• Temat numeru
  • Zasilanie zakładów przemysłowych w ujęciu lokalnym i globalnym (6)
   Układ zasilający zakład produkcyjny powinien brać pod uwagę, poza czynnikami mniej znaczącymi, trzy podstawowe czynniki charakteryzujące pobór energii przez zakład: poziom zapotrzebowania na moc (wartość mocy), dynamikę zmian zapotrzebowania na moc (jak szybko należy dostarczyć dodatkowej mocy) oraz możliwość obniżenia zapotrzebowania (krótkoterminowego lub długoterminowego).
 • Raport
  • Rynek kabli oraz kabli i przewodów ognioodpornych w Polsce (12)
   Przewody i okablowanie to elementy, bez których trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek nowoczesną linię produkcyjną, fabrykę czy maszynę. Według danych GUS w 2021 roku najwięcej wyprodukowano kabli elektroenergetycznych.
 • Produkcja
  • Elementy złączne (14)
   Trudno wyobrazić sobie nowoczesną linię montażową, maszynę czy jakikolwiek trochę bardziej złożony produkt bez elementów złącznych. Zastanówmy się, czym są elementy złączne i jakimi cechami powinny się charakteryzować, aby spełniały wszystkie swoje funkcje i zadania, jakie są przed nimi stawiane.
  • ifm moneo – nowoczesna platforma IIoT przystosowana do potrzeb przemysłowo-produkcyjnych (18)
   System odczytu, przetwarzania i oceny cyfrowych danych pochodzących bezpośrednio z zamontowanych na linii produkcyjnej przemysłowych czujników internetu rzeczy (IIoT) to kluczowy element pozwalający zarządzać cyfrową produkcją. Musi być on wiarygodną podstawą do podejmowania decyzji nie tylko związanych z optymalizacją produkcji, ale również powinien pozwalać na predykcyjną konserwację maszyn czy planowanie przestojów, a co za tym idzie, zwiększyć wydajność instalacji.
  • Mewa to nie tylko czyściwa (20)
   Wydawać by się mogło, że czyściwa tekstylne nie wytrzymują konkurencji z czyściwami celulozowymi – bardzo wygodnymi w użyciu jednorazowymi produktami. Okazuje się, że tak nie jest, co swoim modelem biznesowym, niezmiennym już od 115 lat, udowadnia firma Mewa. Co więcej, dzięki świadczonym przez nią usługom każdy jej klient może w istotnym stopniu przyczynić się do ochrony środowiska.
  • System 5S. Błędy i pułapki przy wdrażaniu i jak ich unikać (38)
   5S, czyli właściwa organizacja miejsca pracy, czy też własnościowe podejście do swoich obszarów stanowi system lub też zestaw ściśle określonych i następujących kroków eliminacji marnotrawstw z procesów. W wielu przypadkach wdrażany jest już na samym wstępie procesu ciągłego doskonalenia w myśl zasady „Miejsce na wszystko, wszystko na miejscu”.
 • Technologie
  • Portowe rozwiązania (22)
   Kontener, czyli skrzynia (zazwyczaj metalowa) o znormalizowanej konstrukcji i rozmiarach, stanowi podstawowe narzędzie transportu wielu ładunków. W samym tylko transporcie intermodalnym wykorzystuje się rocznie w Polsce niemal milion kontenerów. Lwią część stanowią kontenery 20-stopowe, a kolejną grupę 40-stopowe.
  • Nowa seria przeciwwybuchowych silników ognioszczelnych i budowy wzmocnionej (wg ATEX) w klasie sprawności IE3 (26)
   Ogólnoświatowy trend ograniczania emisji szkodliwych gazów będących skutkiem ubocznym procesów wytwarzania energii (np. z węgla), jest głównym bodźcem do poszukiwania nowych źródeł energetycznych (m.in. odnawialnych) oraz ulepszania aktualnych urządzeń i procesów przemysłowych w celu ograniczenia zużycia produkowanej energii.
  • Innowacje w tworzywach sztucznych (28)
   Po produkcji żywności i metali branża tworzyw sztucznych plasuje się w czołówce działów przetwórstwa przemysłowego w Polsce. To ważny składnik naszej gospodarki, o czym świadczą chociażby statystyki. Szacuje się, że w tym sektorze pracuje ok. 200 tys. osób, a w ostatnich 10 latach produkcja wzrosła ponad dwukrotnie. Rozwój tej gałęzi przemysłu wyprzedza inne sektory, a średnie roczne tempo wzrostu plasuje się na poziomie 7,7 proc. Oczywiście i tę branżę dotykają kryzysy. Pandemia COVID-19, a teraz wojna w Ukrainie spowodowały m.in. wzrost kosztów produkcji oraz przerwanie łańcucha dostaw.
  • Zbieranie danych bez wyciągania wniosków to naiwność, a nie wdrażanie Przemysłu 4.0 (32)
   Dane stały się modnym tematem, a firmy starają się być „oparte na danych” – inwestując w narzędzia i zespoły zajmujące się analizą danych. Założenie, że wszystkie dane są uporządkowane i łatwo dostępne jest dalekie od prawdy. W rzeczywistości analitycy danych spędzają 80% swojego czasu na przygotowywaniu danych.
 • Rynek
  • Awaria – jak zaplanować zakup maszyny, aby zminimalizować postoje (34)
   Kupując maszynę, zawsze trzeba mieć na względzie, że po jej dostarczeniu i zamontowaniu może się okazać, że nie działa ona prawidłowo, nie spełnia oczekiwań kupującego, ma widoczne wady lub inne defekty. Czasami dopiero po pewnym czasie od montażu maszyny i jej uruchomienia, wychodzą na jaw usterki lub inne nieprawidłowości w jej działaniu.
  • Rynek leasingu w Polsce – rośnie popyt na finansowanie maszyn i urządzeń (42)
   Pierwsze trzy miesiące 2023 roku potwierdziły, że polski rynek leasingowy wrócił na drogę dynamicznego rozwoju. Grupa PKO Leasing w I kwartale 2023 roku sfinansowała inwestycje za ponad 3 mld zł. Co warte podkreślenia, w segmencie maszyn i urządzeń odnotowała dynamikę wzrostu znacznie powyżej rynku.
  • Targi ITM Industry Europe 2023 już za nami (44)
   Tegoroczne targi ITM INDUSTRX EUROPE 2023 przeszły już do historii. W dniach od 30 maja do 2 czerwca tereny Międzynarodowych Targów Poznańskich odwiedziło ponad 15 tys. zwiedzających. Mogli oni podziwiać targowe ekspozycje przygotowane przez prawie 700 firm z całego świata, które rozmieszczono w siedmiu halach.
 • Dodatek specjalny
  • Składowe niewyważenia występujące na wirniku podczas obrotów (50)
   Pojęcie niewyważenia odnosi się zarówno do wirnika sztywnego, jak i podatnego giętnie. Na wirniku sztywnym niewyważenie początkowe jest stałe w całym zakresie zmienności prędkości obrotowej. Na wirniku podatnym giętnie jest zmienne i zależy od prędkości obrotowej.

Służby Utrzymania Ruchu - cały wykaz