• Aktualności
    • Z sal sądowych (170)
      Zwolnienie z VAT odpłatnych usług szkoleniowych; Zasady kontroli orzeczeń łowieckiego sądu dyscyplinarnego
    • Aktualności europejskie (172)
      Uprzednie zezwolenie dla zapowiedzi wyprzedaży; Dostęp społeczeństwa do informacji
  • Opinie
    • Ustalenie wartości nakładów z majątku wspólnego na majątek osobisty małżonka (175)
      Niniejszy artykuł dotyczy kwestii ustalenia wartości nakładów i wydatków poczynionych między majątkami małżonków, co jest istotne w czasie postępowania o podział majątku wspólnego małżonków. Autor omawia głównie problematykę dotyczącą nakładów, ale poczynione uwagi znajdują zastosowanie także do wydatków. W pierwszej kolejności przedstawiono istniejące w doktrynie i orzecznictwie możliwe koncepcje co do sposobu ustalenia wartości nakładów z majątku wspólnego na majątek osobisty małżonka (zasada waloryzacji i nominalizmu). W wyniku przeprowadzonej analizy Autor dochodzi do wniosku, że w razie braku przepisu, który wskazywałby sposób ustalenia wartości danego prawa podlegającego rozliczeniu w postępowaniu o podział majątku wspólnego, znalezienie odpowiedniego miernika należy do sądu rozpoznającego sprawę, który powinien uwzględnić wszelkie okoliczności danego stanu faktycznego, w tym przede wszystkim brać pod uwagę kryterium dobra dziecka, w odniesieniu do sytuacji materialnej małżonka zobowiązanego do spłaty, któremu powierzono wykonywanie władzy rodzicielskiej.
    • Przesłanka sprzeczności z ustawą jako element badania uchwały zgromadzenia w spółce kapitałowej pod kątem możliwości żądania stwierdzenia jej nieważności (184)
      W niniejszym artykule analizie poddano kwestię możliwości żądania stwierdzenia nieważności uchwały zgromadzenia wspólników ze względu na jej sprzeczność z ustawą. W pierwszej kolejności Autorka wykazuje, że przesłanka sprzeczności z prawem obejmuje sprzeczność z wszelkimi aktami prawa powszechnie obowiązującymi. Następnie dowodzi, że sprzeczność z prawem może zaistnieć nie tylko w razie bezpośredniej sprzeczności uchwały z normą prawną, ale także w wyniku podjęcia uchwały w celu obejścia prawa, jak również podjęcia uchwały naruszającej zasady współżycia społecznego. Ponadto, wskazana przesłanka sprzeczności z prawem może dotyczyć również procedury jej podjęcia, jednak z zastrzeżeniem, że naruszenia norm o charakterze proceduralnym mogą być uznane za podstawę do stwierdzenia nieważności uchwały w takim zakresie, w jakim miały wpływ na treść uchwały.
    • Wpływ ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika na toczące się procesowe postępowanie odrębne w sprawach z zakresu prawa pracy - cz. II (191)
      W artykule przedstawione zostały najistotniejsze zagadnienia obejmujące uregulowania wpływu ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika na proces dotyczący masy upadłości w sprawach z zakresu prawa pracy w porównaniu z rozwiązaniami prawnymi odnoszącymi się do procesu niedotyczącego masy upadłości w takich sprawach. Autor podejmuje analizę kwestii znaczenia procesowego ogłoszenia upadłości likwidacyjnej w stosunku do tego rodzaju procesu oraz skuktków procesowych, jakie powoduje dla takiego procesu wszczęcie właściwego postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku dłużnika.
  • Orzecznictwo
    • SN 25.5.2012 - I CSK 509/11 - ochrona środowiska - odpowiedzialność prowadzącego przedsiębiorstwo (204)
    • SN 25.4.2012 - II CSK 356/11 - następstwo procesowe w przypadku podziału spółki akcyjnej (208)
    • SN 29.3.2012 - I CSK 370/11 - prawo prasowe - naruszenie dóbr osobistych (211)
  • Glosa
    • Ograniczenie prawa do zaskarżenia rozstrzygnięć wydanych w I instancji przez ministra lub SKO w postępowaniu administracyjnym (215)
  • Praktyka
    • Przesłanki warunkowego umorzenia postępowania karnego (220)