• Temat numeru: Jakie kwestie dotyczące bhp należy konsultować z załogą
    Jakie kwestie dotyczące bhp należy konsultować z załogą Pracodawca ma obowiązek konsultować wszystkie działania związane z bezpieczeństwem i higieną pracy w firmie z pracownikami lub ich przedstawicielami, niezależnie od tego, ile osób zatrudnia. Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja pracodawcy, u którego została powołana komisja bezpieczeństwa i higieny pracy, a więc takiego, który zatrudnia ponad 250 pracowników. Wówczas konsultacje bhp mogą być prowadzone w ramach tej komisji. W przypadku odmowy podjęcia konsultacji lub też braku inicjatywy w tej kwestii pracodawca może ponieść odpowiedzialność wykroczeniową.
  • Zmiany w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego
    W związku z wprowadzeniem branżowego centrum umiejętności czekają nas zmiany w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. Pojawi się także nowy zawód „technik elektromobilności”. Sprawdź szczegóły.
  • Wątpliwości dotyczące przyczyny zewnętrznej
    Przyczyna zewnętrzna nie wynika z wewnętrznych uwarunkowań organizmu pracownika, np. choroby. Do przyczyn zewnętrznych możne zaliczyć brak osłony na maszynie, uszkodzone urządzenie, działanie innych osób lub zadziałanie sił przyrody. Wątpliwości zespołu wypadkowego dotyczą często przyczyny zewnętrznej. Czy jeśli nic nie zakłóciło typowych warunków pracy, to można w ogóle mówić o jej wystąpieniu?
  • Psychowashing, czy ciemna strona wellbeingu
    Po doświadczeniach związanych z epidemią COVID-19, pracą zdalną oraz wybuchem wojny w Ukrainie coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie programów wspierających weelbeing, czyli dobrostan pracowników. Koncepcja uwzględnia zarówno aspekty fizyczne, jak i psychiczne dobrego samopoczucia pracowników w kontekście pracy. Psychowashing to z kolei stwarzanie pozorów tworzenia kultury organizacyjnej dbającej o dobrostan pracowników i ich zdrowie psychiczne. Jak zatem odpowiedzialnie dbać o zdrowie psychiczne pracowników?
  • Rozszerzenie zakresu zimowych obowiązków – najpierw skierowanie na badania
    Zmiana aury z letniej na zimową generuje dodatkowe obowiązki pracodawców – w tym na przykład w zakresie utrzymania terenu zakładu oraz terenu wokół zakładu pracy we właściwym stanie. Jeżeli pracodawca zdecyduje się na rozszerzenie zakresu obowiązków osobie zajmującej się utrzymaniem czystości i porządku w budynku (na teren zewnętrzny będący w dyspozycji pracodawcy), niezbędne będzie skierowanie pracownika na wstępne badania profilaktyczne – nawet jeśli sytuacja dotyczy jedynie czasowego delegowania na okres do trzech miesięcy.
  • Zasady bhp przy ładowaniu samochodów elektrycznych
    Sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce stale rośnie. Nadal jednak stanowią one margines rynku motoryzacyjnego. Tymczasem od 2035 roku w Unii Europejskiej ma obowiązywać zakaz rejestracji nowych samochodów z silnikami spalinowymi. Samochody elektryczne są wykorzystywane coraz częściej jako pojazdy służbowe. Dlatego kierowca takiego samochodu musi znać zasady jego bezpiecznej obsługi. W artykule przedstawiono ogólne zasady bezpieczeństwa przy ładowaniu akumulatorów w pojazdach o napędzie elektrycznym i hybrydowym (plug-in) dla pracowników wykorzystujących w pracy pojazdy mechaniczne zasilane energią elektryczną.
  • Prawo do informacji oraz dokumentów w przypadku kontroli z zakresu bhp
    Społeczny inspektor pracy ma prawo wstępu w każdym czasie do pomieszczeń i urządzeń zakładu pracy w celu wykonywania swoich zadań. Obok tego kluczowym uprawnieniem jest możliwość żądania od kierownika zakładu pracy oraz oddziału (wydziału) i od pracowników informacji oraz okazania dokumentów w sprawach wchodzących w zakres jego działania. Uprawnienie wydaje się bardzo szerokie. Koresponduje z zakresem praw i obowiązków społecznego inspektora pracy. O co dokładnie w nim chodzi?
  • Świadectwo pracy – brak wykazu prac w szczególnych w warunkach
    Pracodawca nie ma już obowiązku wpisywania do świadectwa pracy danych o pracach w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze, które były wykonywane po wejściu w życie przepisów o emeryturach pomostowych, tj. od 1 stycznia 2009 r. Potwierdza to najnowsza uchwała Sądu Najwyższego.
  • Co grozi za udostępnienie Środków Ochrony Indywidualnej bez wymagań oceny zgodności
    Jakie wymagania muszą spełniać środki ochrony indywidualnej? Co grozi za ich niespełnienie? Czy istnieje wymóg posiadania deklaracji zgodności, a jeśli tak, to czy musi być ona w języku polskim?
  • Czy okazjonalne przewożenie saletry amonowej to praca w szczególnych warunkach
    Czy kierowcy samochodu ciężarowego, który wykonuje przewóz materiałów niebezpiecznych (saletry amonowej) kilka razy w ciągu miesiąca, należy się praca w warunkach szczególnych uprawniająca do wcześniejszego wieku emerytalnego?
  • Czy powołać zespół powypadkowy w razie zdarzenia z udziałem zleceniobiorcy
    Czy w przypadku sporządzenia karty wypadku przy pracy (umowa zlecenia) powołujemy zespół powypadkowy?
  • Ile czasu przechowywać dokumentację przeglądów okresowych
    Jak długo należy przechowywać dokumentację przeglądów okresowych szelek bezpieczeństwa? Czy norma EN 361:2002 mówi coś na ten temat?
  • Polityka bhp według ISO 45001:2018
    Wdrożenie systemu zarządzania bhp zgodnego z ISO 45001 umożliwia firmom zarządzanie ryzykiem dotyczącym bhp, a także poprawę efektów działania w zakresie bhp. w artykule dowiemy się nieco więcej o wymogu „5.2 Polityka bhp” normy. Sprawdź, jak ważny jest on dla bezpieczeństwa pracowników w Twojej organizacji.
  • Jak informować o substancjach chemicznych stosowanych w zakładzie
    Karta charakterystyki stanowi dokument dostarczający informacji odbiorcom na terenie Unii Europejskiej o niebezpiecznych substancjach chemicznych i/lub mieszaninach. Pracodawca ma obowiązek przechowywać karty i udostępniać je pracownikom w celu zapoznania się z zasadami bezpiecznego użytkowania takich produktów. Czy karty stosowanych substancji można dołączyć do oceny ryzyka w formie spisu lub załącznika?
  • Kim jest pracownik inżynieryjno-techniczny
    Jakie zasady obowiązują przy kwalifikacji do szkoleń bhp pracowników na stanowiskach inżynieryjno-technicznych?
  • Instrukcja BHP – przy obsłudze giętarki mechanicznej

Aktualności BHP - cały wykaz