• Wejście osób starszych w wiek emerytalny. Trendy i wyzwania
    Corocznie z rynku pracy w Polsce odchodzi na emeryturę ponad 300 tys. osób. Jest to zjawisko niepokojące szczególnie w warunkach starzejącej się populacji. Powoduje utratę cennych, bo coraz rzadszych zasobów pracy. Ponadto poważnie obciąża finanse publiczne wypłatami coraz większej liczby świadczeń emerytalnych. Przechodzenie na emeryturę natychmiast po nabyciu uprawnień lub zaledwie w ciągu kilku miesięcy od tego zdarzenia oznacza wzrost ryzyka zagrożenia ubóstwem. Emerytury w Polsce są bowiem generalnie niskie, a możliwa do uzyskania kwota świadczenia wyraźnie wzrasta z każdym rokiem pracy i opłacania składek emerytalnych. W artykule opisano zagadnienia dotyczące możliwości zachęcania osób, które uzyskały prawo do emerytury, do pozostania na rynku pracy. Na podstawie wyników projektu badawczego IPiSS dotyczącego łagodzenia skutków pandemii wśród grup wysokiego ryzyka przeanalizowano główne przyczyny dezaktywizacji zawodowej osób w wieku emerytalnym oraz wskazywane przez nich motywy do kontynuacji zatrudnienia lub powrotu na rynek pracy. Na tej podstawie, posiłkując się wybranymi elementami modelu wsparcia wypracowanego w cytowanym projekcie, wskazano rozwiązania, które mogą – bez konieczności ustawowego podnoszenia wieku emerytalnego – zmniejszyć odpływ osób w wieku emerytalnym z rynku pracy.
  • Sytuacja ekonomiczna osób starszych w okresie pandemii COVID-19
    Celem artykułu jest opis sytuacji ekonomicznej seniorów w wieku 60+ w czasie pandemii COVID-19, form zadłużenia części z nich oraz dostrzegalnych zmian w strukturze wydatków. Tekst podejmuje także próbę wskazania możliwych do podjęcia działań prowadzących do poprawy jakości życia osób starszych, w tym zwłaszcza osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności lub niesamodzielności. Podstawę opracowania stanowią wyniki dwuetapowych badań terenowych przeprowadzonych na terenie województwa mazowieckiego wśród seniorów w wieku 60+.
  • Sytuacja zdrowotna osób starszych w czasie i po pandemii
    Osoby starzeją się w różnym tempie i na rozmaite sposoby, niemniej nieuniknionym następstwem tego procesu jest postępujące z wiekiem pogarszanie się stanu zdrowia, szybszy rozwój chorób, szczególnie przewlekłych, co powoduje, że ich przebieg jest cięższy i obarczony wyższą śmiertelnością aniżeli wśród ludzi młodszych. Zdrowie bądź jego brak wiąże się nierozerwalnie z autonomicznością osoby lub zależnością od innych. Stan zdrowia seniorów wpływa na ich jakość życia oraz dobrostan, ale też kształtuje obraz starszych ludzi w społeczeństwie. W związku z tym celem artykułu jest ukazanie zdrowia osób starszych zarówno w wymiarze obiektywnym, jak i subiektywnym, w czasie pandemii i po jej zakończeniu.
  • Współpraca instytucji lokalnych w prowadzeniu działań na rzecz seniorów. Przykład gmin województwa mazowieckiego
    W artykule podjęty jest problem planowania i organizowania działań samorządów lokalnych wpisujących się w koncepcję zdrowego i aktywnego starzenia się. Wyniki pilotażu przeprowadzonego w trzech gminach województwa mazowieckiego wskazują na duży potencjał organizacyjny samorządów w zakresie działań na rzecz seniorów, realizowanych przy współpracy podmiotów sektora pomocy społecznej, kultury, sportu i rehabilitacji. Proces realizacji działań na rzecz seniorów ma charakter partycypacyjny, chociaż w badanych lokalizacjach rola Rady Seniorów była bardzo ograniczona.
  • Wsparcie seniorów w obszarze aktywności społecznej
    Pandemia COVID-19 doprowadziła do pogorszenia się sytuacji i jakości życia osób starszych. Izolacja społeczna, wykluczenie, brak kontaktów towarzyskich to tylko część jej negatywnych konsekwencji. Konieczne więc było podjęcie działań wspierających tę grupę w powrocie do aktywnego życia społecznego. Celem niniejszego artykułu jest prezentacja złożonego wsparcia udzielonego seniorom w obszarze aktywności społecznej. Zaprezentowane rozwiązania są wynikiem podjętych działań modelu interwencji społecznej, który testowany był w okresie maj – listopad 2022 r. w trzech gminach województwa mazowieckiego: gminy miejskiej Przasnysz, gminy miejsko-wiejskiej Wyszogród oraz gminy wiejskiej Boguty-Pianki.
  • Aktywność religijny seniorów jako czynnik ich aktywizacji społecznej w okresie popandemicznym
    Okres pandemii wymusił wiele zmian w różnych obszarach życia społecznego. Grupą, która szczególnie mocno odczuwała skutki izolacji, były osoby 60+. W ramach projektu wsparcia tej grupy osób zostały podjęte kompleksowe badania ich potrzeb. Na podstawie zebranych wyników zaproponowane zostały wielorakie działania wspomagające, w tym odnoszące się także do płaszczyzny duchowej. To pozwoliło zauważyć, iż sytuacja kryzysowa wyzwoliła u badanych osób tendencje rozwojowe w sferze religijności. Zaowocowały one m.in. inicjatywami mającymi cechy innowacyjności religijnej. Postulatem wy-pływającym z przeprowadzonego projektu jest zacieśnianie współpracy instytucji wspierających seniorów ze wspólnotami religijnymi i organizowanie na tej płaszczyźnie duszpasterstwa dopasowanego do potrzeb konkretnej grupy.

Polityka Społeczna - cały wykaz