• Temat numeru: Nielegalne składowiska odpadów i ich pożary
    W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o nielegalnych składowiskach odpadów na terenie całej Polski. Odpady są porzucane, a następnie dochodzi do ich pożarów. Dlaczego mamy do czynienia z takimi przypadkami i co można z tym zrobić?
  • Z jaką częstotliwością należy dokonywać pomiarów hałasu przemysłowego
    Hałas jest dźwiękiem generowanym w wyniku działalności człowieka, który jest uważany za szkodliwy czynnik fizyczny podlegający weryfikacji. Czy jest określona jego częstotliwość pomiarów dla budynków produkcyjnych?
  • Czym jest cable pooling i co mówią o nim projektowane przepisy
    Cable pooling jest jedną z metod wspomagających zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w bilansie energetycznym. Metoda ta polega na umożliwieniu przyłączenia różnych OZE do jednego przyłącza sieci. W ten sposób tworzy się hybrydową instalację, która może korzystać z OZE takich jak np. energia słoneczna i wiatrowa.
  • Karta odpadu: 06.02.03
    • Deklaracja o działalności z wykorzystaniem toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów
      Produkcja, wytwarzanie, przetwarzanie, zużycie, nabywanie, gromadzenie, przechowywanie, zbywanie, przekazywanie lub używanie toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów, wymienionych w wykazie nr 1 konwencji o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów, dotyczącego związków chemicznych, może być prowadzone wyłącznie w celach niezabronionych przez konwencję i w ilościach przez nią dozwolonych oraz zgodnie z jej wymogami.
    • Jak postępować ze ściekami zanieczyszczonymi mikroplastikiem
      Efektywność usuwania cząsteczek mikroplastiku wzrasta wraz ze wzrostem ich rozmiarów. Ponadto można ją zwiększyć, stosując w trzecim stopniu oczyszczania filtrację pośpieszną lub procesy membranowe. W jaki sposób efektywnie postępować z takimi ściekami?
    • Określanie oddziaływania hodowli na środowisko – wyznaczanie DJP
      W trakcie kontroli organów ochrony środowiska na terenach gospodarstw rolnych prowadzących chów lub hodowlę zwierząt jest mowa o dużych jednostkach przeliczeniowych (dalej: DJP). Jak je określać?
    • Zasady gospodarowania odpadami opakowań
      Pytanie: Prowadzę sklep internetowy i zarejestrowałem się w Bazie danych o odpadach (BDO) jako wprowadzający opakowania na rynek. Czy mogę odpady kartonów zawieźć do skupu makulatury, a worki z folią do miejsca selektywnej zbiórki bez wystawiania kart przekazania odpadów (KPO)? Albo oddać te odpady razem z odpadami komunalnymi podczas odbioru z nieruchomości? Mam umowę użyczenia lokalu pod działalność.
    • Jakie wymagania środowiskowe musi spełniać placówka medyczna
      Placówki medyczne mają kilka obowiązków środowiskowych, do których należy m.in. prowadzenie ewidencji i sprawozdawczości czy składanie informacji związanych z opłatami środowiskowymi. O czym jeszcze takie placówki muszą pamiętać?
    • Jak przekazać złom osobie fizycznej
      Pytanie: Czy wytwórca odpadu, którym jest złom stalowy, może go sprzedać osobie prywatnej? Jeśli tak, to jakie warunki musi spełnić?
  • Zmiany prawne
    • Zasady wykorzystania odpadów opon
      Pytanie: Klient chciałby wykorzystać odpady (opony) jako odbojniki na nabrzeżu. Czy możemy je odsprzedać?  Prowadzimy działalność usługową – mamy park maszyn bez żadnego własnego serwisu, lakierni itp. Świadczymy usługi dźwigowe dla klientów zewnętrznych, czasem dochodzi do wymiany oleju, filtrów czy np. opon. Czy te odpady traktujemy jako powstające w związku z eksploatacją instalacji?
    • Ewidencja opakowań i definicja opakowania jednostkowego
      Pytanie: Z jakich opakowań firma musi sporządzać ewidencję? Czy w ewidencji opakowań należy uwzględniać opakowania, w jakich kupiliśmy półprodukty i sprzęt wykorzystywany w firmie, a także opakowania, w których produkty trafiają do klientów? Ponadto, co należy rozumieć pod pojęciem „produktu jednostkowego”? Jeden produkt czy jedno opakowanie jednostkowe, które jest sprzedawane klientowi końcowemu, w którym znajduje się np. 10 sztuk tych produktów?
    • Nowe przepisy o dobrych praktykach w zakresie gospodarki leśnej – część I
      Dnia 26 kwietnia 2023 r. weszły w życie przepisy dotyczące wymagań dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej. Obowiązują one wszystkich właścicieli i posiadaczy lasów i określają sposób postępowania na etapie planowania i realizacji działań z zakresu gospodarki leśnej.
    • Jak sprawdzić, czy pracownicy są narażeni na hałas – część II
      W ostatnim numerze pisaliśmy o narażeniu pracowników na hałas. Co znajdziesz w drugiej części tego tekstu?

Aktualności Ochrony Środowiska - cały wykaz