• Wspomnienie o prof. Zbigniewie Strzeleckim
  • Z prac naukowo-badawczych
    • "Pieniądze szczęścia nie dają... być może" - oblicza niespójności opinii ludności wiejskiej o niepewnych dochodach (16-20)
      Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytania, czy wymiar obiektywny poziomu życia ma wpływ na zadowolenie z niego, a także czy istnieje taki poziom dochodów, po przekroczeniu których respondenci osiągają zadowolenie z życia. Badaną grupę stanowi ludność wiejska o niepewnych dochodach, a więc osoby pracujące na podstawie umów o pracę w formach elastycznych, bezrobotni, utrzymujący się z zasiłków lub pracujący "na czarno". W artykule dokonano próby określenia pozycji dobrobytu wynikających z porównania wymiarów obiektywnego wyrażonego w dochodach oraz zaspokojeniu potrzeb, z wymiarem subiektywnym będącym oceną zadowolenia z życia jako całości, a także zadowolenia z sytuacji w Polsce. Przedstawiono również przyjmowane postawy w zależności od pozycji dobrobytu oraz dochodowe miary pozycyjne dla różnych poziomów zadowolenia z życia.
    • Antecedencje skuteczności działania Związków Zawodowych w sektorze energetycznym (21-28)
      Sektor energetyczny w Polsce charakteryzuje się wysokim poziomem uzwiązkowienia pracowników. Autorzy analizują rolę cech społeczno-demograficznych, statusu związkowego, klimatu stosunków pracy i cechy strukturalne w kształtowaniu opinii pracowników na temat skuteczności działania związków zawodowych. Z analizy wynika, że płeć, status związkowy oraz klimat stosunków pracy mają istotne znaczenie w postrzeganiu skuteczności działania organizacji związkowych. Status członkowski związku związkowego przejawiał szczególną moc w różnicowaniu subiektywnie wyrażanych opinii przez badanych, w zakresie pewności prac, warunków pracy oraz płacy.
    • System socjalnej pomocy mieszkaniowej w Polsce i jego ocena (29-37)
      Artykuł zawiera opis systemu socjalnej pomocy mieszkaniowej w Polsce, ocenę jego sprawności i skuteczności, a także rekomendacje dotyczące jego rozwoju. Beneficjentami socjalnej pomocy mieszkaniowej jest w Polsce około 500 tys. jedno- i wieloosobowych gospodarstw domowych o niskich i bardzo niskich dochodach. W socjalnej pomocy mieszkaniowej wykorzystywane są obecnie cztery instrumenty: dwa typy najmu mieszkań (w tym lokali socjalnych), dodatki mieszkaniowe oraz obniżki czynszu. Polski system socjalnej pomocy mieszkaniowej powinien rozwijać się w kierunku stopniowego rozszerzania gwarancji dostępu do mieszkań dla gospodarstw domowych, które własnym staraniem nie mogą ich sobie zapewnić.
  • Recenzje
    • Józef Jagas: Globalny kryzys zarządzania
  • Informacje
    • Praca wyzwaniem współczesnej polityki społecznej
  • "Rynek Pracy" - Nowe pismo IPISS
  • Wyniki XVII Edycji konkursu na najlepsze prace magisterskie i doktorskie w dziedzinie pracy i polityki społecznej
  • Diariusz Polityki Społecznej
    • Dylematy stanowienia wieku emerytalnego (2-8)
      Wyznaczenie wieku powinno uwzględniać różne przesłanki. Przesłanki te można rozpatrywać w ramach dylematów, przed którymi staje państwo zmieniające regulacje wieku emerytalnego w prawie. Celem artykułu jest przedstawienie dylematów oraz sposobu ich rozwiązania przez ustawodawcę, głównie w ustawie z dnia 11 maja 2012 r., która dokonuje stopniowego podwyższenia wieku emerytalnego do 67 lat oraz jego zrównania dla mężczyzn i kobiet. W artykule posłużono się badaniami literatury z zakresu polityki społecznej, ekonomii i prawa zabezpieczenia społecznego, a następnie, ubogacając naukowe ustalenia, zebrano je w określoną sekwencję rozpatrywaną w procesie stanowienia wieku emerytalnego. Przytoczono współczesne uwarunkowania wpływające na sposób rozwiązania dylematów skali podwyższania wieku emerytalnego, dylematu zakresu (podmiotowego) ujednolicania wieku oraz czasu wprowadzania zmian. Artykuł stanowi próbę prezentacji zagadnień zmiany wieku emerytalnego w ujęciu uniwersalnym.
    • Świadczenia dla seniorów w polskim systemie zabezpieczenia społecznego (8-15)
      System zabezpieczenia społecznego w Polsce obejmuje zgodnie z polskim systemem prawa dziewięć ryzyk socjalnych i dlatego jest podzielony na kilka obszarów, które są regulowane przez przepisy kilku ustaw i finansowane za pomocą różnych technik zabezpieczenia społecznego. Celem artykułu jest przegląd i analiza uprawnień seniorów do świadczeń z systemu zabezpieczenia społecznego. Przedstawiono w nim analizę prawa do świadczeń pieniężnych i rzeczowych, w takich obszarach, jak: powszechne ubezpieczenia społeczne, ochrona zdrowia, wsparcie rodziny (system świadczeń rodzinnych) i pomoc społeczna.