• Ulga na robotyzację. Czas na inwestycję. Rozwoju czas
  Planowana i dyskutowana od co najmniej dwóch lat ulga na robotyzację weszła w życie 1 stycznia br. Mimo obserwowanego ostatnio znaczącego ożywienia w dziedzinie automatyzacji i robotyzacji, polski przemysł wciąż mocno odstaje pod tym względem i od światowych liderów, i od sąsiadów. Polska obecnie jest jednym z najmniej zrobotyzowanych i zautomatyzowanych krajów, jest krajem wytwórczym, produkcyjnym, o wielkim potencjale rozwojowym. O ile nastąpi automatyzacja i robotyzacja. Czy ulga na robotyzację przyniesie wyższe miejsce w rankingu najbardziej zrobotyzowanych gospodarek i da rozwój rodzimym firmom przemysłowym?
 • System zapewnienia bezpieczeństwa w budynkach użyteczności publicznej
  Bezpieczeństwo i rozwój to dwa podstawowe wymiary istnienia jednostek i całych społeczności, w tym społeczności zorganizowanych w państwa lub organizacje międzynarodowe. Te dwa wymiary wzajem- nie się warunkują, bez bezpieczeństwa nie można myśleć o rozwoju, rozwój zaś ułatwia zapewnianie bezpieczeństwa. W artykule omówiono wymagania związane z bezpieczeństwem obiektów budowlanych, szczególnie budynków użyteczności publicznej.
 • Wpływ kulowania na trwałość zmęczeniową stali austenitycznej spawanej metodą TIG
  W pracy przedstawiono wpływ kulowania pneumatycznego na strukturę, mikrotwardość, naprężenia własne, właściwości cykliczne stali austenitycznej 1.4539 spawanej metodą TIG oraz analizę teoretyczną trwałości zmęczeniowej połączeń spawanych metodą TIG. W połączeniach poddanych kulowaniu obserwowano deformację struktury w warstwie wierzchniej wywołaną zgniotem powierzchniowym, wzrost mikrotwardości oraz naprężeń ściskających. Badania przeprowadzone w zakresie niskocyklowym wykazały wzrost trwałości zmęczeniowej elementów kulowanych w stosunku do elementów niekulowanych. Liczba cykli całkowitych do zniszczenia próbki wykonanej z materiału rodzimego była większa średnio o około 700% niż w wypadku połączeń wykonanych metodą TIG. 
 • Autonomiczna nawigacja – milimetrowa precyzja
  W dobie Internetu rzeczy (IoT) i Przemysłu 4.0 coraz większą rolę pełni intralogistyka. Podstawowym czynnikiem wydajnej produkcji staje się precyzyjny transport towarów i materiałów. Mobilne systemy transportowe firmy Evocortex wykonują to zadanie w niezwykły sposób. Innym decydującym czynnikiem dla realizacji kreatywnej koncepcji technicznej jest gęstość mocy wykorzystywanych silników FAULHABER.
 • Podsumowanie AUTOMATICON 2022
  W terminie 26–28 stycznia 2022 r. w warszawskim centrum EXPO XXI odbyły się 26. Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów AUTOMATICON, 19. Międzynarodowe Targi Sprzętu Elektrycznego i Systemów Zabezpieczeń ELEKTROTECHNIKA oraz 29. Międzynarodowe Targi Sprzętu Oświetleniowego ŚWIATŁO.
 • 6 głównych trendów na rynku monitoringu wizyjnego w 2022 roku
  Nadchodzący rok na rynku monitoringu wizyjnego w dużej mierze będzie zdominowany przez jedno wyrażenie – zaufanie. Niezależnie od tego czy mówimy o rozwoju sieci 5G, rozwiązań AI czy sieci zero trust, warto postawić na technologie, które w pewny sposób odpowiedzą na nasze potrzeby. Prezentujemy 6 głównych trendów, które będą znaczącą ramą w kontekście rozwiązań technologicznych w 2022 roku.
 • UKCA zastąpi CE
  Od 1 stycznia 2022 r. Wielka Brytania wprowadziła konieczność oznakowania produktów symbolem UKCA, rezygnując z ogólnoeuropejskiego znaku bezpieczeństwa CE. Dla firm eksportujących towary na tamtejszy rynek oznacza to konieczność przeprowadzania procesu weryfikacji na zgodność z ustawodawstwem brytyjskim od nowa.
 • Zdalne monitorowanie i rozwiązywanie problemów
  Firma OMRON rozszerzyła ofertę rozwiązań w zakresie automatyki przemysłowej o serię RT1 zapewniającą zdalny dostęp. Kompleksowe rozwiązanie umożliwia zdalne wykonywanie konserwacji naprawczych, bez konieczności prowadzenia kosztownych i czasochłonnych wizyt w zakładzie. Dzięki opcji zdalnego dostępu użytkownicy mogą przeglądać i obsługiwać interfejsy, przeprowadzać diagnostykę sprzętu, a także instalować aktualizacje.
 • Nowe możliwości w intralogistyce dzięki pojazdom autonomicznym
  Firmy produkcyjne muszą sprostać wielu wyzwaniom: presja ze strony konkurencji, rosnąca różnorodność produktów i komponentów, zmienne wymagania ilościowe dotyczące produkcji, niestabilne rynki – te uwarunkowania wymagają wysokiej elastyczności w przepływie materiałów.
 • Autonomiczny wózek widłowy Inovatica AGV
  Rozwiązanie polskiej firmy Inovatica AGV może posłużyć do automatyzacji transportu wewnętrznego. Firma dostarcza zarówno nowe pojazdy, jak i wykorzystuje technologię retrofittingu. Pozwala ona zmodernizować już posiadaną flotę wózków do standardu AGV.
 • RFID, kody kreskowe czy kody QR – co wybrać?
  Każda firma, która nosi się z zamiarem wdrożenia u siebie automatycznej identyfikacji, stoi przed wyborem jednego z trzech rozwiązań – kodów kreskowych, kodów QR i rozwiązań opartych na technologii RFID. Oprócz porównania kosztów, trzeba dokonać porównania możliwości, jakie każde z nich zapewnia. Gdzie sprawdzą się poszczególne rozwiązania?

Dozór Techniczny - cały wykaz