• Temat numeru: Bezpieczeństwo i prewencja
  • Sztuczna inteligencja w służbach utrzymania ruchu (6)
   Rozmowa z Jackiem Stecem, dyrektorem sprzedaży Reliability Solutions
  • Zapewnianie ciągłości produkcji dzięki wysokiej dostępności systemów (10)
   Czym jest wysoka dostępność? Dlaczego warto inwestować w rozwiązania redundantne? Czy nie jest to tylko zbędne zwiększanie kosztów? Ten artykuł inicjuje cykl tekstów poświęconych temu zagadnieniu. W kolejnych numerach naszego dwumiesięcznika będziemy przyglądać się kolejnym aspektom wysokiej dostępności.
  • Optymalizacja prewencyjnego utrzymania ruchu i wdrażanie predykcji (14)
   Duża awaryjność i związane z nią koszty to przyczyny zainteresowania firm przemysłowych prewencyjnym utrzymaniem ruchu. Często to zainteresowanie również powodowane jest innymi inicjatywami, którymi są np. wymagania ubezpieczycieli, klientów czy wypadki i zdarzenia niebezpiecznie związane ze stanem technicznym obiektów. Jak dziś wygląda prewencyjne utrzymanie ruchu w przemyśle?
  • Bezpieczeństwo procesów produkcyjnych (18)
   Artykuł poświęcony jest wybranym profesjonalnym rozwiązaniom automatyki przekaźnikowej, które znajdują zastosowanie w procesach produkcyjnych i obwodach bezpieczeństwa. Poświęcono uwagę kilku zasadniczym kwestiom zarówno z punktu widzenia zachowania ciągłości i bezpieczeństwa procesu, jak i unikania ewentualnych usterek. Dobór komponentów na etapie projektowania i wdrożenia linii technologicznych to jedno z kluczowych działań w całym procesie. Prawidłowo dobrane komponenty pozwolą zachować wysoką sprawność, bezpieczeństwo i wydajność konstruowanych maszyn czy urządzeń.
  • Efektywny nadzór – czyli jaki? (20)
   Efektywny nadzór, czyli jaki? Pojęcie nadzoru według „Słownika języka polskiego” oznacza „kontrolowanie lub pilnowanie kogoś lub czegoś”. Można sobie zadań pytanie, czy dorosły człowiek w naszym przypadku pracownik, potrzebuje, aby go pilnować i kontrolować? Statystyka pokazuje, że tak. Do 80% wypadków przy pracy dochodzi z powodu nieuwagi pracownika czy nieumiejętności pracy na stanowisku. A trzeba pamiętać, że dbanie o wysoki poziom bezpieczeństwa pracowników to obowiązek każdej osoby zarządzającej w zakładzie pracy.
 • Raport – Technologie czyszczenia maszyn
  • Mycie i dezynfekcja maszyn w przemyśle spożywczym (26)
   Utrzymanie czystości w przemyśle spożywczym jest kluczowe zarówno z punktu widzenia spełnienia wymagań norm technicznych, jak i przepisów prawa. Oprócz tego pomieszczenia i urządzenia produkcyjne muszą być czyste po to, aby utrzymać maksymalną produkcję przy najwyższym poziomie jakości i wyeliminowaniu ryzyka wystąpienia nagłych awarii.
  • Czyszczenie parą – zastosowanie w przemyśle (32)
   Duże powierzchnie, takie jak hale produkcyjne, wymagają sumiennego sprzątania. Liczą się tempo prac i zachowanie odpowiedniego standardu. Nie mniej ważne, by koszty tych prac były jak najniższe. Najlepszym rozwiązaniem są więc urządzenia czyszczące, które zautomatyzują proces czyszczenia.
 • Koncepcje
  • Vademecum hydrauliki siłowej. Część 2: Pompy hydrauliczne (38)
   W drugim tekście cyklu „Vademecum” zajmiemy się źródłem zasilania każdego układu hydraulicznego, czyli pompami. Pompa jest urządzeniem pozwalającym na przetworzenie różnego rodzaju energii w postaci momentu obrotowego na energię strumienia oleju pod ciśnieniem. W chwili obecnej pompy napędzane są najczęściej silnikami elektrycznymi lub spalinowymi. Oczywiście można sobie wyobrazić napęd np. turbiną wodną czy choćby wiatrakiem. W gruncie rzeczy chodzi o przyłożenia do wałka pompy odpowiedniego momentu obrotowego pochodzącego od dowolnego źródła.
