- Temat numeru: Atomowe niebezpieczeństwa
- Domino tragedii (12)
11 marca minęło 10 lat od momentu, w którym cały świat wstrzymał oddech i z niepokojem spoglądał na nieznaną wcześniej Fukushimę. Dwie następujące po sobie katastrofy naturalne doprowadziły do trzeciej – stopienia rdzenia w trzech reaktorach jądrowych, w wyniku czego do atmosfery zostały uwolnione substancje promieniotwórcze.
- Pomocne ramię japońskich robotów (15)
Po katastrofie w Fukushimie w 2011 r. część środowiska ratowniczego zachwycała się nowinkami technologicznymi zastosowanymi w działaniach poszukiwawczo-ratowniczych. Rzecz jasna mowa o ratowniczych robotach.
- Czarnobyl (2019) (18)
Nocą 26 kwietnia 1986 r. w elektrowni atomowej w Czarnobylu przeprowadzano zaległy test systemów bezpieczeństwa najnowszego reaktora. Skończył się największym w dziejach „pokojowym” uwolnieniem do atmosfery izotopów promieniotwórczych.
- Chiński syndrom w USA (22)
W elektrowni Three Mile Island w pobliżu miasta Harrisburg w USA 28 marca 1979 r. nastąpiła jedyna w historii energetyki jądrowej awaria z częściowym stopieniem rdzenia w reaktorze typu PWR.
- Ratownictwo
- Karambole – przemyślenia KDR (26)
Jako jedną z okoliczności uniemożliwiających dojazd do miejsca prowadzenia działań ratowniczych wymienia się katastrofę drogową, identyfikowaną z zagrożeniem życia lub zdrowia wielu osób albo zniszczenia mienia znacznych rozmiarów. W artykule podano kilka wybranych statystyk, które przybliżą skalę zdarzeń.
- W ogniu pytań
- Nowy początek (32)
Pandemia zmieniła nasze życie, emocje, relacje społeczne. Jak odnaleźć się w tych czasach? Czy warto uparcie wyczekiwać powrotu starego, czy lepiej wypatrywać początku czegoś nowego?
- Organizacja
- Pożegnanie PSP z „dziewiątkami” (34)
- Trzy filary zarządzania (część 1) (38)
Umiejętność kierowania ludźmi to nie talent, ale zbiór konkretnych kwalifikacji do nabycia. Z drugiej strony – czy ukończenie odpowiednich kursów i szkoleń nauczy nas otwartości na tych, z którymi chcemy pracować?
- Finanse
- Finał Programu modernizacji (40)
Program modernizacji to rozwiązanie, które umożliwiło służbom realizację ich potrzeb na wielu płaszczyznach. Dzięki niemu wzbogaciła się m.in. baza sprzętowa, transportowa, wzrosły również uposażenia i wynagrodzenia. Skorzystali więc na nim wszyscy beneficjenci.
- Za granicą
- Zdrowie
- O raku w straży pożarnej (46)
Ostatnie lata upowszechniły świadomość, że choroby nowotworowe wśród strażaków stanowią poważne wyzwanie. Zaczynają się z nim mierzyć departamenty straży pożarnych na całym świecie. To nie łatwa walka, ponieważ przebiega na wielu frontach, a sam problem jest nadzwyczaj złożony. Konferencja zorganizowana przez Fundację cfbt.pl 4 lutego stanowiła element batalii o zdrowie i życie strażaków.
- W remizie
- Przygoda online z MDP (50)
W wyniku wprowadzenia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa oraz braku możliwości bezpośrednich spotkań w remizie, kierując się chęcią kontynuowania zajęć z podopiecznymi, opiekunowie MDP w Budzowie postanowili nagrywać program on-lin pt. „Strażak MDP sam w domu”.
- Historia i tradycje
- Errare humanum est (część 2) (52)
Tropiąc wspomniane w ostatnim numerze pomyłki, pozostajemy w kręgu wydarzeń I wojny światowej, skupiając uwagę na karcie pocztowej z tego okresu z widokiem płonącej Warszawy.
- Przetestuj swoją wiedzę
- Primaaprilisówka strażacka 4/2021 (55)
- Stałe rubryki
Przegląd Pożarniczy - cały wykaz