liczba osób zgłoszonych przez pracodawcę do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada 2023 r.

      Czytaj więcej: Serwis Prawno-Pracowniczy 2023/21

Praca i Zabezpieczenie Społeczne 2023/09

Szczegóły
Kategoria: Praca i Zabezpieczenie Społeczne
Odsłon: 468

  • Definicja sztucznej inteligencji w nauce prawa pracy
    Artykuł dotyczy problemu definicji systemów sztucznej inteligencji (SI) w kontekście prawa pracy. Propozycje definicji SI przedstawione przez Komisję Europejską i Parlament Europejski w projekcie AI ACT są zbyt niejasne z perspektywy prawa pracy. Autor stawia hipotezę, że zamiast ogólnikowego pojęcia SI, badania powinny skupić się na konkretnych cechach systemu SI, takich jak zautomatyzowane systemy podejmowania decyzji i ich wpływ na prawa i obowiązki pracowników. Przeprowadzając analizę SI na gruncie nauki prawa pracy celowe jest zastosowanie odpowiednich metod badawczych, w szczególności metod hermeneutycznych i aksjologicznego badania prawa.

    Czytaj więcej: Praca i Zabezpieczenie Społeczne 2023/09

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 2023/11

Szczegóły
Kategoria: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Odsłon: 435

  • Temat numeru
    • Skutki przekroczenia limitów składkowo-podatkowych w 2023 r.
  • O tym musisz wiedzieć
    • Za święto przypadające w sobotę 11 listopada 2023 r. trzeba oddać pracownikom dodatkowy dzień wolny
    • Czy trzeba rekompensować dodatkową godzinę przepracowaną w nocy podczas zmiany czasu letniego na zimowy
    • Od 1 listopada 2023 r. większa grupa pracowników uzyska prawo do posiłków i napojów profilaktycznych
    • Jak zamienić telepracę na pracę zdalną w przypadku pracownika chronionego przed zwolnieniem

      Czytaj więcej: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 2023/11

Strona 1 z 9

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Wybierz swój język

  • Polski (PL)
  • English (United Kingdom)
  • Deutsch (Deutschland)
  • Français (France)
  • Español (España)
  • Українська (Україна)
  • Russian (Russia)