• Niecodzienne lekcje bezpieczeństwa dla najmłodszych (II s. okł.)
    Rozpoczął się nowy rok szkolny i sprawa bezpieczeństwa uczniów staje się ponownie jednym z priorytetów. Akcje edukacyjne na temat bezpiecznych zachowań prowadzone są przez wiele różnych podmiotów i organizacji. Uczniowie dowiadują się m.in., dlaczego w drodze do szkoły warto nosić odblaski, dlaczego nie można wchodzić na plac budowy, jak bezpiecznie przejść przez ulicę.
  • Aktualności z kraju (2)
    Kolejna edycja programów FIRST TEAM, HOMMING i POWROTY; Polskie innowacje na zagranicznych rynkach; Rząd przyjął ustawę o innowacyjności
  • Wirtualne biura, realne przeszkody (3)
    Wirtualne biuro (z ang. virtual office), przez niektórych nazywane również e-biurem, to nie tyle miejsce, co usługa, która polega na całkowitym outsourcingu obsługi biurowej bez konieczności fizycznej obecności przedsiębiorstwa w danym miejscu. Taka forma prowadzenia interesów oznacza zmniejszenie kosztów, zwłaszcza jeżeli chodzi o te związane z wynajmem lokalu. W teorii wirtualne biura zapewniają rejestrację przedsiębiorstwa pod swoim adresem, dzięki czemu osoby pracujące w domu lub też mobilni specjaliści mogą korzystać z prestiżu prowadzenia przedsiębiorstwa pod adresem jednego z centrów biznesowych. W praktyce okazuje się jednak, że w tej beczce miodu jest pokaźna łyżka dziegciu, ponieważ chętnych do prowadzenia wirtualnego biura w Polsce mogą czekać realne kłopoty.
  • Naklejki przyszłości (6)
    Rozmowa z Andrzejem Pepłowskim, doktorantem na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej
  • Wybrane aspekty doboru rękawic ochronnych do pracy w przemyśle meblarskim (8)
    W artykule przedstawiono najbardziej powszechne zagrożenia mogące występować w przemyśle meblarskim oraz zasady doboru rękawic ochronnych do tych zagrożeń. Na podstawie analizy czynności wykonywanych na różnych stanowiskach pracy przemysłu meblarskiego można stwierdzić, że główne zagrożenie jest związane z działaniem pojedynczych czynników: mechanicznych, chemicznych oraz termicznych, lub łącznym działaniem dwóch czynników: mechanicznych i chemicznych, lub trzech czynników: mechanicznych, chemicznych i termicznych. W związku z czym, w artykule przedstawiono normy, w których opisano wymagania, jakie powinny spełniać rękawice ochronne, aby mogły być stosowane w narażeniu na działanie wymienionych czynników. Dla wybranych czynności omówiono rodzaj zagrożenia oraz przedstawiono przykładowe zalecane konstrukcje oraz materiał rękawic ochronnych.
  • Ocena komfortu użytkowania wybranych modeli środków ochrony indywidualnej z wykorzystaniem techniki 3D (14)
    W artykule przedstawiono badania komfortu użytkowania obuwia roboczego, masek i półmasek indywidualnie dopasowanych do kształtu ciała użytkownika. Do wykonania modeli środków ochrony indywidualnej wykorzystano technikę cyfrowego odwzorowania 3D. Tak uzyskane modele poddano ocenie komfortu użytkowania, porównując je ze standardowymi wyrobami dostępnymi na rynku. W wyniku badań stwierdzono, że indywidualne dopasowanie ŚOI zmodyfikowanych z wykorzystaniem cyfrowego odwzorowania wymiarów antropometrycznych znacząco wpływa na poprawę komfortu ich użytkowania.
  • Roczne rozkłady wartości dobowych poziomu hałasu w środowisku w wybranych punktach pomiarowych (20)
    W pracy zaprezentowano analizę rozkładu wartości wyników pomiarów i wskaźników zagrożeń hałasowych środowiska w wybranych długookresowych przedziałach czasowych. Wyniki i wnioski z tej analizy posłużą w następnych etapach badań do opracowania procedury pozwalającej na poprawny wybór lokalizacji punktu pomiarowego oraz okresu wykonywania pomiarów, zapewniający odpowiednio dokładne obliczenia wskaćnika LDWN na podstawie niekompletnego zestawu danych, nieobejmującego wszystkich dni w roku. Rezultaty obliczeń przedstawiono na bazie wyników ciągłego monitoringu hałasu drogowego prowadzonego w 4 punktach w głównych miastach województwa kujawsko-pomorskiego, tj. Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Grudziądzu
  • Obciążenie narządu wzroku podczas pracy z komputerem na stanowiskach o szczególnych wymaganiach percepcyjno-decyzyjnych (24)
    W artykule przedstawiono informacje na temat występowania dolegliwości narządu wzroku u osób pracujących z komputerem na stanowiskach o szczególnych wymaganiach percepcyjno-decyzyjnych (kontrolerów ruchu lotniczego, dyspozytorów straży pożarnej czy dyspozytorów przesyłu gazu), wykorzystujących nowoczesne urządzenia informatyczne i komunikacyjne z wyświetlaczem. Opisano czynniki, które mogą wpływać na zwiększenie obciążenia narządu wzroku oraz zasady profilaktyki z punktu widzenia bezpieczeństwa i higieny pracy.
  • Obradowała Rada Ochrony Pracy przy Sejmie RP
    • Dobra zmiana w prawie pracy (29)
  • Zmiany w przepisach (30)
    Wykonywanie prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych - kobiety w ciąży i kobiety karmiące dziecko piersią - zmiany w Kodeksie pracy; Wymagania dla urządzeń ciśnieniowych i zespołów urządzeń ciśnieniowych - nowe rozporządzenie
  • Odpowiadamy na pytania czytelników (31)
    Czy w tym roku każdy ubezpieczony otrzyma informacje z ZUS o swoich składkach i przyszłej emeryturze; Jaka jest sytuacja pracownika, który stracił pracę, a następnie zachorował? Czy wtedy może skorzystać z płatnego zasiłku? Jeśli tak, to jakie muszą być spełnione warunki dotyczące terminu powstania niezdolności do pracy i okresu jej trwania?
  • Doniesienia z zagranicy (32)
    Mężczyźni są skłonniejsi do rozejmu; Szyba z drewna; Aby zapobiec rozwojowi zaćmy; W kuchni bez aluminium; Jakie sytuacje najbardziej stresują? Strach po ataku; Białko roślinne zdrowsze niż zwierzęce