• Praca i zabezpieczenie społeczne
    • Charakter odpowiedzialności uzupełniającej pracodawcy a deliktowy reżim odpowiedzialności cywilnej
      Odpowiedzialność uzupełniająca pracodawcy była przedmiotem wypowiedzi doktryny prawa pracy głównie w zakresie jej dopuszczalności. Autor rozważa inny aspekt związany z tą instytucją, a mianowicie skutki opowiedzenia się przez judykaturę za stosowaniem deliktowego reżimu odpowiedzialności cywilnej w kontekście uzupełniającego charakteru odpowiedzialności pracodawcy. Zwraca uwagę na wieloznaczność pojęcia "odpowiedzialność uzupełniająca" i definiuje ten termin. Przedstawia również uwagi generalne dotyczące stosowania reżimu deliktowego w prawie pracy.
  • Studia i opracowania
    • Zależność ekonomiczna jako kryterium identyfikacji stosunku pracy - analiza krytyczna
      Artykuł stanowi próbę krytycznej oceny pojawiającego się w doktrynie prawa pracy i orzecznictwie sądowym stanowiska, które ujmuje podporządkowanie na gruncie stosunku pracy w kategoriach zależności ekonomicznej pracownika wobec pracodawcy. Jej istotą jest sytuacja, w której dochody pracownika zależą prawie wyłącznie (w przeważającej części) od podmiotu zatrudniającego osiągającego korzyści z pracy wykonywanej w ramach stosunku pracy. Zdaniem autora koncepcja ujmująca pracownicze podporządkowanie w kategoriach zależności ekonomicznej pracownika od pracodawcy de lege lata nie mieści się w zakresie pojęciowym "kierownictwa pracodawcy" w rozumieniu arat. 22 § 1 k.p. Także de lege ferenda zależność ekonomiczna nie powinna charakteryzować pracowniczego podporządkowania. Według autora może ona co najwyżej pełnić rolę czynnika, który będzie przesądzał o konieczności zastosowania wobec cywilnopracnych wykonawców pewnych ochronnych rozwiązań z zakresu prawa pracy. Dobrą ilustracją nieprzydatności koncepcji podporządkowania ujmowanego w kategoriach zależności ekonomicznej jest sytuacja pracowników zajmujących stanowiska kierownicze.
  • Wykładnia i Praktyka
    • Negocjacje NFZ z oferentami: zastąpienie komisji konkursowej przez zespół
      Artykuł zawiera rozważania prawne dotyczące dopuszczalności zjastąpienia komisji konkursowej przez zespół w negocjacjach NFZ z oferentami. Według autora komisja konkursowa jest szczególnym organem NFZ wyłącznie ustawowo umocowanym do przeprowadzenia negocjacji z oferentami. Zespół powołany przez przewodniczącego komisji konkursowej jest organem pomocniczym tej komisji i nie ma umocowania do reprezentacji NFZ w negocjacjach z oferentami. W odwołaniu od rozstrzygnięcia konkursu ofert świadczeniodawca może podnieść zarzut przeprowadzenia negocjacji przez zespół zamiast komisji konkursowej. Zarzut taki uzasadnia uwzglądnienie odwołania, w konsekwencji czego z danym ówiadczeniodawcą powinny zostać przeprowadzone rokowanie w zakresie oferowanych przez niego świadczeń opieki zdrowotnej. Świadczeniodawca, który nie wniesie w wymaganym ustawowo terminie odwołania i nie podniesie zarzutu przeprowadzenia negocjacji przez zespół zamiast komisji konursowej, traci prawo o powoływanie się na taki zarzut w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej, kończąc w tym postępowaniu swój udział.
    • Umowa o pracę na zastępstwo w kontekście ograniczeń w zawieraniu terminowych umów o pracę według unijnej dyrektywy
      Autorka omawia pojawiające się w praktyce wątpliwości dotyczące umowy o pracę na czas zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Analizuje polską regulację w zakresie ograniczeń w zawieraniu umów o pracę na zastępstwo pod względem jej zgodności z dyrektywą 99/77 dotyczącą porozumienia w sprawie pracy na czas określony. Podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, czy uzasadnione jest wyłączenie umowy na zastępstwo spod regulacji art. 251 k.p.
    • Kim jest sportowiec profesjonalny w polskim systemie prawa - pracownicze aspekty wykonywania zawodu
      Autor podejmuje próbę odpowiedzi na następujące pytania: Czy sportowiec profesjonalny jest pracownikiem czy usługodawcą, a może zleceniobiorcą? Czy może uczestniczyć w rozgrywkach w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej? Czy jest to świadczenie o charakterze stricte osobistym, czy raczej zawodowym, ale niezwiązanym z konkretnym wykonawcą obowiązków? Odpowiedź na te pytanie ma istotne znaczenie dla praktycznych aspektów prowadzenia działalności przez kluby sportowe. Ma ono znaczenie przede wszystkim dla praw zawodników, ale dotyczy również skutków podatkowych relacji klub-zawodnik, konsekwencji w zakresie ubezpieczenia społecznego oraz obowiązków klubów i związków sportowych. Dotychczas temat ten był w dużej mierze marginalizowany i każdy podmiot szukał rozwiązania na własną rękę. Zdaniem autora, liczba poglądów dotyczących powyższych kwestii jest z całą pewnością znacząca, brakuje natomiast otwartej dyskusji, oderwanej chociażby na moment od praktycznych konsekwencji przyjętych rozwiązań.
  • Z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej
    • Ochrona pracowników w razie niewypłacalności pracodawcy
  • Z orzecznictwa Sądu Najwyższego
    • Art. 30 ust. 21 ustawy o związkach zawodowych a ochrona danych osobowych - ujednolicenie orzecznictwa
  • Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy
    • Sposób dokumentowania sytuacji materialnej pracownika przy ubieganiu się o świadczenie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
  • Konsultacje i wyjaśnienia
    • Urlopy rodzicielskie
  • Nowe przepisy
    • Przegląd Dzienników Ustaw z 2013 r. od poz. 523 do poz. 614
  • Wskaźniki i składki ZUS - według stanu na 1 czerwca 2013 r.