• Wiadomości nie tylko z kraju (3)
 • Główny Inspektor Pracy przedstawił program działania Państwowej Inspekcji Pracy w 2021 roku. Komisje przyjęły sprawozdania Państwowej Inspekcji Pracy za lata 2018 i 2019. (4)
 • Nietypowe sytuacje. Wynagrodzenie za pracę w stawce miesięcznej (6)
  W artykule omawiane są sytuacje, w których obliczenie wysokości wynagrodzenia za pracę ustalonego w stawce miesięcznej nie jest takie oczywiste i może przysporzyć problemów.
 • Tata na macierzyńskim – część II (11)
  W poprzednim numerze „Inspektora Pracy” przedstawiliśmy niektóre przypadki, w których mężczyzna – ojciec dziecka może skorzystać z urlopu macierzyńskiego. W tym numerze prezentujemy kolejne przykłady, w których ta wyjątkowa sytuacja może mień miejsce.
 • Bezkarni? Działalność nierejestrowana: studium kontroli legalności zatrudnienia (14)
  Nie wchodząc w szczegóły wszystkich zasad sterujących funkcjonowaniem działalności nierejestrowanej, należy wskazań na kilka istotnych uregulowań, mających wpływ na zagadnienia kontroli legalności zatrudnienia.
 • Eksperci Państwowej Inspekcji Pracy udzielali porad czytelnikom słuchaczom, internautom (17)
  Ponad 60 dyżurów telefonicznych w redakcjach gazet, stacjach radiowych i na portalach internetowych na terenie całego kraju to efekt kampanii informacyjnej przeprowadzonej na polecenie Głównego Inspektora Pracy w ciągu ostatnich dwóch tygodni listopada 2020 r.
 • Wielka kampania informacyjna Państwowej Inspekcji Pracy w mediach (18)
 • Wszystko pod kontrolą. Elementy sterownicze maszyn – wymagania (20)
  Elementy sterownicze są częściami układu sterowania, które wykrywają sygnały wejściowe wysyłane przez operatora, zazwyczaj za pomocą bezpośredniego nacisku ręką lub nogą. Służą do uruchomienia i zatrzymania maszyn oraz zmiany procesu ich pracy.
 • Teoria względności. Czynności operatora żurawia a jego czas pracy (24)
  Podstawową kwestią, którą trzeba wyjaśnić przy analizie tego zagadnienia jest to, jaki charakter prawny ma przepis regulujący czas pracy operatora żurawia. Odpowiedź ma kardynalne znaczenie dla analizy obowiązków podmiotów zatrudniających w tym zakresie.
 • Nie denerwować konia. Causy bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie (29)
  Rolnictwo na przestrzeni ostatnich lat pod wieloma względami znacząco się zmieniło. W związku z tym inspektor pracy spotyka się z problemami i zagrożeniami, które wynikają także z postępu technicznego.
 • Łut szczęścia. Upadek z wysokości (34)
  Osoba sprawująca nadzór nad bezpieczeństwem pracy powinna organizować pracę w sposób zgodny z przepisami i zasadami bhp. Do jej zadań należy obserwacja i kontrola sposobu wykonywania pracy w celu korygowania nieprawidłowych zachowań, mogących zagrażać zarówno pracownikowi, jak i jego otoczeniu. Dla bezpieczeństwa pracy sam fakt istnienia takiej funkcji nie jest wystarczający, jeżeli kierownik zapomina o obowiązku przestrzegania ogólnych przepisów bhp.

Czasopismo Inspektor Pracy - cały wykaz