Menedżer Produkcji 2020/06 (57)

W najnowszym numerze czasopisma Menedżer Produkcji znajdą Państwo procedury i porady dla kadry zarządzającej na hali produkcyjnej. W tym wydaniu omawiamy między innymi: pięć leanowych przykazań na czas epidemii, czyli jak Lean Management może pomóc w czasie COVID-19, różnorodność w polskich przedsiębiorstwach. Jak o nią dbać w dobie koronawirusa, zarządzanie w kryzysie: jak udzielać informacji zwrotnej, motywować i wspierać pracowników, sytuacja ekonomiczna w Polsce i na świecie, czego należy oczekiwać po pandemii, przywództwo w przemyśle – oczekiwania, rola i wyzwania liderów oraz wiele innych, praktycznych tematów! Zapraszamy do lektury.

 • Z praktyki kierownika produkcji
  • Różnorodność w polskich przedsiębiorstwach. Jak o nią dbać w dobie koronawirusa?
   Panuje pandemia. Mimo wprowadzanych w Polsce rozluźnień, liczby nowych zachorowań i codziennych zgonów nie maleją. Nic dziwnego, że większość z nas zastanawia się, co dalej. Czy powrót do normalnej pracy będzie możliwy? Kiedy? Z uwzględnieniem jakich zmian? Jakich dodatkowych kosztów? Czy kiedy się wydarzy, będzie tak naprawdę słusznym rozwiązaniem, czy pociągnie za sobą pogorszenie sytuacji epidemicznej?
  • Pięć leanowych przykazań na czas epidemii, czyli jak Lean Management może pomóc w czasie COVID-19?
   W jaki sposób koncepcja lean może pomóc w czasach epidemii? rozpocznę od obrony metody just in time, której ze względu na problemy z dostawą niezbędnych dla medycyny materiałów oberwało się najbardziej. czy słusznie?
  • Energia i zrównoważony rozwój. Oszczędzamy energię w magazynie na 9 sposobów. Grosz do grosza…
   Nie tylko przesłanki klimatyczne każą nam oszczędzać energię elektryczną, choć to teraz gorący temat. Prąd jest coraz droższy i nic nie wskazuje, aby jego cena miała spadać.
 • Temat numeru
  • Przywództwo w przemyśle – oczekiwania, rola i wyzwania liderów
   Właśnie ktoś uznał, że zasłużyłeś! Właśnie stało się coś, o czym po cichu marzyłeś! Twoje dotychczasowe podejście do pracy, osobowość, zrozumienie zadań sprawiły, że zostałeś brygadzistą, kierownikiem, menedżerem, nie ma znaczenia, jak dokładnie nazywa się Twoje stanowisko, od teraz Ty odpowiadasz za ludzi.
 • Sztuka motywowania
  • Zarządzanie w kryzysie: jak udzielać informacji zwrotnej, motywować i wspierać pracowników?
   Pandemia koronawirusa to wyzwanie dla szefów. Z dnia na dzień znaleźliśmy się w rzeczywistości, która nie zdarzyła się za naszej pamięci. Niektórzy psychologowie porównują ją nawet do czasów wojen. Niezależnie od tego, czy ta analogia jest trafna, to kluczowym w tym porównaniu jest brak możliwości odwołania się do wcześniejszych doświadczeń. Po prostu ich nie mamy, a to utrudnia nam radzenie sobie w obecnej sytuacji.
  • Zarządzanie zespołem pracującym zdalnie – jak osiągać realne wyniki w wirtualnej rzeczywistości?
   Jeśli Ty i Twój zespół przed koronakryzysem pracowaliście zdalnie, to gratuluję – jesteście prawdziwymi szczęściarzami. Wiesz, że ten system pracy wymaga ustalenia pewnych zasad oraz wypracowania pewnych form komunikacji i współpracy. Jeśli mieliście szansę zrobić to przed kryzysem, to pewnie teraz praca w zespole rozproszonym nie jest dla Was tak bardzo przerażająca. Jeśli jednak Ty i Twój zespół zostaliście nagle wrzuceni w tryb pracy zdalnej, to spokojnie, w tym artykule znajdziesz wskazówki, które ułatwią Wam codzienne funkcjonowanie w tej nowej, wirtualnej rzeczywistości.
 • Okiem inspektora
  • Restrukturyzacja zatrudnienia w firmie
   W niniejszym tekście omówione zostaną dostępne pracodawcom w dobie koronawirusa narzędzia restrukturyzacji zatrudnienia. Tekst oparty jest na praktycznych doświadczeniach autora, będącego radcą prawnym specjalizującym się w zbiorowym prawie pracy oraz działaniach restrukturyzacyjnych.
  • Sytuacja ekonomiczna w Polsce i na świecie. Czego należy oczekiwać po pandemii?
   Mamy obecnie do czynienia nie z jednym, ale z trzema kryzysami naraz. Przede wszystkim stoimy przed potężnym kryzysem epidemiologicznym, którego potencjalnej skali nie jesteśmy jeszcze w stanie oszacować. Nie wiemy nawet, ilu ludzi choruje obecnie w Polsce (wiemy tylko, ilu chorych znalazło się wśród przetestowanych na obecność koronawirusa). Nie wiemy, jakiej liczby mamy się spodziewać, jaki będzie dalszy przebieg pandemii, kiedy nastąpi jej szczyt, czy po czasowym uspokojeniu się nie przyjdą kolejne fale zachorowań (np. jesienią).  Równolegle do kryzysu epidemiologicznego trwa i rozwija się kryzys w systemie opieki zdrowotnej. Są niestety dowody, że w wielu krajach system ten po prostu się załamał i nie był w stanie objąć odpowiednią opieką wszystkich, którzy takiej opieki potrzebują. Polska ochrona zdrowia jak na razie jakoś sobie radzi, ale wiemy, jak bardzo jest niefinansowana, więc mamy powody bać się tego, co będzie za kilka tygodni. 
  • Skrócenie łańcuchów dostaw – rozmowa z Suzanne Greene, kierownikiem Programu Zrównoważonych Łańcuchów Dostaw
   Jak zmieni się świat w obliczu łańcuchów dostaw zerwanych przez światową pandemię wirusa? Czy możemy temu w jakikolwiek sposób zaradzić? Jak budować i monitorować zrównoważone, środowiskowo odpowiedzialne łańcuchy dostaw? O czym koniecznie powinien wiedzieć każdy menedżer łańcucha dostaw?
 • Konflikty na hali
  • Jak zarządzać produkcją w sytuacjach nietypowych i przy znaczącej liczbie pracowników pracujących zdalnie?
   Ostatnie miesiące pokazują nam, że zdarzają się sytuacje, w których zasady panujące w firmach są wywracane do góry nogami. W związku z zagrożeniem epidemicznym zmuszeni jesteśmy pracować w warunkach wyjątkowych, takich, które są dla nas nowe i dla których tworzymy wciąż procedury.

Menedżer Produkcji - cały wykaz