- Temat numeru: Hydraulika i pneumatyka
- Przyspieszenie czy optymalizacja? Oto jest pytanie! (6)
Postawione w tytule pytanie niech będzie punktem wyjścia do rozważenia problemu, przed którym stanął lub stanie każdy menedżer służb utrzymania ruchu czy ktokolwiek inny odpowiadający za techniczną stronę procesu produkcji. W dowolnym – małym czy dużym – zakładzie.
- Wykorzystanie przewodów aluminiowych w instalacjach sprężonego powietrza (10)
Instalacje sprężonego powietrza mogą bazować na przewodach aluminiowych. Pod tym kątem oferowany jest również szeroki asortyment szybkozłączy i akcesoriów montażowych. Przynajmniej kilka zalet mają aluminiowe instalacje pneumatyczne.
- Czyste korzyści, czyli jak czyścić układy hydrauliczne w maszynach? (14)
Do konieczności wymiany olejów i czyszczenia układów hydraulicznych nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Od poprawności wykonania tego zabiegu zależą w dużej mierze wydajność i żywotność urządzeń. Powinien on usunąć wszelkie zanieczyszczenia zarówno w wewnętrznych, jak i zewnętrznych powierzchniach układu. Pomimo tego, jak istotny jest to proces, prawdopodobnie nie ma obszaru związanego z układami hydraulicznymi i smarnymi o większych rozbieżnościach między teorią a praktyką.
- Koncepcje
- Industrial Project Management – co to takiego? (18)
Metodyka Industrial Project Management to zestaw najlepszych praktyk, praktycznych dokumentów i narzędzi opracowanych do zastosowania w procesach zarządzania projektami przemysłowymi. Wprowadza ona standaryzację wszystkich działań realizowanych w trakcie gromadzenia inicjatyw projektowych i procesie ich analizy oraz wskazuje konkretne czynności do wykonania w całym procesie zarządzania projektem.
- Dobry inżynier z pokorą podchodzi do nauki podstaw – rozmowa z Tomaszem Branickim, dyrektorem ds. techniki w Grupie LOTOS SA (22)
- System Kanban nie tylko dla branży automotive! (26)
Wdrażając różne narzędzia Lean Manufacturing, bardzo często się słyszy: U nas to się nie sprawdzi, bo my nie jesteśmy Automotive. Jest to bardzo ograniczające myślenie, bo dobre praktyki w zarządzaniu procesami wytwórczymi działają niezależnie od produktu, jaki wytwarzamy. Wybieramy to, co może nam się przydać. Nigdzie nie ma obowiązku wdrażać wszystkiego, co wymyśliła kiedyś Toyota, a teraz WCM. Każda firma powinna znaleźć swoją drogę wdrożenia i sposobu funkcjonowania tzw. dobrych praktyk z obszaru Lean Manufacturing.
- Prewencja
- Wizualizacja instrukcji BHP w dziale UR (30)
- Bezpieczeństwo to nie kwestia przypadku, lecz rezultat działań: systemy wspomagające dla intralogistyki (34)
Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne dane dotyczące wypadków przy pracy w I kwartale 2018 r. Wyniki nie są satysfakcjonujące, a z pewnością nie dla branży transportowej.
- Bezpieczne przedsiębiorstwo – czyli jakie środki bezpieczeństwa należy wdrożyć na produkcji (36)
Większość z nas, przekraczając prób zakładu pracy, nie zastanawia się, czy z pracy wróci, a jeśli tak, to czy całym i zdrowym. Świadczy to albo o bezpiecznym środowisku pracy, albo o słabej świadomości zagrożeń.
- Eksploatacja
- Rodzaje napędów wykorzystywanych w przemyśle – znajdź odpowiedni dla siebie! (44)
Za napęd uznaje się zespół urządzeń, które odpowiadają za wprowadzenie mechanizmu w ruch. W aplikacjach przemysłowych najczęściej wykorzystuje się napędy elektryczne, energoelektroniczne, hydrauliczne i pneumatyczne. Warto przyjrzeć im się nieco bliżej.
- Technologie
- Case study: Zastosowanie metody AHP do wyboru systemu identyfikacji wyrobów (50)
Przedsiębiorstwa przy podejmowaniu decyzji dotyczących np. wdrażania nowych rozwiązań technologicznych mogą wykorzystywać metody jednokryterialne, szukając rozwiązania, które najlepiej spełnia jedno wybrane kryterium (np. koszt). Mogą również przyjąć bardziej realistyczne założenie, zakładające, że jest wiele kryteriów, które należy brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, i zdecydować się na zastosowanie metod wielokryterialnych, w których ostateczne rozwiązanie ma charakter kompromisu pomiędzy przyjętymi kryteriami.
- Najważniejszy trend technologiczny roku (56)
Podstawę Przemysłu 4.0 stanowią zaawansowana cyfryzacja oraz wykorzystywanie oprogramowania uczącego się. Nic więc dziwnego, że sztuczna inteligencja i związane z nią uczenie maszynowe ma szerokie zastosowanie również w przemyśle. W jaki sposób ten strategiczny trend może wyznaczyć dalsze kierunki jego rozwoju?
- Case study: Zastosowanie łańcuchów Tsubaki w firmie British American Tabacco (60)
- Obiekt i media
- Hala na miarę, czyli jak znaleźć idealną powierzchnię produkcyjną? (64)
Budowa nowej hali czy wynajem gotowej? To pytanie od lat stawiają sobie menedżerowie planujący rozwój lub rozpoczęcie produkcji w przedsiębiorstwie. Dynamiczny rozwój rynku nieruchomości przemysłowych sprawia, że w Polsce ciągle pojawiają się nowe możliwości i lokalizacje. Jednak każde rozwiązanie ma swoje niezaprzeczalne zalety i wady. Dlatego wybór idealnej powierzchni produkcyjnej to przede wszystkim kwestia wnikliwej analizy potrzeb i priorytetów przedsiębiorstwa.
- Akademia produkcji
- Systemy wizyjne w praktyce (68)
Wzrok to zmysł niedościgniony. Zakres pola widzenia, gama barw, głębia, rozróżnianie światła – to coś, co charakteryzuje wzrok ludzki i odróżnia go od nawet najwyższej generacji systemów wizyjnych. Na wieść o automatyzacji pracownicy często nastawiają się negatywnie. Obawiają się utraty pracy, ograniczenia zakresu prowadzonych przez nich prac, mniejszych zarobków. Systemy wizyjne nie oznaczają jednak końca zaangażowania człowieka w produkcję. Stanowią jedynie kolejny krok ku powszechnemu przebranżowieniu, dużą szansę na drodze ku optymalnej produkcji.
- Samojezdne wózki transportowe AGV na produkcji (70)
Nowoczesne zakłady produkcyjne muszą sprostać wymaganiom związanym z szybkim i niezawodnym przepływem materiałów, półfabrykatów, gotowych elementów lub innych dóbr konsumpcyjnych w ramach transportu międzyzakładowego.
- Zarządzanie ludźmi
- Inżynierów, techników – „biorę dwudziestu – czterdziestu”! (74)
- Jak zbudować, prowadzić i rozwijać pracowników działów technicznych? (76)
„Zespół” to hasło, z którym nie raz spotykamy się w kontekście zakładów produkcyjnych. Zastanawiamy się wtedy, co to znaczy dla mojego rozmówcy i czym w rzeczywistości jest zespół pracowników technicznych.
- Z branży (80)
- Wydarzenia (84)
Służby Utrzymania Ruchu - cały wykaz