• Z praktyki kierownika produkcji
  • Akademia wewnętrznego trenera. Jak dbać o transfer wiedzy, korzystając z potencjału pracowników?
   W każdej firmie funkcjonują takie wyrażenia i skróty, których znaczenie potrafią wyjaśnić wyłącznie jej pracownicy. Dlatego, chcąc bliżej poznać język Arjo, warto m.in. wiedzieć, że na obszarze PPT powstają łóżka medyczne, IPC to dział odpowiedzialny za produkcję mankietów wykorzystywanych do profilaktyki zakrzepicy, a liftami nazywamy urządzenia do podnoszenia pacjentów. Wewnętrzna nomenklatura nie służy oczywiście wyłącznie opisywaniu rzeczywistości produkcyjnej. Choć mogłabym mnożyć podobne przykłady z obszaru administracji, dzisiaj skupię się na jednym z nich. W tym roku w Arjo szczególnie ważnym skrótowcem stała się AWT, czyli Akademia Wewnętrznego Trenera.
  • Jak zwiększyć wydajność produkcji? Case study firmy Luxon Led
   Czy Ty też się zastanawiasz, jak zwiększyć wydajność produkcji przy wykorzystaniu posiadanych zasobów? Dysponujesz zespołem profesjonalistów, znasz się na swojej dziedzinie, klienci cenią Twoje produkty, jednak analizy mówią, że potrzebne są lepsze wyniki. Dodatkowo działalność w czasie kryzysu sprawia, że najlepszą opcją byłoby zoptymalizowanie dostępnych zasobów i tym samym – wzrost wydajności, bez ponoszenia wysokich kosztów. Jak to osiągnąć?
 • Temat numeru
  • GEMBA WALK na co dzień
   Taiichi Ohno nazywany przez niektórych ojcem Toyota Production System, na którym bazuje znany nam obecnie Lean Management, miał powiedzieć: „Menedżerowie Toyoty powinni być absolutnie zaangażowani w pracę na hali produkcyjnej tak, aby myć ręce co najmniej trzy razy dziennie”. To właśnie osobista obecność oraz podejście „idź i zobacz” stanowią fundament Gemba Walk.
 • Sztuka motywowania
  • Coaching w Lean, czyli Lean coaching
   Wdrożenie Lean Management w organizacji jest nie lada wyzwaniem. Jednak korzyści, jakie ono wnosi, są warte wysiłku. Ale czy jest coś, co może pomóc nie tylko we wdrożeniu, lecz także w utrzymaniu i rozwijaniu kultury szczupłego myślenia w organizacji? Czy jakieś rozwiązania, które nie są oficjalnym elementem Lean, mogą skutecznie wspierać tę koncepcję? Takim uzupełnieniem jest wykorzystanie metod oferowanych przez coaching.
  • Odporność psychiczna w czasie kryzysu – jak radzić sobie w pracy i nie tylko
   Życie i praca w sytuacji niepewności się przedłuża. Obecnie chyba nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy sytuacja się zmieni i jakie konsekwencje epidemii jeszcze nas spotkają. W dużym stopniu dotyczy to życia zawodowego. Powoli docierają do nas informacje dotyczące tego, jak pracownicy radzą sobie W sytuacji pandemii. Niestety, nie są to pozytywne dane.
  • Zarządzanie stresem i wspieranie pracowników w sytuacjach stresowych
   Intuicyjnie zapewne każdy z nas czuje, czym jest stres. To reakcja organizmu wynikająca z różnic pomiędzy naszymi możliwościami a sytuacją. Najczęściej zmusza organizm do reakcji, działań, które mają nas przywrócić do równowagi. Gorzej, jeśli staramy się spychać te sygnały na dalszy plan; udawać, że czynników, które działają stresująco, nie ma. Stres wtedy wcale nie znika. Narasta, a jego długotrwałe działanie może mieć niebezpieczne skutki.
  • Witaj na pokładzie, czyli jak zminimalizować stres nowego pracownika przy pomocy narzędzi, procesów oraz interaktywnych rozwiązań?
   Proces onboardingu, czyli wdrożenia pracownika do organizacji definiuje obecnie nieco szerszy zakres. Wyzwania związane z zatrudnieniem i podjęciem nowej pracy pojawiają się nie tylko w jej pierwszych dniach. Coraz częściej mówi się o pre-boardingu, re-boardingu, a także off-boardingu. Co oznaczają te pojęcia i w jaki sposób można zminimalizować stres pracownika przy pomocy odpowiednich narzędzi oraz procesów?
  • Development centre − narzędzie do zwiększenia efektywności procesów rozwojowych
   Efektywność procesów rozwojowych rozpoznajemy po tym, jak bardzo trwała jest zmiana zachowań, które były przedmiotem doskonalenia. Sprawdzonymi sposobami na wzmacnianie efektywności są różnicowanie metod pracy oraz projektowanie procesów rozwojowych rozłożonych w czasie. Coraz częściej organizacje inwestują w metody zaawansowane, takie jak Development Centre, aby zmniejszyć ryzyko wdrożenia nieadekwatnych rozwiązań, które generują koszty, a nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.
  • Kultura zarządzania talentami, czyli jak stworzyć warunki, w których każdy z pracowników może zostać talentem?
   Ile procent osób uważa siebie za talent? 86%. Wyobraź sobie, że 9 na 10 mijanych przez Ciebie na korytarzu pracowników myśli o sobie, że powinno być uznawanych przez organizację za talent. Badanie przeprowadzono na 1250 pracownikach biurowo- -administracyjno-umysłowych w Polsce. Odpowiedzią na wykorzystanie tego potencjału jest unikatowa metodyka wypracowana i wdrożona w ponad 200 organizacjach – od globalnych koncernów, po niewielkie firmy z polskim kapitałem.
 • Okiem Inspektora
  • Nieobecność w pracy spowodowana chorobą. Co powinien wiedzieć pracodawca?
   Nadchodzący sezon jesienno-zimowy z pewnością spowoduje wzrost absencji chorobowej pracowników. Z jakiego powodu i jak długo pracownik może przebywać na zwolnieniu lekarskim? Jakie obowiązki z tego tytułu ma wobec pracodawcy? Jakie uprawnienia przysługują pracodawcy? Czy panująca pandemia wpływa na długość zwolnień lekarskich?
 • Konflikty na hali
  • Poczucie lojalności. Jak je wywołać u pracowników?
   Sprawdzony i lojalny pracownik, który nie szuka nowej pracy co trzy miesiące i przykłada się do wykonywanych zawodowo czynności. Święty Graal czy może codzienność? Zależy od branży. W świecie produkcji mamy do czynienia z prawdziwą mnogością specjalistów. Od pracowników wykonawczych najniższego szczebla, wykonujących proste zadania na hali, poprzez techników i inżynierów, aż po specjalistów w swoich dziedzinach i kadrę kierowniczą. W zależności od umiejętności, doświadczenia i popytu na dany typ pracownika można mówić o zawodach z wysoką i niską podażą na rynku.

Menedżer Produkcji - cały wykaz