• Temat numeru
    • Temperatury w firmie
      Pomieszczenia pracy i ich wyposażenie powinny zapewniać pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Przede wszystkim w tych pomieszczeniach należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy ze wzglądu na jej metody i wysiłek fizyczny niezbędny do jej wykonania. Jednocześnie trzeba pamiętać o zabezpieczeniu pomieszczeń pracy przed niekorzystnymi warunkami cieplnymi i nasłonecznieniem.
  • Nowe zasady inspekcji warunków pracy i życia marynarzy na statku
    Od 25 grudnia 2015 r. obowiązuje nowe rozporządzenie ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej z 9 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu i trybu przeprowadzania poszczególnych rodzajów inspekcji warunków pracy i życia marynarzy na statku (Dz.U. z 2015 r. poz. 2103). Rozporządzenie zostało wydane na podstawie art. 94 ust. 2 ustawy z 5 sierpnia 2015 r. o pracy na morzu.
  • Nowy jednolity tekst ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych
    18 grudnia 2015 r. zostało opublikowane obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 4 grudnia 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.
  • Kontrole PIP pod kątem bhp w latach 2016-2018
    Państwowa Inspekcja Pracy, określając swój program działania na lata 2016-2018, uwzględnia wnioski związków zawodowych oraz różnych organizacji pracodawców, ministerstw, a także organów kontroli warunków pracy.
  • Zmiana zakresu i częstotliwości testów urządzeń radiologicznych
    Zmiana treści załącznika nr 6 jest uwarunkowana koniecznością dostosowania jego treści do postępującego rozwoju technologicznego w zakresie urządzeń radiologicznych, a także do wytycznych, norm oraz zaleceń wydawanych przez organizacje międzynarodowe zajmujące się promieniowaniem jonizującym.
  • Działania prewencyjne obniżające stres trzeba dostosować do specyfiki firmy
    Przykłady dobrych praktyk stanowią propozycję i sugestię sposobów ograniczania uciążliwego działania czynników stresogennych. Należy jednak pamiętać o indywidualnym podejściu i strategie zaradcze dostosować do specyfiki danego zakładu pracy, stanowiska pracy i do indywidualnego pracownika. Jest to konieczne, gdyż psychospołeczne warunki pracy mogą stanowić zagrożenie, ale nie muszą.
  • Pomiary drgań na stanowisku operatora wózków widłowych
    Pytanie: Czy na stanowisku pracy operatora wózków widłowych należy wykonywać pomiary wibracji? Pracownic jeżdżą po bardzo zróżnicowanym terenie, ale mamy też pracowników, którzy poruszają się po terenie fabryki (gładka powierzchnia).
  • Wydajność pracy kucharza zależy też od ergonomii
    Pytanie: W jaki sposób skontrolować ergonomię i ocenić stan bhp na stanowisku pracy kucharze?
  • Stres i nadmierny wysiłek jako przyczyny zewnętrzne wypadku przy pracy
    Z punktu widzenia kwalifikacji wypadku przy pracy nie można traktować stresu jako jego wyłącznej przyczyny zewnętrznej. Przyczyna wypadku występuje najczęściej w bodźcach stresujących w zbiegu z innymi przyczynami, w tym także samoistnymi. Stres związany z wykonywaniem obowiązków pracowniczych jest cechą tych obowiązków i jako taki nie może być uznany za zewnętrzną przyczynę wypadku, chyba że jego gwałtowny charakter jest wynikiem nietypowych warunków pracy - orzekł Sąd Najwyższy.
  • Warunki nabycia prawa do renty rodzinnej z ubezpieczenia wypadkowego
    Renta rodzinny z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje uprawnionym członkom rodziny ubezpieczonego, który zmarł wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jeżeli pracujący nie pozostawał w stosunku pracy i doznał obrażeń w pracy skutkujących śmiercią, wdowie po nim nie przysługuje prawo do renty rodzinnej, ponieważ śmierć nie nastąpiła wskutek wypadku przy pracy - orzekł Sąd Apelacyjny w Łodzi.
  • 5 kroków oceny ryzyka zawodowego w przetwórstwie ryb
    Pytanie: Jakie elementy powinna zawierać ocena ryzyka zawodowego w przetwórstwie ryb? Proszą o wskazówki do przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego.
  • Coraz więcej wypadków śmiertelnych
    Ponad 55 tys. osób uległo wypadkom przy pracy w pierwszych trzech kwartałach 2015 roku. Jest to o 6,8% mniej niż w tym samym okresie w roku 2014. Niestety w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrasta liczba wypadków śmiertelnych. Od s tycznia do końca września br. zginęło w pracy 201 osób. Takie dane dotyczące wypadków przy pracy za pierwsze 3 kwartały 2015 r. podaje GUS.
  • Nowe obowiązki bhp przy realizacji widowisk kulturalnych
    16 grudnia 2015 r. weszły w życie zmiany do rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy organizacji i realizacji widowisk. Wprowadzone w rozporządzeniu zmiany są następstwem uwzględnienia uwag oraz wniosków Głównego Inspektora Pracy.
  • Brak świadków wypadku a uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy
    Pytanie: Czy pracodawca powinien uznać zdarzenie za wypadek przy pracy, jeżeli nie było świadków wypadku?