• Temat numeru: Energetyka w przemyśle
  • Zwiększanie efektywności energetycznej krok po kroku (6)
   Od kilkunastu już miesięcy nie tylko osoby prywatne, ale i właściciele firm oraz osoby odpowiedzialne za finanse przedsiębiorstw nerwowo spoglądają na liczniki zużycia prądu elektrycznego, z niepokojem analizują faktury od jego dostawców, a jednocześnie z obawą śledzą medialne doniesienia na temat cen energii. Wszyscy eksperci są zgodni, jest i będzie coraz drożej.
  • Systemy sterowania dla energetyki (14)
   Produkcja i dystrybucja energii to obszary bardzo wymagające pod względem technologicznym. Z jednej strony nieustannie rośnie zapotrzebowanie na prąd. Z drugiej - wzrastają wymagania związane z ekologią. Wzrost cen wymusza poszukiwanie nieustannych oszczędności i optymalizacji kosztów, a dodatkowo zawsze kluczowe znaczenie ma aspekt bezpieczeństwa – tutaj wymagania też wciąż rosną. Wymusza to stały rozwój technologii informatycznych i inżynierskich znajdujących zastosowanie w energetyce.
 • Raport – UR w przemyśle spożywczym
  • Środki ochrony indywidualnej – efektywne zabezpieczenie pracowników przed zagrożeniami w środowisku pracy (20)
   Jedną z najskuteczniejszych strategii poprawy bezpieczeństwa pracy jest stworzenie oceny ryzyka zawodowego, w której określa się wszystkie możliwe zagrożenia znane w danej w chwili, występujące lub mogące wystąpić w zakładzie, a następnie szukanie rozwiązań eliminujących lub zmniejszających ryzyko powstania zagrożenia.
 • Koncepcje
  • Na fali. Zastosowanie systemów RFID w utrzymaniu ruchu (30)
   Logistyka, handel, kontrola dostępu czy ochrona przed kradzieżą – technologia radiowego odczytu etykiet od lat wykorzystywana jest z powodzeniem w wielu branżach. Jednak zastosowanie jej w zakresie procesów utrzymania ruchu to wciąż rzadkość. wprowadzenie jej wiąże się z pewnymi kosztami, ale jest w stanie usprawnić wiele czynności i wyeliminować kosztowne błędy. Może również okazać się koniecznością wraz z coraz szerzej wprowadzaną automatyzacją procesów.
  • Jak przemysł 4.0 wdrażać w „starym” zakładzie. Kilka rad i spostrzeżeń (34)
   W dzisiejszym świecie zakładów produkcyjnych zapanowała „moda” na wdrażanie rozwiązań przemysłu 4.0. wszyscy chcą się szczycić efektywnymi wdrożeniami komunikacji przy użyciu IoT, rozszerzoną rzeczywistością, w celu naprawy maszyn czy uczenia nowych pracowników, albo drukarkami 3D niczym „zaczarowanym ołówkiem”.
  • System MES – planowanie i śledzenie produkcji (38)
   Jest takie znane w naszej branży powiedzenie, że nie można poprawić czegoś, czego nie można zobaczyć. Występuje ono w wielu mutacjach, najczęściej zamiast słowa „zobaczyć” pojawia się bardziej inżynierskie „zmierzyć”, a zamiast o poprawianiu mówi się o zarządzaniu. Zasada ta przypisywana jest słynnemu amerykańskiemu guru od zarządzania jakością Williamowi Edwardsowi Demingowi, choć niełatwo znaleźć źródło tego cytatu. Istotne jest jednak to, że jest to zdanie ze wszech miar słuszne: nie można zarządzać czymś, czego nie potrafimy zmierzyć.
  • Jakość procesu produkcyjnego – jak wpływa na finalny wyrób? (42)
   Ogromna różnorodność procesów wytwórczych i obróbczych sprawia, że pojęcie jakości w tym kontekście stanowi nie lada wyzwanie dla inżynierów. To, w jaki sposób finalny odbiorca ocenia produkt, zależy od wielu aspektów. Od tego, czy jest on wartościowy, czy wnosi pozytywne doświadczenia do życia użytkownika, czy można na nim polegać, na ile jest niezawodny, czy jest łatwy w użytkowaniu oraz czy ułatwia lub umożliwia procesy.
  • Vademecum hydrauliki siłowej. Część 3: Zawór przelewowy czy redukcyjny? (46)
   W kolejnym tekście z cyklu „Vademecum” pomówimy o drugim po pompie podstawowym elemencie składowym każdego układu hydraulicznego, czyli zaworze przelewowym. Co prawda w tytule pada jeszcze nazwa „redukcyjny”, ale jest to ze strony autora pewna prowokacja, która ma nas wprowadzić w temat. Otóż każdy zawór przelewowy może być redukcyjnym, natomiast żaden zawór redukcyjny nie może być przelewowym.
 • Prewencja
  • Jak stworzyć opłacalny program predykcyjnego utrzymania ruchu? (52)
   Ważną częścią nowoczesnego zarządzania majątkiem jest wdrożenie programu utrzymania ruchu wykorzystującego metody diagnostyki predykcyjnej, określanego w skrócie jajo Predictive Maintenance (PdM). Warunkiem koniecznym stosowania metod PdM jest oczywiście dostęp do sprzętu pomiarowego, którego ceny spadają a dostępność rośnie. Niemniej nie jest to warunek wystarczający. Celem tego krótkiego artykułu jest wskazanie założeń stworzenia udanego i opłacalnego programu utrzymania ruchu wykorzystującego diagnostykę predykcyjną.
 • Eksploatacja
  • Bezpieczeństwo danych w chmurze (54)
   Chmura może mieć dwojaką postać. Może to być bowiem chmura obliczeniowa lub chmura publiczna, w której dyski pozwalają na przechowywanie danych.
 • Obiekt i media
  • Zastosowanie systemów inteligentnych do obniżenia kosztów eksploatacji hal (58)
   Nowoczesne hale produkcyjne wyposaża się w szereg rozwiązań, które zapewniają oszczędności w kosztach eksploatacyjnych. Niektóre z nich są systemami inteligentnymi.
 • Akademia produkcji
  • Zmiana jako jedyna stała w przemyśle (64)
 • Zarządzanie ludźmi
  • Firma bardziej ludzka (66)
   W numerze 2/2019 „Służb Utrzymania Ruchu” autor pisał o tzw. alternatywnych metodach zarządzania, opartych na idei personalistycznej. Przekonywał, że postawienie w centrum uwagi organizacji – zamiast surowych rezultatów – samego człowieka jest nie tylko słuszne etycznie, ale również pozytywnie wpływa na osiągane wyniki. Obecnie jednak zdecydowana większość firm jest zorganizowana w sposób ściśle hierarchiczny, będąc w zgodzie z normą personalistyczną w niewielkim albo wręcz żadnym stopniu. Jak to zmienić?
  • E-learning jako skuteczne narzędzie rozwijania kompetencji pracowników (70)
   Nawet nie zauważyliśmy, kiedy nasze życie w znaczącej części przeniosło się do internetu. Strony WWW są dla nas źródłem informacji, przez sieć dokonujemy zakupów, tam też szukamy rozrywki i sposobów kontaktowania się z przyjaciółmi. Muzykę kupujemy w postaci plików albo abonamentu na streaming, do słuchania radia czy oglądania filmów i seriali także wystarcza komputer. Coraz więcej osób pracuje zdalnie. Dlaczego więc nie można byłoby się przez internet uczyć?
 • Z branży
  • Nowości na rynku (72)

Służby Utrzymania Ruchu - cały wykaz