Program wspomagający ocenę narażenia na hałas na stanowisku pracy z podziałem na czynności
(Uwaga: Program wykonuje obliczenia zgodnie z normami obowiązującymi w Unii Europejskiej)

Program umożliwia ocenę ekspozycji na hałas i podaje wartości redukcji poziomu hałasu i/lub czasu narażenia dla poszczególnych czynności w przypadku przekroczenia wartości dopuszczalnej ekspozycji. Jest to wersja próbna (jej udostępnienie ma na celu przetestowanie) i będę wdzięczny za wszelkie uwagi o zauważonych niedociągnięciach, oraz sugestie o jakie funkcje oprogramowanie może zostać w kolejnej wersji uzupełnione. 

Program jest dosyć prosty w obsłudze i (przynajmniej mi się tak wydaje) dosyć intuicyjny. Jeśli jednak pewne kwestie nie są jasne proszę o informacje na adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Wersja przetestowana zostanie udostępniona w ramach materiałów informacyjnych CIOP-PIB.

Aktualna wersja znajduje się pod poniższym adresem:

 Ocena ekspozycji na hałas.

Wyjaśnienia dotyczące przysłanych uwag

  • Obok wartości Leq[dB] podawane są wartości poziomów, które jeśli zostaną osiągnięte zapewnią spełnienie normy. Podobnie wartości czasu trwania czynności. Należy albo uwzględnić zmniejszenie poziomów hałasu dla wszystkich czynności albo skrócenie czasu oddziaływania hałasu. Nie trzeba w ramach podjętych działań jednocześnie korygować obu czynników. Oczywiście nie jest to w żadnym przypadku zabronione (a nawet zalecanie).
  • W przypadku spełnienia wymagań normy zalecane korekty nie są wyświetlane (nie ma czego korygować).
  • Ciemniejsze górne fragmenty słupków na histogramie pokazują wartości poziomów hałasu, o które powinny byś skorygowane poziomy aby spełnić wymagania normy. Oczywiście w przypadku braku przekroczeń podobnie jak w przypadku wartości korekt podanych w nawiasach w tabeli takie "zaciemnienia" nie pojawiają się.
  • Proponuję poeksperymentować z danymi testowymi importowanymi za pomocą dedykowanego klawisza funkcyjnego.

Grzegorz Makarewicz