• Temat numeru: Wymagania dotyczące magazynowania i składowania odpadów
    Odpady są integralną częścią każdej działalności gospodarczej i codziennego życia. Prawidłowe zarządzanie nimi ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Umożliwia też firmom działanie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ponadto pozwala reagować w przypadkach podejrzenia o nielegalne składowanie odpadów. Niemniej jednak konieczna jest znajomość konkretnych procesów związanych z nimi. W artykule omówiono podstawowe terminy używane w kontekście zarządzania odpadami. Dowiesz się, kto jest producentem odpadów i jak powinno się z nimi postępować. Ważne jest także rozróżnienie między pojęciami „magazynowanie” i „składowanie” odpadów. Pozwoli to na właściwą reakcję w przypadku wykrycia nieprawidłowości.
  • Okulary lub szkła kontaktowe do pracy przy komputerze – wyjaśnienie
    Od 17 listopada 2023 r. obowiązują zmiany do rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Zmiany były niezbędne z uwagi na rozwój techniki. Nowe przepisy ledwo weszły w życie, a już rodzą wątpliwości dotyczące interpretacji.
  • Wykonywanie usług przez aplikację internetową a zatrudnienie na umowę o pracę
    Trwają prace nad nową dyrektywą unijną w sprawie poprawy warunków pracy wykonywanej za pośrednictwem platform internetowych. Nowe przepisy będą miały wielkie znaczenie dla osób zatrudnionych przez serwisy internetowe i wykonujących prace oraz usługi za pośrednictwem popularnych aplikacji. Czy zgodnie z przepisami nowej dyrektywy unijnej wykonywanie usług przez aplikację internetową będzie uznane za zatrudnienie na umowę o pracę?
  • Pracodawca nie może odwołać elastycznej organizacji pracy
    W przypadku gdy rodzic małego dziecka (lub osoba uprawniona do urlopu opiekuńczego) wnioskuje o elastyczną organizację pracy na podstawie art. 1881 Kodeksu pracy, to lepiej nie pozwalać pracownikowi na zbyt długie korzystanie z tych rozwiązań. Okazuje się bowiem, że pracodawca nie może odwołać pracownika z elastycznej organizacji pracy przed czasem, na który się zgodził. Tak wynika z najnowszego stanowiska resortu pracy.
  • Czy drzwi mogą zmniejszać szerokość drogi ewakuacyjnej
    Czy drzwi otwierające się na drogę ewakuacji, zmniejszające wymaganą szerokość dla tej drogi, muszą być wymienione? Czy można zastosować samozamykacz dla tych drzwi jako rozwiązanie równoważne?
  • Gdzie przechowywać butle propan-butan
    Czy butle propan-butan mogą być umieszczone w tej samej klatce metalowej na zewnątrz wraz z innymi gazami, takimi jak dwutlenek węgla czy acetylen? Czy muszą być jednak magazynowane oddzielnie? Jeśli tak, to jaka jest podstawa prawna?
  • Stwierdzenie naruszenia przepisów. I co dalej
    Wiedza uzyskana w wyniku działań społecznego inspektora pracy w ramach weryfikacji przestrzegania przepisów prawa pracy i bhp w żadnym razie nie jest jego prywatną sprawą. Stwierdzeniu nieprzestrzegania przepisów musi towarzyszyć właściwa reakcja inspektora uregulowana w art. 9 ustawy o sip (społeczny inspektor pracy). Jest nią wypełnienie obowiązku informacyjnego względem kierownika zakładu, jak również dokonanie stosownego wpisu w księgach uwag i zaleceń. Co to oznacza w praktyce?
  • Wywiad z ekspertem: Kontrola inspektora pracy – czego pracodawca może się spodziewać
    Każdego roku inspektorzy pracy przeprowadzają kilkadziesiąt tysięcy kontroli w zakładach pracy. Sprawdzają przestrzeganie przepisów prawa pracy z naciskiem na regulacje bezpieczeństwa i higieny pracy. Kontrole prowadzone są w różnych zakresach. Istnieją oczywiście zagadnienia, które w czasie każdej kontroli będą podlegały sprawdzeniu. Czy można się przygotować do takiej kontroli?
  • Poparzenie łukiem elektrycznym – analiza wypadku i działania zaradcze
    Postępowanie powypadkowe ma ogromne znaczenie w zarządzaniu bezpieczeństwem i higieną pracy. Zapewnia szybką reakcję na wypadki lub incydenty. Może to znacznie zwiększyć szanse na skuteczne udzielenie pierwszej pomocy i minimalizację obrażeń pracowników. Jest to kluczowe narzędzie w celu zrozumienia przyczyn wypadków. Ich analiza pozwala na wprowadzenie działań zapobiegawczych, aby uniknąć powtórzenia się podobnych sytuacji w przyszłości.
  • Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego
    W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Pracodawcy zależy jednak na jak najszybszym przystąpieniu pracownika do pracy. Często pojawia się więc wątpliwość, czy w takim przypadku pracodawca może skierować pracownika na badania kontrolne, na przykład ostatniego dnia L4. Pracownik będzie wtedy gotowy do pracy już pierwszego dnia po zwolnieniu. Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne?
  • Zwiększenie obsady służby bhp po nakazie inspektora Państwowej Inspekcji Pracy (PIP)
    Wśród zagadnień z zakresu bhp inspektor PIP ma prawo kontrolować służbę bhp i wywiązywanie się przez nią ze swoich zadań. Czy stwierdzenie w czasie kontroli, że służba bhp nie realizuje określonych zadań w sposób kompleksowy, może być powodem wydania nakazu zwiększenia obsady tej jednostki? Co wtedy ma zrobić pracodawca? Czy zwiększenie obsady może nastąpić poprzez czasowe delegowanie dodatkowego pracownika do służby bhp?
  • Czy dwie umowy na pół etatu to dwa instruktaże ogólne
    W zakładzie zatrudniana jest osoba, która ma dwie różne umowy po pół etatu każda. Czy powinna odbyć 2 instruktaże ogólne?
  • Czy księgowa powinna odbyć szkolenie okresowe
    Czy na stanowiskach administracyjno-biurowych, takich jak księgowa, programista – informatyk, jest wymóg przeprowadzania szkoleń okresowych?
  • Ocena ryzyka zawodowego w gospodarstwie rolnym w 5 krokach
    Rolnictwo zalicza się do jednej z najbardziej niebezpiecznych branży. Zawód rolnika znajduje się w grupie prac wysokiego ryzyka, która może zakończyć się wypadkiem śmiertelnym, chorobą płuc związaną z pracą, urazami akustycznymi, chorobami skóry oraz nowotworami związanymi ze stosowaniem substancji chemicznych i długotrwałym przebywaniem na słońcu. W jaki sposób należy ocenić ryzyko zawodowe w gospodarstwie rolnym?
  • Instrukcja BHP przy obsłudze kserokopiarki

Aktualności BHP - cały wykaz