• Temat numeru: Zakres raportu do KOBiZE i informacji środowiskowej
    Pytanie: Jesteśmy firmą produkcyjną działającą w sektorze spożywczym. W jakim zakresie prawdopodobnie musimy składać raport do KOBiZE? Dodam, że wykorzystujemy samochody służbowe (w tym ciężarowe), produkujemy żywność i opakowania na nią, mamy stanowiska spawalnicze i lakiernicze, a zakład jest ogrzewany kotłem na paliwo stałe (koks) o mocy 150 kW. W biurach i magazynie są także klimatyzatory. Bardzo prosimy o przykłady wraz ze wskazaniem konkretnych pól raportu oraz przykłady wyliczeń, które musimy zrobić.
  • Zmiany prawne
    • Kolejne próby walki ze smogiem
      Polska od 1 stycznia 2024 r. będzie 18 krajem w Unii Europejskiej, który wprowadzi paliwo E10. Głównym celem zmian jest ograniczenie negatywnego wpływu sektora transportu na zdrowie ludzi i środowisko naturalne, w tym poprawa jakości powietrza w dużych miastach, gdzie transport samochodowy jest głównym emitentem zanieczyszczeń (smogu).
    • Już jest propozycja wysokości kaucji
      Procedowany jest nowy projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym. Co się w nim znalazło?
    • Wpływ rozporządzenia PPRW na branżę opakowań
      Celem przepisów projektowanego rozporządzenia dotyczącego opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR) jest zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów opakowaniowych oraz zwiększenie wydajności recyklingu.
    • Ilości wytwarzanych odpadów a konieczność uzyskania pozwolenia
      Pytanie: Czy podmiot, który w dwóch różnych instalacjach nie przekracza limitu wytwarzania 1 Mg odpadów niebezpiecznych, ale łącznie już tak, musi wystąpić o pozwolenie na wytwarzanie odpadów? W ramach jednej instalacji wytwarzamy odpad w postaci olejów, na innej zaś farb.
    • Kiedy mówimy o zakładzie przetwarzania zużytego sprzętu
      Pytanie: Prowadzimy odzysk odpadów szkła kineskopowego ze zużytego sprzętu (ZSEiE). Efektem procesu nie jest produkt, ale nadal odpad przekazywany do recyklingu. Czy możemy wystawiać zaświadczenia potwierdzające recykling i czy jesteśmy prowadzącym zakład przetwarzania?
    • Roczne sprawozdanie z przewozu towarów niebezpiecznych za 2023 rok
      Zasady prowadzenia działalności w zakresie krajowego i międzynarodowego przewozu drogowego, koleją i żeglugą śródlądową towarów niebezpiecznych oraz organy i jednostki realizujące zadania związane z tym przewozem, określają przepisy ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych (dalej: u.o.p.t.n.). Kto i na jakich zasadach składa sprawozdanie z przewozu towarów niebezpiecznych?
    • Bilans lotnych związków organicznych (LZO) za 2023 rok
      Jeśli firma w instalacji używa rozpuszczalników organicznych i podlega przepisom o standardach emisyjnych, powinna przygotować bilans LZO. Musi to zrobić w ciągu 2 miesięcy od zakończenia roku, którego dotyczy bilans, czyli do końca lutego 2024 roku.
    • BDS u CRI – jakie sprawozdania musisz do nich złożyć
      Baza Danych Sprawozdań (BDS) i Centralny Rejestr Operatorów (CRO) to bazy danych związane z raportowaniem fluorowanych gazów cieplarnianych (FGC) i substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO). Jakie sprawozdania i na jakich zasadach są składane do tych podmiotów?
  • Obowiązki przedsiębiorcy w lutym 2024 roku
    • Musisz skorygować kartę przekazania odpadów? Sprawdź, jak to zrobić
      Karta Przekazania Odpadu (KPO) jest podstawowym dokumentem ewidencyjnym w zakresie gospodarowania odpadami, umożliwiającym śledzenie przepływu odpadów od producenta do odbiorcy. W jaki sposób prawidłowo korygować karty w elektronicznym systemie BDO?

Aktualności Ochrony Środowiska - cały wykaz