• Wybuchowy węgiel i biomasa mogą być kolejnym zagrożeniem dla energetyki
  Boom na biomasę sprzed dekady doprowadził w energetyce do wielu wybuchów i pożarów. Dziś brak węgla ze Wschodu niejako zmusza energetykę do spalania biomasy oraz „nowego” węgla, które mają drastycznie wyższą skłonność do niekontrolowanego zapłonu i wybuchu niż węgiel spalany do tej pory. Czy grozi nam powtórka z przeszłości? Czy ponownie może dojść do potężnych wybuchów, jakie miały miejsce w Turowie czy Dolnej Odrze?
 • Drony w służbie bezpieczeństwa Urządzenia Transportu Bliskiego
  Jedną z czynności, wykonywanych podczas przeprowadzania inspekcji urządzeń podlegających dozorowi technicznemu są oględziny urządzenia i jego podzespołów. Dotyczy to wszystkich urządzeń objętych dozorem technicznym, także urządzeń transportu bliskiego i dźwigów. W wielu przypadkach, wykonywanie takich oględzin jest niemożliwe, bardzo utrudnione, a czasem niebezpieczne, co wiąże się z koniecznością stosowania dodatkowych zabezpieczeń. Takie przypadki obecne są pośród urządzeń transportu bliskiego zainstalowanych na placach budów czy też w budynkach.
 • Stosowanie termicznej metody prostowania wałów kosiarek bijakowych w przedsiębiorstwie SaMASZ Białystok
  W artykule przedstawiono charakterystykę wału bijakowego, zjawisko powstawania naprężenia spawalniczego, ulepszenie metody prostowania. W uzgodnieniu z przedsiębiorstwem SaMASZ wypracowano propozycje bezpośrednich ulepszeń aktualnego stanowiska roboczego do prostowania. Sformułowano radykalne usprawnienie metody prostowania przez wstępne podgrzania rury przed i podczas procesu spawania, co powinno znacznie zmniejszyć naprężenia spawania. Pomimo zastosowania robotów przemysłowych do spawania uchwytów nadal występuje zjawisko termicznego wykrzywiania wałów bijakowych. Wykrzywienie wg wstępnych obserwacji dotyczy zarówno osi symetrii, jak i powierzchni bocznej rury.
 • Napęd Maxxdrive® XD do urządzeń dźwigowych
  Nowe przekładnie przemysłowe Maxxdrive XD oferowane przez niemieckiego producenta napędów uzupełnią dotychczasową lukę w oferowanym portfolio. Obecnie jest to pełny pakiet napędów ruchowych i podnośnikowych dla żurawi od pojedynczego Tak samo, jak w przypadku wszystkich reduktorów Nord, zastosowano sprawdzoną zasadę wytrzymałej jednoczęściowej obudowy Unicase.
 • Nowy system rentgenowski dla motoryzacji
  Płytki drukowane (PCB) są centralnym komponentem wielu urządzeń elektrycznych. Przemysł motoryzacyjny w coraz większym stopniu opiera się na płytkach PCB, które muszą być pozbawione wszelkich wad. Aby zapewnić najwyższą jakość kontroli, Robert Bosch GmbH zdecydował się wykorzystać technologię firmy OMRON.
 • Dlaczego warto inwestować w roboty AMR?
  Automatyzacja procesów intralogistycznych stanowi jeden z wyznaczników realizacji koncepcji Przemysłu 4.0 w nowoczesnych zakładach produkcyjnych i magazynowych. Rozwiązanie to umożliwia uzyskanie wysokich wskaźników efektywności oraz utrzymanie konkurencyjności na rynku. Dlaczego?
 • Nowy czujnik ciśnienia SensoControl® SCP04 do zastosowań związanych z wodorem
  Parker Hannifin, światowy lider w dziedzinie technologii napędów i sterowania, ogłasza wprowadzenie na rynek nowego czujnika ciśnienia SensoControl® SCP04 do zastosowań związanych z wodorem.
 • Przetrwać blackout
  Całkowite zatrzymanie pracy, utrata ważnych dokumentów i danych – to tylko niektóre z możliwych skutków przerw w dostawie energii dla firm. Brak zasilania nawet przez ułamek sekundy może spowodować poważne straty. Eksperci Eaton wskazują, że przedsiębiorstwa powinny być gotowe nie tylko na blackout, ale też wahania i spadki napięcia w sieci.
 • Maszty 5G – wyzwania technologiczne
  Globalny rozwój sieci 5G ma szansę wpłynąć na zmianę rzeczywistości dla konsumentów, firm oraz instytucji publicznych. Zdaniem ekspertów Vertiv większość działań związanych z wdrażaniem nowej generacji standardu transmisji danych będzie skoncentrowana w dużych miastach i wokół nich. Rosnąca liczba mieszkańców, konieczność przeciwdziałania zmianom klimatycznym oraz dążenie do optymalizacji działań wymagają wprowadzenia bardziej zaawansowanych narzędzi telekomunikacyjnych.
 • LXT i LXW – nowy ciągnik elektryczny i wózek platformowy
  Firma STILL wprowadziła w tym roku na rynek dwie nowe serie ciągników elektrycznych i wózków platformowych: LXT i LXW, wyróżniających się pod względem wydajności oraz bezpieczeństwa pracy. System DSR, w który zostały wyposażone, jest nominowany do nagrody IFOY 2022.
 • Ogniwa paliwowe dla jednostek morskich
  ABB i Ballard otrzymały od wiodącego towarzystwa klasyfikacyjnego DNV tzw. zatwierdzenie co do zasady (Approval in Principle – AiP) dla koncepcji ogniw paliwowych dużej mocy. Koncepcja jest rozwijana przez obie firmy od 2018 roku.

Dozór Techniczny - cały wykaz