Wykorzystanie dronów w jednostkach straży pożarnej (6) W artykule przedstawiono obszary działań ratowniczych prowadzonych przez KSRG i organizacje stowarzyszone, w których używane są bezzałogowe statki i systemy powietrzne oraz światowe trendy w stosowaniu platform bezpilotowych.
Dekontaminacja obiektów użyteczności publicznej metodą UVC – nowe rozwiązania (11) Sytuacja pandemiczna wymusza nowe spojrzenie na zasady organizacji działań, a także wpływa znacząco na weryfikację metod i wyposażenia sprzętowego. Obecnie stosowane zasady tzw. „dekontaminacji mokrej” nie mogą być wykorzystywane w każdym przypadku. Dlatego obecnie wprowadza się tzw. dekontaminację suchą z wykorzystaniem lamp wytwarzających promieniowanie UVC
W Akcji
Sprzęt do ratownictwa lodowego – podmioty ratownictwa wodnego a straż pożarna (17) W artykule przedstawiono sprzęt do ratownictwa lodowego wykorzystywany w podmiocie ratowniczym PODWODNIK. Część bazy sprzętowej została zaadaptowana ze straży, a część nabyta, w oparciu o własne doświadczenia oraz rozwiązania prezentowane przez innych. Przedstawiono także rozwiązania tymczasowe, zakładające wykorzystanie innego sprzętu do ratownictwa lodowego.
Bezpieczeństwo ratownika – elektroniczny nadzór nad ratownikami w strefie niebezpiecznej – przegląd systemów (25) Od wielu lat czołowi producenci sprzętu ochrony dróg oddechowych oferują w swoich rozwiązaniach systemy, które zwiększają możliwości monitoringu i przesyłania na odległość drogą radiową parametrów istotnych dla bezpieczeństwa ratowników. W niniejszym artykule postaram się zaprezentować ideę i możliwości funkcjonalne tych systemów oraz korzyści płynące z ich stosowania podczas działań ratowniczo-gaśniczych, a także własne obserwacje w tym zakresie.
Bezpieczeństwo w sezonie grzewczym (30) W okresie zimowym związanym z użytkowaniem instalacji grzewczej dość często wzrasta liczba zdarzeń z udziałem tlenku węgla. Niestety, w wielu przypadkach nieszczelność tych urządzeń bądź zaniedbania właścicieli związane z odpowiednią ich konserwacją mogą doprowadzić do katastrofy. Dlatego ważne są prewencja i edukacja społeczeństwa w tym zakresie.
Z czym pod wodę? Metody magnetyczne i telewizyjne (ROV) poszukiwań obiektów pod wodą (35) W poprzednim numerze (4/2020) opisane zostały metody tradycyjne oraz hydrolokacyjne poszukiwań obiektów pod wodą. W tym materiale omówione zostaną metody magnetyczne oraz telewizyjne przy wykorzystaniu zdalnie sterowanego bezzałogowego pojazdu podwodnego.
Wybrane zagadnienia z problematyki dochodzeń przeciwpożarowych – przyczyny pożarów pojazdów samochodowych – część I (39) Precyzyjne ustalenie przyczyny każdego pożaru ma ogromne znaczenie, gdyż umożliwia ono nie tylko wykrycie potencjalnego sprawcy zdarzenia, lecz przede wszystkim pozwala na przeprowadzenie prawidłowej analizy z przebiegu pożaru. Jednak prawdziwą przyczynę powstania ognia można ustalić jedynie na drodze skrupulatnych dochodzeń poprzez zestawienie faktów, stawianie hipotez i wykluczenie czynników, które po wnikliwej analizie odrzuca się jako niemożliwe do wystąpienia.
Samochody śniegowe w Polsce (47) Pierwsze samochody śniegowe pojawiły się w Polsce w latach 50. poprzedniego stulecia. Jednym z nich był średni samochód śniegowy zabudowany na podwoziu Star A-25L (4x2), na wydłużonym rozstawie osi. Najnowszy ciężki samochód śniegowo-proszkowy został zaprojektowany i dostarczony przez firmę Szczęśniak Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.
Ergonomia, bezpieczeństwo i ekologia w nowych konstrukcjach samochodów pożarniczych zaprezentowanych na targach „Florian” w Dreźnie (57) Innowacyjne rozwiązania, wozy hybrydowe czy powrót do samochodów elektrycznych – to tylko niektóre z nowoczesnych samochodów pożarniczych czy sprzętu zaprezentowanego na targach „Florian” w Dreźnie.