  • Roboty współpracujące – co warto o nich wiedzieć? (44)
   Roboty współpracujące to roboty przemysłowe. Ich istotą jest możliwość pracy w obecności człowieka, ale bez konieczności montażu zabezpieczeń w postaci ogrodzenia. zastosowanie robotów współpracujących obejmuje przede wszystkim obsługę maszyn CNC na potrzeby realizacji różnych etapów cyklu produkcyjnego. Chodzi tutaj np. o ładowanie i rozładowywanie części czy wsparcie operacji wykończeniowych.
 • Eksploatacja
  • Zadbaj o bezpieczeństwo w swoim magazynie części zamiennych (60)
   Gospodarowanie częściami zamiennymi w magazynie zwykle koncentruje się na efektywności oraz czasie. Chcąc znaleźć jak najlepszą metodę kontroli zapasów oraz ich przygotowania do wysyłki, warto sięgnąć po rozwiązania z zakresu wyposażenia, które pomogą zoptymalizować wspomniane procesy.
 • Prewencja
  • Czarny humor UR, odcinek 9 (52)
   Chłodnie wentylatorowe są urządzeniami do chłodzenia wody obiegowej dla instalacji technologicznych i przemysłowych oraz klimatyzacyjnych. Są one zaliczane do majątku klasy BOP. Ze względu na ich mało skomplikowane podzespoły i konstrukcję patrzy się na nie często jak na maszyny pomocnicze mniejszej ważności.
 • Obiekt i media
  • Optymalizacja kosztów sprężonego powietrza w przedsiębiorstwie (64)
   W przeliczeniu na wykonaną pracę koszt sprężonego powietrza jest pięciokrotnie wyższy od kosztu energii elektrycznej. Koszty każdej działalności odgrywają dużą rolę w codziennym życiu. Aby zmieniać polski przemysł, przedsiębiorcy muszą otrzymać odpowiedni impuls. Jak wiadomo, polityka energetyczna i ekonomiczna w makro- oraz w mikroskali kreowane są za pomocą różnych zachęt. Wśród nich wyróżnić można dwie – politykę nagradzania oraz politykę karania/wymuszania. Można się spierać, które z tych narzędzi jest lepsze czy skuteczniejsze lub ma mniej wad.
  • Jak planować i prowadzić magazyn, by utrzymać produkcję, nie „rozbijając banku”? (68)
   Magazynowanie jest jednym z trudniejszych zadań dzisiejszego świata. Kiedyś, posiadając wiele przestrzeni, nie zastanawialiśmy się nad tym, jak dużo kosztuje magazyn. W XX w., a szczególnie w XXI stuleciu, gdy miejsce się kurczy, przechowywanie rzeczy stało się prawdziwym wyzwaniem. Szczególnie obszar służb utrzymania ruchu jest specyficznym miejscem, w którym przechowywanie ma znaczenie.
 • Akademia produkcji
  • Agile i Lean – giganci doskonałego procesu (72)
   Metody zarządzania z różnych branż przenikają się coraz mocniej. Wynika to m.in. z coraz większej dostępności wiedzy, głównie z uwagi na popularyzację Internetu oraz idące za tym działania marketingowe firm. Istnienie przeglądarek internetowych sprawiło, że jedną z najważniejszych dróg dotarcia do klienta jest właśnie obecność na „pierwszej stronie Google”, czyli bycie wysoko w wynikach wyszukiwania danego hasła.
 • Zarządzanie ludźmi
  • Motywacja a efektywność działań (76)
   Motywacja i motywowanie są w centrum zainteresowania większości firm. Bardzo często menedżerowie i departamenty HR podejmują różne działania mające na celu zwiększenie motywacji osób zatrudnionych. Istnieje bowiem przekonanie, że zmotywowany pracownik będzie pracował lepiej i wydajniej.
 • Relacja
  • Kosmiczne podróże. Relacja z XIV Kongresu PolMaintenance (78)
  • Relacja z targów Automaticon 2019 (82)
  • Z branży
  • Nowości na rynku (83)

Służby Utrzymania Ruchu - cały wykaz