• Nowa kampania europejska EU-OSHA  "Bezpieczni na starcie, zdrowi na mecie"  (II s. okł.)
    Nowa kampania Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) wystartowała w Polsce 18 maja br. Z tej okazji w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy - Państwowym Instytucie Badawczym, który jest jednocześnie organizatorem polskiej edycji tego przedsięwzięcia, gościła dyrektor EU-OSHA, dr Christa Sedlatschek. Dokonała ona oficjalnego otwarcia kampanii, przebiegającej w naszym kraju pod hasłem "Bezpieczni na starcie - zdrowi na mecie".
  • Hałas pod należytą kontrolą. 17. Konferencja Noise Control (2)
    17. edycja międzynarodowej konferencji zwalczania hałasu Noise Control 2016 za nami. Wydarzenie stało na bardzo wysokim poziomie merytorycznym - program był tak obszerny, że obrady odbywały się równolegle w 2 salach. Konferencja swoim zakresem tematycznym objęła w zasadzie wszystkie zagadnienia na polu wibroakustyki, dzięki czemu mogła merytorycznie zadowolić nawet najbardziej wybrednych znawców tematu. O rosnącym zainteresowaniu konferencją świadczą również statystyki tegorocznej edycji, przede wszystkim aż 160 uczestników, w tym 17 gości z zagranicy.
  • Zmiany w przepisach (4)
    Zmiana wzorów dokumentów - prawa jazdy; Ewidencja czasu pracy i odpoczynku marynarzy; Wypadki i incydenty w transporcie kolejowym; Kontrola przestrzegania przepisów o czasie pracy i odpoczynku marynarzy
  • Aktualności z kraju (5)
    50 mln zł na dofinansowanie lotów bezzałogowych; Wsparcie dla branży chemicznej; Kolejne dofinansowania nowych technologii w medycynie
  • Wspólna troska o bezpieczeństwo medycznej diagnostyki laboratoryjnej w Polsce. III Ogólnopolskie Forum Kierowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych (6)
    Majowa konferencja kierowników medycznych laboratoriów diagnostycznych stała się już niemal tradycją wpisaną w kalendarz wydarzeń diagnostycznych. 19-21 maja 2016 roku w Warszawie miało miejsce III Ogólnopolskie Forum Kierowników Medycznych laboratoriów Diagnostycznych. Tegoroczna impreza połączona była z uroczystą galą z okazji 15-lecia ustawy o diagnostyce laboratoryjnej. Patronat honorowy gali objął minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł, patronat honorowy Forum - prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, natomiast patronat merytoryczny - Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy oraz Główny Inspektor Sanitarny.
  • Temat równowagi pracy i życia pracowników widziany oczami pracodawców (8)
    Współcześnie, w obliczu zachodzących przemian demograficznych, coraz częściej mówi się o potrzebie zachowania równowagi pomiędzy pracą a życiem, przede wszystkim rodzinnym, i związanymi z tym obowiązkami opiekuńczymi w stosunku do osób zależnych (dzieci, osób starszych, niepełnosprawnych). Celem artykułu jest prezentacja wyników badań przeprowadzonych wśród 100 pracodawców w Polsce, reprezentujących 5 rodzajów sekcji wg Polskiej Klasyfikacji Działalności ("administrowanie i działalność wspierająca", "handel", "opieka zdrowotna i pomoc społeczna", "budownictwo" oraz "zakwaterowanie i gastronomia"), dotyczących ich opinii na temat tego problemu ogólnie w Polsce oraz przedsiębiorstwach, którymi kierują. Zapytano ich również o to, jakie działania z zakresu równowagi praca - życie ofiarują swoim pracownikom. Z badań wynika, iż pracodawcy dostrzegają problem godzenia pracy i życia w ogóle w Polsce, ale nie do końca są przekonani, że problem dotyczy bezpośrednio pracowników zatrudnionych w ich przedsiębiorstwach.
  • Zastosowanie techniki skanowania 3D do pomiaru stóp (1). Metodyka i wyniki pomiarów (12)
    Przedstawiono 15 parametrów stopy ludzkiej oraz metodykę ich pomiaru za pomocą skanera ręcznego 3D. Pomiar stopy powinien stanowić podstawę do projektowania obuwia ochronnego dopasowanego do określonych typoszeregów użytkowników lub wyrobów przeznaczonych dla indywidualnego klienta. Wykonano pomiary 15 parametrów stopy ludzkiej 55 ochotników w pozycji siedzącej (dla stopy odciążonej) oraz w pozycji stojącej (dla stopy dociążonej) przed i po wysiłku fizycznym, a następnie przeprowadzono ich ocenę.
  • Podnoski ochronne stosowane w obuwiu chroniącym przed urazami mechanicznymi (17)
    Celem artykułu było przybliżenie podstawowych zagadnień dotyczących podnosków ochronnych stosowanych w obuwiu w środowisku pracy. Przedstawiono podział podnosków ze względu na stopień zapewnianej ochrony. Scharakteryzowane zostały rodzaje materiałów stosowanych w ich konstrukcji, ze szczególnym uwzględnieniem podziału na materiały metalowe i kompozytowe. Omówiono także standardowe i niekonwencjonalne metody badania podnosków chroniących przed urazami mechanicznymi.
  • Badanie zagrożeń występujących przy obróbce drewna z zastosowaniem kamery szybkiej (21)
    Artykuł dotyczy problematyki eksperymentalnych badań dynamicznych zjawisk niebezpiecznych podczas obróbki drewna. Przedstawiono autorską metodę pomiaru prędkości odrzutu obrabianego materiału drzewnego z użyciem kamery szybkiej oraz programu komputerowego do analizy rejestrowanych obrazów. Metoda ta okazała się bardzo dokładna i niewrażliwa na zakłócenia wiórami i pyłami drewna, które stanowiły dotąd główną trudność w podjęciu eksperymentów naukowych. Nowa metoda może być również polecana do pomiarów prędkości innych gwałtownych i niebezpiecznych zjawisk występujących w procesach obróbki drewna generujących wióry i pyły.
  • Obradowała Rada Ochrony Pracy przy Sejmie RP
    • Coraz więcej umów cywilnoprawnych. Działania Państwowej Inspekcji Pracy w 2015 r. (26)
  • 82. posiedzenie Międzyresortowej Komisji do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy (28)
  • Odpowiadamy na pytania czytelników (31)
    Jak odbywa się wypłata okresowej emerytury kapitałowej? Kiedy wygasa prawo do okresowej emerytury kapitałowej?
  • Doniesienia z zagranicy (32)