• Światowy Dzień Inżyniera
  Innowacje inżynierskie dla bardziej prężnego świata – pod takim hasłem będzie obchodzony w tym roku Światowy Dzień Inżynierii Zrównoważonego Rozwoju, nazywany Światowym Dniem Inżyniera. Uchwalono go w listopadzie 2019 r. podczas światowego kongresu World Federation of Engineering Organizations (WFEO) w Melbourne, zorganizowanego wspólnie z UNESCO, które patronuje temu wydarzeniu.
 • Wodór – zielone złoto. Szansa czy wybór – a może jedno i drugie?
  W artykule postaramy się przybliżyć odpowiedź na pytanie, jakie nadzieje wiążą się z wodorem. W 1875 r. wielki XIX-wieczny wizjoner Juliusz Verne w „Tajemniczej wyspie” pisał o nim tak: „– A więc czym będzie się palić zamiast węgla? – Wodą... – Wodą... Wodą będą rozgrzewać parowce i lokomotywy, wodą grzać wodę?... – Nie inaczej, ale wodą rozłożoną na jej pierwiastki składowe, a rozłożoną bez wątpienia przez elektryczność, która będzie wówczas siłą potężną i łatwą w użyciu. Tak, moi przyjaciele, sądzę, że wody będą kiedyś używać jako opału, że wodór i tlen, z których się składa, wykorzystywane osobno lub łącznie, staną się źródłem ciepła i światła, niewyczerpanych i posiadających siłę, jakiej węgiel ziemny mieć nie może. Tak więc nie ma się co lękać. Woda jest węglem przyszłości”.
 • Eksperymentalne badanie agregatów pompowych z uwzględnieniem podatności fundamentów
  W artykule zaprezentowano wyniki badań analizy drganiowej pompy typu 40B80 w celu identyfikacji przyczyn nadmiernych drgań. Badania polegały na pomiarze i analizie widmowej sygnałów drganiowych w łożyskach silnika i pompy w celu identyfikacji składowych harmonicznych i odpowiadających im częstości. Następnie przeprowadzono analizę numeryczną odpowiedzi częstotliwościowej górnej płyty fundamentu badanego agregatu w celu sprawdzenia wpływu drgań własnych fundamentu na drgania rejestrowane w łożyskach. Słowa kluczowe: agregaty pompowe, analiza drgań, składowe harmoniczne, łożyska.
 • Nowe instytuty Łukasiewicza
  Rada Centrum Łukasiewicz, po dokładnej analizie i konsultacjach, wyraziła zgodę na połączenia kolejnych instytutów Łukasiewicza. Efektem trwającego wiele miesięcy procesu przygotowującego integrację jest powstanie większych i bardziej konkurencyjnych jednostek, które funkcjonują od 1 stycznia.
 • Kompleksowe zabezpieczenie systemów wózków AGV
  Firma Pilz oferuje producentom nowy pakiet rozwiązań zabezpieczających systemy wózków AGV obejmujący bezpieczeństwo i ochronę. Dzięki kompletnemu rozwiązaniu, w skład którego wchodzą elementy do monitorowania obszaru w celu ochrony przed kolizją ludzi i wózków AGV, a także moduły analizujące i zabezpieczające przed manipulacją, firma Pilz oferuje kompleksowe bezpieczeństwo i ochronę dla aplikacji mobilnych, niezależnie od tego, czy chodzi o wózki AGV poruszające się swobodnie, czy po torach.
 • Łożyska kulkowe z recyklingu
  Firma igus wykorzystuje wysokowydajne pozostałości tworzywa sztucznego xirodur B180 powstałego podczas produkcji metodą formowania wtryskowego, do produkcji ekologicznego łożyska kulkowego xiros w wersji ECO. Wersja z recyklingu ma prawie taką samą specyfikacje techniczną i limity obciążenia.
 • Kamera z funkcją głębokiego uczenia
  Axis Communications prezentuje nową serię kamer kopułkowych AXIS M32, pozwalających na przeprowadzanie zaawansowanych analiz na brzegu sieci. Kamery te posiadają fabrycznie wbudowaną aplikację AXIS Object Analytics, która umożliwia detekcję i klasyfikację obiektów z podziałem na ludzi, pojazdy oraz typy pojazdów.
 • Jak zabezpieczyć się na wypadek braku prądu?
  Rosnące ceny energii zmuszają do szukania oszczędności, chociaż obecna zima jest dość łagodna. Trzeba jednak pamiętać, że niskie temperatury, obfite opady śniegu i awarie sieci mogą prowadzić do czasowych blackoutów. Można się przed nimi zabezpieczyć korzystając z zasilania awaryjnego w postaci przetwornic z akumulatorem lub bardziej zaawansowanych magazynów energii w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną.
 • Aktualności
  Zawór odcinający do rurociągów Model PBV-FS firmy Wika z przyłączem kołnierzowym stanowi odpowiednie rozwiązanie do kontroli przepływu mediów, połączenia z urządzeniami do pomiaru ciśnienia oraz jako połączenie między systemami rurociągów. Zawór odcinający został zaprojektowany wraz z kulą pływającą i posiada pełny lub zredukowany otwór. Użytkownicy mogą wybrać konfigurację z blokadą i odpowietrzeniem lub z podwójną blokadą i odpowietrzeniem. Model PBV-FS pracuje z niskim momentem obrotowym i niskim zużyciem, a jego powierzchnia jest również odporna na korozję.
 • XVI Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG®
  Nauka i innowacje narzędziem modernizacji gospodarki oraz poprawy warunków i jakości życia – to hasło najbliższych XVI Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG®, które odbędą się w Katowicach, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, w dniach 24 i 25 maja 2023 r. Jest to wydarzenie o szerokim zasięgu oddziaływania – interdyscyplinarnym, krajowym oraz międzynarodowym.

Dozór Techniczny - cały wykaz