• Przemysł 4.0 – czy roboty uratują branżę budowlaną?
  Przemysł 4.0 zmienia oblicza kolejnych firm. Krajowa branża wytwórcza i budowlana w tym także przemysł komponentowy, wyróżnia się istotnie na te Europy. Niestety, swą pozycję zawdzięcza – jak dotąd – głównie niskim kosztom wytwarzania i usług. Pozytywnym aspektem polskiego rynku jest dostępność kadr o wysokim stopniu kultury technicznej oraz kwalifikacji, co stanowi i stanowić będzie o rozwoju obu branż.
 • Monitorowanie i diagnostyka łożysk w turbinach parowych
  W artykule omówiono współcześnie obowiązujące zasady poprawności instalacji czujników umożliwiających realizację jakościowo możliwie najlepszych pomiarów dla sygnałów pozyskiwanych z tych czujników. W przypadku licznych turbozespołów pracujących w kraju (łącznie z tymi najnowszymi) opisane w artykule zasady są mniej lub bardziej naruszone. 
 • Bezpieczna praca w trudnych warunkach
  Transport materiałów w ciasnych przestrzeniach jest codziennym wyzwaniem dla wielu firm – zwłaszcza wtedy, gdy trzeba wziąć pod uwagę obszary zagrożone wybuchem. Firma Linde Material Handling (MH) ma w swojej ofercie odpowiednie rozwiązania transportowe dla wszystkich aplikacji ATEX, a obecnie prezentuje kompaktowe wózki o wysokiej wydajności, które charakteryzują się wysokim komfortem obsługi i są przeznaczone do pracy w ograniczonych przestrzeniach. Wózki paletowe Linde T20-30 EX (dostępne zarówno z platformą, jak i bez) oraz wózki podnośnikowe z przeciwwagą Linde L06-L16 AC EX mogą być zintegrowane z systemem zarządzania flotą Linde connect z kontrolą dostępu i monitorowaniem uszkodzeń.
 • Polimerowe oprawy stojakowe o bionicznej konstrukcji
  Natura jest często najlepszym modelem: kształt nowej oprawy stojakowej igubal opiera się na strukturze drzewa. Zaokrąglone kąty zapewniają maksymalną odporność na naprężenia mechaniczne. Ten bioniczny kształt sprawia, że oprawy wykonane z wysokowydajnych tworzyw sztucznych, które nie wymagają smarowania ani konserwacji, są prawdziwą alternatywą dla klasycznych łożysk żeliwnych.
 • eLION – nowa platforma elektryfikacji samojezdnych maszyn roboczych
  Modułowa i skalowalna platforma elektryfikacji mobilnych maszyn roboczych eLION firmy Bosch Rexroth obejmuje silniko-generatory, falowniki, przekładnie, oprogramowanie i akcesoria, a także odpowiednie elementy hydrauliki siłowej. Bosch Rexroth poszerza swoją ofertę w segmencie maszyn terenowych. Firma prezentuje szeroką gamę komponentów zasilanych napięciem 700 V „eLION” do elektryfikacji mobilnych maszyn roboczych.
 • Ultradur® B4335G3 HR HSP – uniwersalny materiał zapewniający niezawodną ochronę
  W elektronice motoryzacyjnej wiele drobnych komponentów spełnia bardzo ważną rolę. Na przykład delikatne czujniki prędkości kół decydują o bezpiecznym prowadzeniu samochodu, zliczają obroty kół w jednostce czasu i przekazują te informacje do systemów ABS i ESP. Ma to krytyczne znaczenie w takich sytuacjach jak hamowanie awaryjne, ponieważ umożliwia systemom podjęcie działań wyprzedzających w celu utrzymania stabilności i sterowności pojazdu.
 • Urządzenie K7TM do monitorowania i serwisu predykcyjnego elementów grzejnych
  Nowe urządzenie firmy OMRON przeznaczone jest dla sprzętu grzejnego wykorzystywanego w branży motoryzacyjnej i segmencie produktów szybkozbywalnych (FMCG). K7TM pozwala na wizualizację tendencji do pogarszania się stanu sprzętów, umożliwiając serwis predykcyjny i przyczyniając się do dążeń na rzecz budowania społeczeństwa wolnego od węgla.
 • Powstanie polska sieć poligonów technologii autonomicznych
  9 czerwca br. podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia w Polsce Sieci Poligonów Technologii Autonomicznych. Pod listem podpisali się przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, Akademii Morskiej w Szczecinie, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Warszawskiej, Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych.
 • AV-Poland 2022 – sztuczna inteligencja w samochodach i dronach
  7 czerwca br. w Warszawie odbywała się trzecia edycja międzynarodowej konferencji poświęcona inteligentnej mobilności i zaawansowanym technologiom transportu – AV-POLAND 2022. Wydarzenie organizowane w ramach projektu AV-PL-ROAD gromadzi decydentów oraz branżowych i naukowych ekspertów. Firmy biorące udział w konferencji prezentują produkty i rozwiązania z zakresu pojazdów autonomicznych, cyberbezpieczeństwa oraz sterowania ruchem z wykorzystaniem inteligentnych algorytmów.
 • INTARG 2022 – relacja
  Od 11 do 12 maja br. w katowickim Spodku/ Międzynarodowym Centrum Kongresowym zakończyły się 15. jubileuszowe Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG® 2022. Współgospodarzem targów było Miasto Katowice.

Dozór Techniczny - cały wykaz