• Z praktyki kierownika produkcji
  • Lean Management w firmach rodzinnych, czyli jak możesz zadbać o stałe i zyskowne usprawnienia w Twoim biznesie
   Firmy rodzinne to ten niezwykły rodzaj biznesu, który zatrzymuje swoich pracowników na lata. Dlaczego niezwykły? Ponieważ żyjemy w czasach, w których wiele osób pnie się po szczeblach kariery, przechodząc z jednej korporacji do drugiej. Bez więzi, bez głębszych relacji. Inaczej jest w przypadku firm rodzinnych, które stawiają na człowieka, potrafią rozwijać jego potencjał przez wiele lat i obie strony czerpią z tej współpracy pełnymi garściami. To wielka zaleta, a często także wyzwanie, gdy pada pomysł wprowadzenia zmian w sposobie funkcjonowania firmy. Jak to zrobić, by wilk był syty i owca cała? Z pomocą przychodzi Lean Management. Co to takiego i jak może rozwinąć Twój biznes?
  • Efektywne zespoły produkcyjne – zrozum, jak myślą Twoi pracownicy i wykorzystaj ich potencjał
   Budowanie efektywnych zespołów produkcyjnych, tak jak tworzenie sprawnie działających zespołów w organizacji, jest dużym wyzwaniem. Pracodawcy coraz częściej spotykają się z problemem doboru odpowiednich ludzi, tak aby cele firmy/działu były realizowane na zadowalającym poziomie. Z jednej strony wynika to z ciągle zmniejszającego się poziomu bezrobocia, w związku z czym eksperci i specjaliści nie zostają długo bez pracy. Z drugiej zaś strony powodem jest to, że pracodawcy (a także szefowie działów czy menedżerowie) nie wiedzą, jak dobrać odpowiednie osoby do zespołu.
 • Temat numeru
  • 3P – Proces przygotowania produkcji
   Nasze procesy muszą być szczupłe do granic możliwości tak, aby wynikała z nich jak największa wartość dla klienta, a nas jak najmniej obciążały jego koszty. Dlatego zarówno przy planowaniu nowych procesów, jak i przy chęci optymalizacji już istniejących, powinniśmy sięgać po 3P.
 • Sztuka motywowania
  • Rozwój w czasach zarazy
   Dbać o rozwój zawodowy pracowników i podnosić ich kwalifikacje warto przez cały czas ich kariery zawodowej. Mamy w tej chwili do czynienia z sytuacją wyjątkową, w której niektóre narzędzia, z których zawsze korzystaliśmy (szkolenia, studia podyplomowe), nie funkcjonują lub funkcjonują w zmienionym czy też ograniczonym zakresie. Co więcej, wiele organizacji musi ograniczyć budżety na szkolenie i rozwój pracowników oraz zrezygnować z drogich form dokształcania. Czy w obecnej sytuacji warto inwestować w rozwój pracowników? A jeśli tak, to na czym warto się skoncentrować?
  • Rola bezpośredniego przełożonego w procesie rozwoju kompetencji podwładnych
   Powoli sytuacja się normalizuje. Jednak zakłady pracy działają zgodnie z zaleceniami reżimu sanitarnego. Powoduje to, że nie wszystkie funkcje zarządzania wróciły do dawnej postaci. Dotyczy to też szkoleń dla pracowników produkcji.
  • Komunikacja i zaangażowanie w firmie produkcyjnej, czyli jak wykorzystać treści, grafikę i wideo do zaangażowania pracowników
   Komunikacja w firmie od zawsze stanowi wyzwanie, szczególnie w sektorze produkcyjnym. Duża liczba osób w różnym wieku i rozproszony zespół pracowników biurowych oraz hal produkcyjnych, nie ułatwiają zadania kadrze kierowniczej. W jaki sposób można ułatwić pracę menedżerowi? Jak dzięki przystępnej formie materiałów i prostemu przekazowi skutecznie dotrzeć do odbiorców?
 • Okiem inspektora
  • Rozwiązanie umowy o pracę – forma i sposób doręczenia
   Podpisując umowę o pracę, nawet na czas nieokreślony, mamy świadomość, że nie wiążemy się z pracownikiem „na zawsze”. Czasowość zatrudnienia będzie odgrywać coraz większą rolę. Zmienność otoczenia rynkowego, szybkość zmian technologicznych będą wymuszać zarówno na pracownikach, jak i na pracodawcach podejmowanie decyzji o skróceniu długości zatrudnienia w danej organizacji.
  • Kwota wolna od potrąceń przy COVID
   W ramach Tarczy 3.0. wprowadzone zostały przepisy dotyczące kwoty wolnej od potrąceń z wynagrodzenia pracowników. Cele stojące za mechanizmem podwyższenia kwoty wolnej od potrąceń z wynagrodzenia pracowniczego są oczywiste. Ustawodawca tradycyjnie już realizuje je za pomocą skomplikowanych przepisów, które mogą być źródłem sporego zamieszania. Z nowymi przepisami mogą mieć problem wszyscy – pracodawcy, pracownicy, wierzyciele i komornicy.
 • Konflikty na hali
  • Problem Solving – wszystko, co trzeba wiedzieć o rozwiązywaniu problemów w przedsiębiorstwie
   Problemy występują zawsze i wszędzie, a osiągnięcie stanu idealnego nie jest możliwe. Można jednak do takiego stanu dążyć, aby zminimalizować występowanie problemów. Podejście takie jest charakterystyczne dla organizacji opierających swoją kulturę na filozofii ciągłego doskonalenia.
  • Odpowiedzialność. Dlaczego tak trudno o nią u pracowników?
   Największym problemem naszego zespołu jest to, że brakuje osoby, która byłaby za ten projekt odpowiedzialna. Osoby, która wzięłaby odpowiedzialność za zbieranie wymagań i dostarczenie tych wymagań, Która by nas poprowadziła, kiedy mamy wątpliwości. Taka osoba odpowiedzialna poukładałaby wreszcie naszą pracę.

Menedżer Produkcji - cały wykaz