• Wodór – zielone złoto. Jak i dlaczego – czyli technologie wytwarzania wodoru
  W poprzednim artykule autorzy przedstawili Czytelnikom konieczność zaangażowania w ewolucję klimatyczną. Ewolucję, która już się rozpoczęła. Jest to wyścig z czasem. Czy mamy jakiekolwiek szanse na spowolnienie globalnego ocieplenia i utrzymanie życia na Ziemi? Działalność człowieka doprowadziła do ogrzania systemu klimatycznego, powodując gwałtowne i powszechne zmiany klimatu. Jak wynika z opublikowanego w sierpniu 2021 r. przez ICCP raportu, wskutek naszych działań klimat ogrzewa się w tempie niespotykanym od co najmniej ostatnich 2 tys. lat.
 • Diagnostyka wspierająca bezpieczeństwo i dyspozycyjność bloków klasy 200 MW podczas kontynuowania ich eksploatacji
  Kontynuowanie wg odpowiednich zasad eksploatacji bloków węglowych wydaje się nieuniknione w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. W artykule przedstawiono propozycję strategii postępowania dotyczącą bloków klasy 200 MW z możliwością wykorzystania niektórych jej komponentów na blokach/głównych urządzeniach cieplno-mechanicznych, eksploatowanych przy takich samych lub podobnych parametrach pracy i wykonanych z zastosowaniem takich samych/podobnych materiałów oraz technologii.
 • Rękojeść obrotowa IGF z dwoma kołnierzami, odporna na wysokie temperatury
  Firma Elesa+Ganter wprowadziła do oferty nowe rękojeści obrotowe o oznaczeniu IGF. Nowy produkt został wyposażony w szerokie kołnierze ochronne, które powiększono w porównaniu do poprzednich modeli i zabudowano symetrycznie na końcach rękojeści. Dzięki temu osiągnięto jeszcze lepszą dwukierunkową ochronę dłoni, nawet w ciężkiej rękawicy.
 • Trendy w robotyce na 2023 rok
  Po pandemicznej stagnacji rynek robotyki wrócił na ścieżkę dynamicznych wzrostów. W 2021 roku na świecie zainstalowano rekordową liczbę 517 tys. robotów przemysłowych. Na podium znalazła się Polska, która zanotowała imponującą, bo nawet większą niż Chiny, dynamikę wzrostu (56 proc. więcej instalacji niż rok wcześniej). Oficjalnych, globalnych danych za 2022 rok jeszcze nie ma, ale wzrost może być jednocyfrowy1, przy czym stagnację na rynku chińskim, dotkniętym pandemicznymi obostrzeniami, ma rekompensować bardzo dobra sprzedaż w Ameryce Północnej.
 • 5 typów robotów AGV/AMR
  Choć do budowy autonomicznych robotów mobilnych wykorzystuje się podobnie działające podzespoły, to konstrukcja mechaniczna każdego urządzenia jest zależna przede wszystkim od jednostki logistycznej, która ma być przez niego transportowana. Odpowiednio zamontowane i połączone komponenty umożliwiają bezpieczną i efektywną pracę robota, a układ jezdny zapewnia sprawne poruszanie się.
 • UR20 – przemysłowy cobot o udźwigu 20 kg
  W II kwartale br. do sprzedaży trafi najnowszy robot współpracujący firmy Universal Robots. UR20 cechuje się całkiem nową konstrukcją, wynikającą z doświadczenia Universal Robots w zaawansowanej inżynierii i stanowi najnowsze rozwiązanie w silnym portfolio cobotów firmy.
 • Przełomowa technologia OCR dostępna w systemie wizyjnym In-Sight 2800
  Cognex Corporation, lider branży systemów wizyjnych, poszerzył możliwości systemu In-Sight® 2800 o technologię optycznego rozpoznawania znaków (OCR – Optical Character Recognition) wykorzystującą technikę Edge Learning.
 • Krajowa Konferencja Badań Radiograficznych „Świerk 2022”
  Konferencja odbyła się w dniach 12-14 września 2022 r. w salach otwockiego hotelu „Glass Residence” oraz na terenie zakładów i laboratoriów Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Była to kolejna edycja KKBR, od 1999 roku i po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Organizatorami imprezy byli: firma NDT System (Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego – Sławomir Jóźwiak), Narodowe Centrum Badań Jądrowych (Przewodniczący Komitetu Naukowego – prof. Sławomir Wronka), wspierająca swoim logo Politechnika Opolska (Kapituła nagrody „Złotego Radiogramu” – Grzegorz Jezierski) i Tematyka sesji plenarnych obejmowała prezentacje referatów zamieszczonych w materiałach konferencyjnych oraz pokazy i wystąpienia dyskusyjne.

Dozór Techniczny - cały wykaz