• Temat numeru: Projekt zmian w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
    Pod koniec marca wznowiono prace nad nowelizacją przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Celem zmian jest uproszczenie, ujednolicenie i przyspieszenie procedur planistycznych oraz zwiększenie udziału społeczeństwa w planowaniu przestrzennym.
  • Zmiany prawne
    • Ewidencja CEEB – jakie dane w niej znajdziesz
      Pojawił się projekt nowego rozporządzenia w sprawie szczegółowych danych i informacji gromadzonych w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jakie zapisy w nim znajdziesz?
    • Zanieczyszczenie Odry – raport podsumowujący
      Zespół ds. sytuacji na rzece Odrze wydał raport końcowy zawierający analizę zanieczyszczeń tej rzeki i zmian w niej zachodzących na przestrzeni ostatnich lat. Publikacja zawiera również dane i analizy będące następstwem rekomendacji eksperckich z raportu wstępnego z września 2022 roku.
    • Sprzedaż energii z instalacji fotowoltaicznej a Pzp
      Pytanie: Podmiot nadrzędny przeprowadził przetarg na zakup energii elektrycznej dla podmiotów podległych (w tym dla nas). Jeden z naszych oddziałów ma zawartą umowę tzw. prosumencką (czyli kompleksową umowę na usługi dostawy energii, dystrybucji i odkupu energii wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznych). Musimy wypowiedzieć umowę kompleksową, czego następstwem jest przymus zawarcia umowy na sprzedaż energii wyprodukowanej z naszej instalacji fotowoltaicznej. Czy w przypadku sprzedaży energii elektrycznej powinno być przeprowadzone postępowanie w zależności od kwoty szacunkowej?
    • Z czym jest związane oznaczanie zielonym punktem
      Pytanie: Dotarły do mnie ostatnio informacje, że towary wprowadzane na rynek niemiecki muszą być oznaczone jakimś specjalnym znakiem (zielonym punktem). Czy to prawda i czy wprowadzając palety, muszę go umieszczać?
    • Czy wytwórca odpadów komunalnych musi prowadzić ich ewidencję
      Pytanie: Zakład wytwarza m.in. odpady komunalne, które są odbierane przez miejscowy zakład gospodarki komunalnej (ZGK). Dotychczas to ZGK wprowadzał karty przekazania odpadów (KPO) do BDO oraz nadawał odpadom odpowiednie kody. Dostaliśmy jednak pismo, że dla odpadu 20 03 99 musimy, pod rygorem nieodbierania tego odpadu, wystawiać KPO, podstawową charakterystykę odpadów i przeprowadzać testy zgodności. Czy rzeczywiście podlegamy tym wymaganiom?
    • Kto i kiedy musi wyznaczać doradcę ADR
      Pytanie: Czy gabinet stomatologiczny, który wytwarza odpady o kodzie 18 01 03* i widnieje na karcie przekazania odpadu (KPO) jako przekazujący, musi wyznaczyć doradcę ADR? Odbiór odpadów odbywa się raz w miesiącu (nie więcej niż 15 kg/miesiąc).
    • Czy malowanie znaków drogowych będzie wymagać uiszczenia opłaty środowiskowej
      Pytanie: Przedsiębiorcy realizujący usługi polegające na malowaniu znaków na drogach często zastanawiają się, czy wiąże się to z obowiązkiem obliczania i uiszczania opłat środowiskowych. Jak jest w rzeczywistości?
    • Zasady wykorzystania drewnianych palet
      Pytanie: Firma otrzymuje towar na paletach - czy nieuszkodzone palety możemy sprzedać innej firmie? 
    • Działania służące do oszczędzania energii w przemyśle
      Niekorzystna sytuacja w energetyce jest powodem coraz większego zainteresowania metodami pozwalającymi na zmniejszanie zużycia energii. Ma to zastosowanie także w przemyśle.
    • Zanieczyszczenie powierzchni ziemi – istotne wskazówki
      Ochrona powierzchni ziemi związana jest głównie z właściwą gospodarką, zachowaniem funkcji środowiskowych, dobrym stanem gleb oraz różnorodnością biologiczną, a także przeciwdziałaniem jej zanieczyszczeniu. Co powinieneś wiedzieć m.in. na temat szkód w środowisku i remediacji? Sprawdź w artykule.
    • Na które elementy pozwolenia na wytwarzanie odpadów powinieneś zwrócić uwagę
      Pozwolenie na wytwarzanie odpadów jest wydawane w drodze decyzji administracyjnej i określa ilości, rodzaje oraz warunki, jakie musi spełnić wytwórca odpadów. Które elementy decyzji powinieneś przeanalizować?
    • Czy powerbanki są akumulatorami
      Czy powerbanki sygnowane logiem firmy, wprowadzane na terytorium kraju nieodpłatnie, są akumulatorami? 
    • Jakie skutki może mieć korzystanie z ujęcia wody bez stosownej decyzji
      Przedsiębiorca korzystający z własnego ujęcia wód na potrzeby zakładu, który nie ma stosownego pozwolenia wodnoprawnego w tym zakresie, może spodziewać się konsekwencji. Jakich?
    • Kwestie zwrotu opłaty recyklingowej od używanych samochodów
      Naczelny Sąd Administracyjny już kilkukrotnie wydawał wyroki w sprawie zwrotu opłaty recyklingowej pobieranej od samochodów używanych. Czego dotyczy najnowsze orzeczenie tego typu?

Aktualności Ochrony Środowiska - cały wykaz