• Temat Numeru
    • Pracodawca może rozszerzyć wykaz prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej w jego firmie
      Z punktu widzenia bezpieczeństwa pracy bardzo ważne jest, aby pracownicy wykonujący niektóre zawody lub prace mieli szczególną sprawność przy odbieraniu i reakcji na sygnały świetlne, akustyczne, znaki oraz polecenia, czyli szczególną sprawność psychofizyczną. Bardzo wysoka zdolność do obierania i postrzegania takich bodźców oraz szybkie i trafne reagowanie na nie jest podstawowym warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa tym pracownikom, jak również wielu osobom postronnym
    • Od 1 kwietnia 2015 r. zmiana stawki składki na ubezpieczenie wypadkowe
      Od 1 kwietnia br., zmianie ulegną składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków. Do konsultacji społecznych właśnie trafił przygotowany przez MPiPS projekt rozporządzenia regulującego kwestie nowych kategorii ryzyka i stóp procentowych.
    • Rozporządzenie o kryteriach klasyfikacji substancji chemicznych
      12 lutego 2015 r. zostało opublikowane obwieszczenie Ministra Zdrowia o ogłoszeniu jednolitego tekstu rozporządzenia w sprawie kryteriów i sposobu klasyfikacji substancji chemicznych i ich mieszanin
    • Wzrost liczby pracowników tymczasowych a bhp
      "Raport Ekonomiczny 2015", przygotowany i opublikowany przez międzynarodową organizację Ciett, wskazuje znaczny wzrost liczby pracowników zatrudnionych przez agencje pracy tymczasowej. W Polsce w 2014 r. w agencjach prac tymczasowej zatrudnionych było 559 tys. osób. Zatem taka forma zatrudnienia staje się coraz bardziej popularna. Czy kwestie bhp znajdują zastosowanie w tych realiach?
    • Problem nowotworów związanych z pracą przedmiotem raportu EU-OSHA
      4 lutego br. Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) opublikowała raport na temat nowotworów związanych z pracą zawodową. W raporcie znalazły sią praktyczne zalecenia dotyczące dalszego poszerzania naszej wiedzy na temat nowotworów zawodowych.
    • Nowe wzory na dofinansowanie szkoleń pracowników z Funduszu pracy
      Od 1 lutego 2015 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie dofinansowania kosztów szkolenia pracowników objętych szczególnymi rozwiązaniami na rzecz ochrony miejsc pracy. Określa ono wzory dokumentów niezbędnych do skorzystania z dofinansowywania - z Funduszu Pracy - kosztów szkolenia pracowników.
    • Skład kosztów bezpieczeństwa w firmie
      Szacowanie kosztów bezpieczeństwa przebiega sprawniej, jeśli wykorzystuje się do tego celu odpowiednie narzędzia. Pozwalają one określić rodzaj i sposób obliczania poszczególnych składników kosztów. Z czym związane są koszty bezpieczeństwa w firmie? Gdzie są generowane w największym stopniu? Wiedza na ten temat bezpośrednio przekłada się na stan bhp w polskich firmach.
    • Monotonia pracy jest zagrożeniem bhp
      W wyniku automatyzacji, robotyzacji i komputeryzacji procesów pracy zanika przeciążenie pracą fizyczną, a podstawowym problemem dla pracodawców staje się obciążenie psychiczne. Jednym z głównych zagrożeń jest tu stres negatywny, który obniża motywację do pracy. Długotrwały stan takiego stresu wywołuje z czasem negatywne konsekwencje zdrowotne, zawodowe i społeczne, w tym choroby psychosomatyczne.
    • Brakiem pieniędzy nie można uzasadniać łamania zasad bhp
      Aspekt finansowy nie może być brany pod uwagę, gdy chodzi o realizację podstawowych wymogów zapewnienia pracownikom elementarnych warunków higienicznych, służących także ochronie ich zdrowia. Oznacza to, że pracodawca nie może tłumaczyć niedopełnienia swoich obowiązków, m.in. zapewnienia bieżącej wody, brakiem pieniędzy, bądź dużymi kosztami.
    • Środki higieny osobistej trzeba dostosować do rodzaju oraz stopnia zanieczyszczenia ciała
      Każdy pracodawca musi chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych oraz higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Elementem realizacji tego obowiązku jest między innymi dostarczenie przez pracodawcę pracownikom niezbędnych środków higieny osobistej.
    • Ochrona pracowników przed hałasem infradźwiękowym
      Pytanie: W naszej firmie w hali produkcyjnej znajdują się potężne wentylatory, które generują duży hałas. Jak poznać czy jest to hałas infradźwiękowy? Jak hałas ten oddziałuje na człowieka i jak się przed nim chronić?
    • Środki ostrożności podczas eksploatacji ozonatora wody
      Pytanie: Jakie środki ostrożności należy zachować podczas eksploatacji ozonatora wody? Jakie wymagania prawne należy spełnić na stanowiskach pracy związanych z narażeniem pracowników na działanie ozonu?
    • Brak przyczyny zewnętrznej wyklucza uznanie zdarzenia za wypadek
      Pytanie: Kobieta przed podjęciem pracy (jeszcze nie przebrała się) zemdlała (miała mieć II zmianę) w zakładowej palarni. Udzielono jej pierwszej pomocy i wezwano pogotowie. Chorą zabrano do szpitala, gdzie wykonano zabieg (pękł tętniak). Po kilku dniach kobieta zmarła. Przeprowadzono postępowanie powypadkowe i nie uznano zdarzenia za wypadek przy pracy. Stwierdzono brak przyczyny zewnętrznej. Do zgonu doszło na skutek przyczyn wewnętrznych, czyli jej choroby. Czy dokonano słusznego zakwalifikowania zdarzenia?
    • Wyjaśnienia poszkodowanego w wypadku przy pracy
    • Paleciak z napędem elektrycznym podlega przepisom UDT
      Pytanie: Czy wózek tzw. paleciak z napędem elektrycznym o wysokości podnoszenia 2,1 m i udźwigiem 1000 kg musi mieć dopuszczenie do pracy wydane przez UDT?