• Bliźniaki TWIN wkraczają do Polski
    "Inżynierowie z udt zdają sobie sprawę, że windy twin? to nietypowy produkt, my - że nie ma gotowych polskich procedur dla tego typu urządzeń, więc razem przecieramy formalne ścieżki". Windy TWIN? to rewolucyjne w Polsce rozwiązanie, które pasażerom zapewni dużo wrażeń, a deweloperom zaoszczędzi miejsce i pieniądze - mówi o zaprojektowanych w warszawskim biurowcu Q22 najnowocześniejszych dźwigach ThyssenKrupp Elevator Rajmund Orzyłowski, kierownik projektu. W rozmowie z DT wyjaśnia też, dlaczego windy nie spadają, jak wygląda ich rozruch, dozór i rejestracja. Na jakim etapie projektu zaczyna się kontakt z UDT?
  • Doświadczenia związane z utrzymaniem kotła na parametry nadkrytyczne
    Utrzymanie dobrego stanu technicznego powierzchni wymiany ciepła w kotłach energetycznych, w tym wysokiej czystości powierzchni wewnętrznej rur kotłowych, jest istotnym czynnikiem wpływającym na dyspozycyjność pracy urządzeń cieplno-mechanicznych elektrowni. Zagadnienie to nabiera szczególnego znaczenia dla kotłów pracujących przy parametrach nadkrytycznych, gdzie cieplno-chemiczne i hydrauliczne warunki pracy oraz rozwiązania konstrukcyjne parowników wymuszają konieczność zapewnienia wysokiej czystości powierzchni rur pracujących na styku z fazą nadkrytyczną. W referacie opisane są doświadczenia Zakładu Chemii Energetycznej Pro Novum sp. z o.o. związane z kompleksowym podejściem do utrzymania czystości układu wodno-parowego kotłów na parametry nadkrytyczne.
  • Czy państwowy monopol w nowoczesnej gospodarce może być pożyteczny?
    Przy okazji niedawnych zmian stawek za czynności dozorowe na nowo rozgorzała dyskusja na temat monopolu Urzędu Dozoru Technicznego i potrzeby uwolnienia tego rynku. Czy konkurencja, która ma spowodować niższe koszty dla przedsiębiorców, nie przełoży się na pogorszenie bezpieczeństwa? Czy państwowy monopol nie zostanie za kilka lat zastąpiony monopolem prywatnym? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytania. Pewne jest tylko jedno- kiedy rynek zostanie uwolniony, nie będzie powrotu.
  • Żuraw z drugiej ręki - pomysł na oszczędne wyposażenie firmy
    Kiedy mała firma budowlana zaczyna się rozrastać, jej zapotrzebowanie na prace maszyn rośnie i w końcu przekracza granice opłacalności ich wynajmu. Jednak cena nowego żurawia samojezdnego - najbardziej uniwersalnego przy takiej formie działalności - potrafi przekroczyć milion złotych. Alternatywą jest zakup używanego. Jak wygląda rynek i jakie trzeba przejść procedury, by bezpiecznie zacząć użytkować taki sprzęt. Według danych Urzędu Dozoru Technicznego w Polsce w ostatnim roku przybyło żurawi objętych dozorem. O ile w 2013 r. w porównaniu do poprzedniego ich liczba spadła o 255 sztuk i wyniosła 51 527, o tyle już w 2014 r. było ich w rejestrach urzędu aż 52 687.
  • Metodyka obliczeń trwałości elementów oparta na zharmonizowanych normach europejskich
    Elementy pracujące w warunkach pełzania z uwagi na wysokie parametry pracy zalicza się do elementów krytycznych, które przy ewentualnej nieszczelności mogą grozić poważnymi konsekwencjami nie tylko finansowymi, lecz także utratą zdrowia lub życia personelu obsługującego te urządzenia. Z obliczeniowego punktu widzenia proces pełzania zaczyna się w momencie przecięcia krzywej doraźnej wytrzymałości z czasową wytrzymałością w funkcji temperatury.