• Nowa technika cyberprzestępców
  Cyberprzestępcy rozpoczęli stosowanie nowych technik w atakach ransomware. Szyfrują tylko część danych i prowadzą ataki bezplikowe, dzięki czemu mogą dłużej unikać wykrycia. Aby zwiększyć presję na zapłacenie okupu celują też w tworzone przez firmy kopie zapasowe danych. Po włamaniu do sieci ofiary, hakerzy sprzedają dostęp do niej kolejnym grupom prowadzącym ataki ransomware – w ubiegłym roku takich ofert pojawiło się na forach cyberprzestępczych ponad 1300.
 • Zdalny dostęp do maszyn przemysłowych
  Dzięki nowemu standardowi Cosy+ Wireless firma HMS Networks finalizuje wprowadzanie na rynek nowej generacji przemysłowych bram zdalnego dostępu Ewon®, przenosząc w ten sposób łączność IIoT i cyberbezpieczeństwo na wyższy poziom.
 • Mniej ognia i dymu – czyli izolacje przeciw pożarom
  Odpowiednio dobrana izolacja instalacji pod wpływem działania ognia wydziela minimalną ilość nietoksycznego dymu, co ma istotne znaczenie podczas skutecznej ewakuacji, zapewniając większe bezpieczeństwo ratujących się osób. Nowoczesne rozwiązania izolacyjne nie tworzą płonących kropel przy spalaniu, minimalizując przenoszenie ognia w inne części budynku. Jak wybrać taką izolację - podpowiada Lech Skomorowski, Regionalny Kierownik Sprzedaży w firmie Thermaflex.
 • II/XXIV Sympozjum Diagnostyka Urządzeń Energetycznych i Instalacji Przemysłowych
  W dniach 6–7 października 2022 r. odbyło się zorganizowane przez Przedsiębiorstwo Usług Naukowo-Technicznych „Pro Novum” sp. z o.o. II/XXIV Sympozjum Diagnostyka Urządzeń Energetycznych i Instalacji Przemysłowych, którego tematem przewodnim było Bezpieczeństwo i dyspozycyjność bloków i urządzeń energetycznych w okresie transformacji polskiej elektroenergetyki (I).
 • Parametryczne bliźniaki cyfrowe źródłem informacji i wiedzy o bezpiecznej eksploatacji urządzeń i instalacji energetycznych
  Elementy krytyczne urządzeń energetycznych, takie jak: walczaki, komory, zawory i kadłuby turbin, jak również instalacje rurociągowe, poddawane są zmiennym obciążeniom termicznym i mechanicznym. Obciążenia te wywołują zmienny stan naprężenia elementów, a przez to wpływają na ich trwałość, zwłaszcza w skutek zmęczenia termomechanicznego oraz pełzania. W celu zapewnienia bezpieczeństwa pracy elementów krytycznych urządzeń energetycznych oraz instalacji rurociągowych wykonuje się okresowe badania mające na celu ocenę ich aktualnego stanu technicznego. W artykule przedstawiono przykład możliwości zastosowania parametrycznych bliźniaków cyfrowych (Digital Twins) w celu zapewnienia bezpiecznej eksploatacji elementów krytycznych, które mogą ulegać uszkodzeniom na skutek pełzania, zmęczenia, erozji, korozji oraz termoszoku.
 • Wyznaczenie charakterystyki tłumienności wtrącenia reaktywnego tłumika akustycznego zainstalowanego na wylocie silnika spalinowego
  W opracowaniu przedstawiono sposób przeprowadzenia oszacowania wartości wtrącenia reaktywnego tłumika akustycznego zainstalowanego na wylocie silnika spalinowego, na podstawie pomiarów laboratoryjnych wykonanych w odmiennych warunkach termicznych i przepływowych od występujących w układach rzeczywistych, w jakich te tłumiki zostały zamontowane. 
 • Pierścienie zaciskowe zwiększają bezpieczeństwo konstrukcji
  Firma Norelem, producent standardowych komponentów maszyn, rozszerzył swoją ofertę pierścieni zaciskowych, aby zapewnić stałe bezpieczeństwo i optymalizację konstrukcji maszyn i osprzętu.
 • Suwnice kontenerowe STS – przygotowane na przyszłość
  Dźwigi kontenerowe w portach na całym świecie będą w przyszłości jeszcze bardziej wydajne i niezawodne. Wynika to z faktu, że firma IGUS wprowadza na rynek P4HD.56.R — nowy prowadnik kablowy do najbardziej wymagających zastosowań przy długich przesuwach, wysokich prędkościach, ciężkich obciążeń kablami i Przemysłu 4.0.
 • Standardowe wyłączniki pozycyjne serii ES/EM 91
  Jedną z głównych cech niedawno opracowanych wyłączników pozycyjnych serii ES/EM 97, wprowadzanych obecnie na rynek przez dział Automation firmy STEUTE, jest ich modułowa konstrukcja.
 • MFA 10.0 – analizator wielu gazów
  Nowy analizator MFA – an 10.0 firmy WITT może wyznaczać skład 15 różnych mieszanin gazowych — i to z niezwykłą dokładnością i szybkością. Urządzenie nadaje się idealnie do prac serwisowych na obiektach, a także w układach do ciągłej analizy gazów. MFA 10.0 analizuje mieszaniny dwugazowe, składające się z argonu, helu, dwutlenku węgla, metanu, tlenu, azotu i wodoru. 
 • Do czego służy akcelerometr w telefonie?
  Akcelerometr może być urządzeniem lub tylko przetwornikiem. Odpowiada za pomiar własnego ruchu. Przyspieszenie wyznaczane jest przez pomiar siły między elastycznie zawieszoną masą czujnika a jego obudową. Czujnik przyspieszeniomierza mierzy siły wynikające ze zmian ruchu czujnika i grawitacji.
 • Przemysłowa Wiosna 2023
  Na cztery miesiące przed rozpoczęciem Salonu Technologii Obróbki Metali już 75% powierzchni jest zajęte. Wystawcy nie znajdą już miejsca w halach C, D, E i F. Zostały jeszcze tylko wolne miejsca w pawilonach A, B oraz G.

Dozór Techniczny - cały wykaz