• Narzędzia dla przemysłu
  • Temat numeru: Nowoczesne narzędzia do obróbki metali (5)
   Branża obróbki metali patrzy optymistycznie w przyszłość. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Siemens Financial Services, polskie firmy z tego sektora spodziewają się wzrostów sprzedaży w kraju oraz ekspansji na nowe rynki. Nie obawiają się też inwestycji, o czym świadczy chociażby fakt, że 4 na 10 przebadanych przedsiębiorstw planuje odnowić park przemysłowy lub przeprowadzić jego automatyzację. Ma to wzmocnić pozycję firm oraz ich zdolność do konkurowania.
  • Narzędzia wykorzystywane w przemyśle (10)
   Właściwie w każdej gałęzi przemysłu obok maszyn, urządzeń i robotów wykorzystywane są narzędzia. W zależności od tego, w jaki sposób są obsługiwane, mogą to być narzędzia elektryczne, pneumatyczne bądź ręczne. Od tych, które stosowane są na potrzeby prac domowych, profesjonalne narzędzia odróżnia jakość, a co za tym idzie – trwałość, a w przypadku narzędzi elektrycznych i pneumatycznych często siła, z jaką działają.
 • Raport – innowacje w obróbce plastycznej
  • Obróbka plastyczna (14)
 • Produkcja
  • Monitorowanie olejów w czasie rzeczywistym – przykłady aplikacji (17)
   Monitorowanie stanu oleju jest niezbędne w każdym programie prewencyjnego utrzymania ruchu (UR). Częścią OCM są pomiary, monitorowanie i analiza zmian w olejach smarnych (podobne badania prowadzi się dla paliw) pod kątem zanieczyszczeń i zawartości substancji chemicznych, a także śledzenie spadku jakości oleju od nowego aż po czas jego wycofania z użycia. Dane te można wykorzystać do uzyskania wglądu w problemy z wydajnością i niezawodnością oraz położyć podwaliny pod bardziej efektywny program UR.
  • Olej hydrauliczny – który wybrać, aby nie stracić czasu i nerwów? (24)
  • Ekspert w Twojej branży (26)
   ORLEN OIL to czołowy producent i dystrybutor środków smarowych z 20-letnią tradycją. Spółka jest częścią Grupy kapitałowej PKN ORLEN, największego gracza w Europie Środkowo-Wschodniej. Systematycznie rozwijane portfolio specjalistycznych produktów jest w stanie zaspokoić potrzeby klientów z każdej branży produkcji przemysłowej.
  • Czyściwa przemysłowe – jak dobrać czyściwo do potrzeb (28)
   Czyściwa przemysłowe to materiał włókninowy, celulozowy lub włókninowo-celulozowy, służący do usuwania zabrudzeń smarami, olejami, farbami, pyłami lub innymi czynnikami, które mogą powstawać w warunkach przemysłowych. Jeszcze 10-15 lat temu używało się w tym celu różnego rodzaju szmat pochodzących z recyklingu lub specjalnie segregowanych, bawełnianych, używanych tkanin, np. starej odzieży pozbawionej wszelkiego rodzaju zapięć, elementów z metalu czy plastiku. Obecnie czyściwa produkowane są pod ściśle określone przemysłowe potrzeby i mają, co oczywiste, różne charakterystyki i właściwości. Przyjrzyjmy się, jakiego rodzaju produkty dostępne są na rynku.
  • Jak utrzymać czystość na stanowisku roboczym – ekologicznie i oszczędnie (30)
   Czyste maszyny i urządzenia funkcjonują zwykle sprawniej, a przy tym istnieje mniejsze ryzyko, iż ulegną awarii z powodu zanieczyszczeń, jakie zgromadziły się na ich powierzchni lub we wnętrzu. Często w zakładach i warsztatach wykorzystywane są do tego celu skrawki szmat pozyskiwane z używanych tekstyliów. Nie zapewniają one jednak w pełni efektywnego czyszczenia, a w niektórych przypadkach mogą nawet uszkodzić czyszczoną powierzchnię pozostałościami, takimi jak np. niewidoczne na pierwszy rzut oka małe guziki czy inne elementy. Najlepiej do czyszczenia nadają się odpowiednie czyściwa bawełniane wielokrotnego użytku, które można wynająć od usługodawcy oferującego tekstylia przemysłowe.
  • Urządzenia w strefie zagrożenia wybuchem (33)
   Na początku tego roku polskie media obiegła informacja o zdarzeniu na jednej ze stacji paliw zlokalizowanej w Polsce. Wybuch nastąpił w jednym z pustych zbiorników paliwowych (benzynowych) i spowodował śmierć przebywającego tam pracownika. detonacja była na tyle duża, że wyrzuciła pracownika ze zbiornika.
  • Jak zapobiec obracaniu się produktów na przenośnikach taśmowych? (38)
   Wiele zakładów posiada rozbudowane linie produkcyjne oraz umieszczone między nimi przenośniki taśmowe. Zakres transportowanych elementów jest bardzo szeroki, począwszy od pojedynczego elementu, np. tabletki lub butelki, poprzez opakowania zbiorcze, takie jak karton czy zgrzewka. W ostatnim etapie kartony lub zgrzewki są ustawiane na europaletach. Każdy z tych procesów transportowych cechuje się swoimi problemami, z którymi należy się uporać.
 • Technologie
  • Roboty przemysłowe przyszłością każdego przedsiębiorstwa (40)
   Robotyzacja to pojęcie używane od wielu lat w świecie przemysłowym. Dotyczy ono zastąpienia pracy ludzkiej i pracy konwencjonalnych urządzeń przez urządzenie, jakim jest robot.
  • Z laserową precyzją (44)
   Technologie laserowe – kojarzone przede wszystkim z obróbką metali – znajdują zastosowanie w kolejnych gałęziach przemysłu. To już nie tylko sektor samochodowy, lotnictwo, budownictwo, architektura, ale także branża elektroniczna, medyczna, jubilerstwo czy nawet produkcja obuwia. Popularność tej metody obróbki wynika m.in. z jej precyzji, powtarzalności procesu, a przede wszystkim oszczędności: materiału, energii i czasu.
  • Rynek obrabiarek w Polsce (48)
   Z pewnością rynek obrabiarek należy zaliczyć do grona jednego z najbardziej wymagających rynków związanych z zaopatrzeniem przedsiębiorstw przemysłowych w środki produkcji. Dobór maszyn obróbczych jest bowiem kluczowym procesem zarówno podczas modernizacji dotychczasowych linii technologicznych jak i planowania produkcji nowych wyrobów. Dobrze dobrane i wdrożone maszyn pozwolą bowiem nie tylko na utrzymanie odpowiedniej jakości, ale również na zdobycie nowych klientów czy całkowite przezbrojenie produkcji.

Służby Utrzymania Ruchu - cały wykaz