• Temat numeru
  • Diagnostyka układów hydraulicznych (6)
   Tylko sprawne układy hydrauliczne zapewnią ciągłość pracy maszyn przemysłowych. Dlatego tak istotne są kwestie związane z diagnostyką instalacji hydraulicznych. Ze względu na poprawę wydajności i oszczędności energii ważne są także działania zmierzające do optymalizacji systemu.
  • Jak zagwarantować czyste sprężone powietrze? (10)
   Sprężone powietrze jest niezbędne do pracy sprężarki pneumatycznej lub kompresora, które wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu. Jeśli praca sprężarki czy kompresora nie daje satysfakcjonujących efektów, może to być znak, że doszło do zanieczyszczenia sprężonego powietrza.
 • Raport
  • Po jakie rozwiązania IT sięgać w przemyśle? (12)
   Systemy IT w przemyśle ułatwiają szybkie pozyskanie oraz analizę danych z linii produkcyjnych. Do najbardziej popularnych wdrożeń informatycznych zalicza się rozwiązania klasy ERP oraz analitykę biznesową – BI/Business Intelligence. Zaobserwowano także tendencję do zastępowania rozwiązań wielomodułowych, pochodzących od różnych dostawców, rozwiązaniami kompleksowymi, które pozwalają na niemal nieograniczoną interakcję i synchronizację pomiędzy różnymi obszarami w przedsiębiorstwie.
 • Koncepcje
  • Monitorowanie olejów w czasie rzeczywistym: wybrane właściwości oleju (14)
   Polepszenie efektywności utrzymania ruchu jest możliwe dzięki intensyfikacji stosowania technik wcześniej już znanych bądź też stosowaniu nowszych, które pojawiły się wraz z Przemysłem 4.0. Ten postęp dotyczy również gospodarki olejowej, tak w zakresie standardów wykorzystywanych na rzecz oceny stanu oleju, jak i stosowanych w tym celu technik. Dostępny jest coraz lepszy sprzęt w badaniach laboratoryjnych oraz jest obserwowany znaczący postęp w kierunku opracowywania nowych i ulepszaniu już wcześniej wdrożonych technik umożliwiających monitorowanie właściwości oleju w czasie rzeczywistym.
 • Prewencje
  • Niewykorzystany potencjał analizy danych (22)
   Rudyard Kipling powiedział kiedyś, że słowa są najpotężniejszą bronią, jaką się ludzkość posługuje. Czym są jednak słowa w dzisiejszym niespokojnym świecie. To często interpretacje, komentarze, fakty, dane. Patrząc na ilość programów informacyjnych, social mediów, kanałów wideo czy różnych treści, jakie w nas uderzają – jest ona po prostu powalająca.
  • Gospodarka smarownicza jako nieodzowny element utrzymania ruchu (24)
   Producenci zakładów przemysłowych stoją u progu nowych wyzwań związanych z coraz większymi wymaganiami rynkowymi dotyczącymi produktów, większą konkurencyjnością, a przede wszystkim wzrostem kosztów wytwarzania (przyczyna: wzrost cen surowców oraz energii). Zużywanie się elementów maszyn i urządzeń stanowi poważny problem techniczno-eksploatacyjny, co przekłada się na dodatkowe straty ekonomiczne.
 • Eksploatacja
  • Scrum Manufacturing (28)
   Im bardziej skomplikowany proces produkcyjny, tym bardziej wymaga on usystematyzowanego podejścia. W poszukiwaniu metod wspomagających procesy produkcyjne warto rozglądać się poza ten obszar, gdyż wartościowe rozwiązania można znaleźć w branżach z pozoru różnych od produkcji. W taki właśnie sposób postąpiła branża IT, dostosowując Lean Management, czyli szczupłe zarządzanie na potrzeby produkcji oprogramowania. Powstała koncepcja nazwana została Lean Development i jej podstawą jest eliminacja strat.
 • Oleje
  • POWER SERVICE – specjalistyczny serwis olejowy (33)
   Spółka ORLEN OIL jako jedyna z pierwszych firm branży olejowej na polskim rynku wprowadziła kompleksową ofertę usług serwisowych dla przedsiębiorstw przemysłowych wykorzystujących środki smarne w procesach produkcyjnych. Dzisiaj nasz specjalistyczny serwis wyznacza standardy i odpowiada na potrzeby klientów.
 • Technologie
  • Najważniejsze typy robotów stosowanych w przemyśle (36)
   Robot taki, jakim znamy go z filmów SF, zwykle ma humanoidalną postać, mówi metalicznym głosem i we wszystkim naśladuje człowieka. Być może dlatego, że takim właśnie widział go mistrz Leonardo da Vinci w 1495 roku. Przemysł wziął jednak z tej wizji tyle, ile było mu potrzebne – np. samo ramię z chwytakami („palcami”), które tak często widywane jest w zakładach produkcyjnych.
 • Napędy
  • Energooszczędność – odpowiedź na aktualne problemy w przemyśle (39)
   Cena nie jest już jedynym kryterium zakupu przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Coraz większy nacisk kładzie się na koszty towarzyszące, szczególnie na zużycie energii elektrycznej, ale też wszystkie inne. W przypadku napędów, niezbędnego elementu każdej fabryki, 85% kosztów cyklu ich życia wynika z eksploatacji. Sumują się na to koszty energii, koszty administracyjne, koszty serwisu i konserwacji, eksploatacji, szkolenia i dokumentacja, koszty osobowe, zapasy części zamiennych oraz awarie i przestoje, ale także koszty recyklingu i utylizacji. Uważne rozważenie wszystkich aspektów ekonomicznych jest zatem bardzo opłacalne w odniesieniu do redukcji kosztów i zwiększenia wydajności produkcji.
 • Dodatek specjalny: Zarządzanie magazynem
  • Bezwypadkowa logistyka (42)
   Każda gałąź przemysłowa w Polsce oprócz tego, że ma na celu osiągnięcie założonych przez siebie celów i dostarczenie produktów dla klientów, musi organizować pracę tak, aby była ona dla pracowników bezpieczna i higieniczna.
  • Centrum Szkoleń Inżynierskich EMT-Systems z nagrodą Marka-Śląskie (47)
   W kursach technicznych EMT-Systems tylko w tym roku wzięło udział już ponad 5000 osób z branży przemysłowej, a firma angażuje się nie tylko w działalność szkoleniową i projekty edukacyjne dla dzieci i dorosłych, ale również w przedsięwzięcia kulturalne oraz charytatywne.
 • Zarządzanie ludźmi
  • Manager jako coach – wspieranie rozwoju kompetencji (50)
   W świecie, w którym jedyną rzeczą, której możemy być pewni, jest zmiana, rozwój kompetencji stał się kwestią priorytetową zarówno dla jednostek, jak i dla organizacji. Jest nie tylko podstawą osiągania sukcesów, ale przede wszystkim przetrwania na rynku. Wraz ze zmieniającym się i coraz bardziej skomplikowanym środowiskiem biznesowym ewoluuje również rola managerów.
  • Efektywny plan rozwoju pracowników (54)

Służby Utrzymania Ruchu - cały wykaz