• Bezpieczne kopalnie – wyzwania współczesnego górnictwa
  Globalna produkcja górnicza osiąga właśnie najwyższe poziomy w historii – w 2018 roku liczba ta wynosiła ponad 17,7 miliarda ton. Wraz z rozwojem górnictwa, rośnie również zapotrzebowanie na wdrażanie rozwiązań, które pomogą w większym stopniu zadbać o bezpieczeństwo pracowników kopalni. Z pomocą przychodzi technologia, która nie tylko minimalizuje ryzyko, ale pozwala podnosić efektywność operacyjną.
 • Współpraca robotów różnych producentów w kontekście Przemysłu 4.0
  Dynamiczny rozwój automatyzacji procesów technologicznych implikuje zwiększenie aplikacji stacji zrobotyzowanych oraz wzrost spektrum ich zastosowań. Procesy przemysłowe wymagają interakcji pomiędzy kontrolerami robotów a urządzeniami peryferyjnymi czy elementami zarządzającymi, jak panele HMI czy sterowniki PLC, aż po systemy ERP (z ang. Enterprise Resource Planning). Powoduje to konieczność rozwijania systemów komunikacji. W artykule dla przykładowego stanowiska zrobotyzowanego napisano aplikację umożliwiającą komunikację robota ABB z robotem Kawasaki. Zaproponowane rozwiązanie przetestowano na rzeczywistym stanowisku. Wynikami testu potwierdzono poprawność zaproponowanego rozwiązania.
 • O jakości spawania w kilku słowach
  Przez ostatnie 60 lat firma Bosch Rexroth wielokrotnie dostosowywała technologie spawania do wymagań Fabryki Przyszłości. Po raz kolejny osiągnięto postęp w oporowym zgrzewaniu punktowym – dzięki nowej systemu generacji kontroli zgrzewania PRC7000. Bartosz Korajda, wiceprezes ds. zgrzewania oporowego w firmie Bosch Rexroth, wyjaśnia w skrócie, co sprawia, że jest ono tak nieodzowne i przyszłościowe dla różnych gałęzi przemysłu.
 • Praktyczne aspekty bezpieczeństwa przemieszczania ładunków wielkowymiarowych przy wykorzystaniu systemów hydrauliki siłowej w portach morskich
  W artykule zaprezentowane zostały praktyczne aspekty bezpieczeństwa i rozwiązania problemów z przemieszczaniem sztuk ciężkich i ładunków wielkowymiarowych z wykorzystaniem systemów hydrauliki siłowej w portach morskich. Przemieszczanie ładunków o parametrach przekraczających możliwości tradycyjnych środków transportu nabiera coraz większego znaczenia gospodarczego i związane jest z dynamicznym rozwojem różnych gałęzi przemysłu. Drogą morską przewożone są największe z nich, a szczególnym wyzwaniem w tym zakresie jest wprowadzenie takiego ładunku na pokład statku lub barki. Każdy przewóz ładunku ponadnormatywnego stanowi duże wyzwanie logistyczne dla firm, które muszą posiadać odpowiednią wiedzę oraz środki do jego realizacji.
 • Inteligentna produkcja i gigafabryki baterii
  Baterie będą zajmować centralne miejsce na rynkach energetyki zarówno w dziedzinie mobilności, jak i magazynowania energii. Zdaniem Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) globalna zdolność produkcyjna w przypadku baterii do pojazdów elektrycznych (EV) w okresie od 2020 do 2025 roku będzie musiała wzrosnąć ponad trzykrotnie, aby spełnić zapotrzebowanie odpowiadające planowanej światowej produkcji tych pojazdów.
 • Stale GreenCoat® dla zrównoważonych budynków
  Powszechnie znane w projektach architektonicznych ze swojej dużej trwałości jako materiał dla dachów, fasad i rynien, powlekane organicznie stale GreenCoat® z SSAB spełniają teraz najwyższe normy w zakresie odporności na promieniowanie UV i korozję (prEN 10169:2022).
 • Targi ENEX 2022 zakończone sukcesem!
  Tegoroczne spotkanie branży energetycznej przyciągnęło m.in. wiodących producentów paneli fotowoltaicznych, instalatorów pomp ciepła, dilerów samochodów elektrycznych oraz firmy zajmujące się magazynowaniem energii. Targi ENEX/ENEX Nowa Energia oraz EKOTECH (23–24.02.2022) zgromadziły łącznie ponad 170 firm z 14 krajów.

Dozór Techniczny - cały wykaz