• XXI edycja konkursu na plakat bezpieczeństwa pracy pn. "Aktywni 50+" - otwarcie wystawy (II s. okł.)
  • Skuteczność działań na rzecz bhp a jakość przywództwa. Forum Liderów w Legnicy (2)
    Przywództwo przez przykład; Jakim przywódcą jestem? 
  • Inwestycja w budowę funkcjonalnego prawa. (4)
    Wywiad z prof. Zygmuntem Niewiadomskim - przewodniczącym Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego 
  • XVI Konferencja Naukowa "Wibrotech 2012" (6)
    13 i 14 listopada w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie odbyła się Konferencja Naukowa Wibroakustyki i Wibrotechniki "Wibrotech 2012". Tegoroczna, XVI edycja konferencji dedykowana była współtwórcy tej dyscypliny naukowej - profesorowi dr hab. inż. Zbigniewowi Engelowi, a także dwóm innym, wybitnym naukowcom: profesorowi Zbigniewowi Dąbrowskiemu oraz profesorowi Janowi Adamczykowi. 
  • Psychospołeczne warunki pracy kierowcy autobusu komunikacji miejskiej (7)
    Artykuł przedstawia ocenę psychospołecznych warunków pracy kierowców miejskiej komunikacji autobusowej na tle innych stanowisk pracy przedsiębiorstwa. Do oceny wykorzystano kwestionariusz Psychospołeczne warunki pracy (PWP). Kwestionariusz zawiera skale do pomiaru takich aspektów środowiska pracy, jak wymagania, kontrola, wsparcie społeczne oraz ich konsekwencje - samopoczucie fizyczne i psychiczne oraz potrzebę zmian. 
  • Zagrożenia występujące podczas użytkowania hydraulicznych platform załadowczych (12)
    Hydrauliczne platformy załadowcze to urządzenia wspomagające prace przeładunkowe i w znaczący  sposób odciążające oraz przyśpieszające prace ludzi. Ich popularność stale rośnie, a wraz z nią import używanych, wyekspoloatowanych maszyn głównie z Niemiec. Poprzez mnogość różnych wariantów konstrukcyjnych montowane są w busach, ciężarówkach, naczepach oraz autobusach. Oprócz zastosowań cywilnych wykorzystywane są przez wojsko, a także służby obrony cywilnej. W artykule przedstawiono zagrożenia powstałe w wyniku ich niewłaściwego użytkowania i nieprzestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa.
  • Przegląd badań warunków pracy z wykorzystaniem ocen subiektywnych (17)
    Warunki pracy są czynnikiem istotnie warunkującym jakość życia pracowników oraz wpływającym na ich stan zdrowia. W Polsce badanie warunków pracy na poziomie krajowym jest badaniem obiektywnym - opiera się na wynikach pomiarów wybranych czynników szkodliwych i uciążliwych w zakładach pracy. W celu poprawy warunków pracy oraz kształtowania środowiska pracy zgodnie z potrzebami pracowników celowe jest równoległe przeprowadzanie badań wykorzystujących subiektywne oceny środowiska pracy. Artykuł ma za zadanie zaprezentować czytelnikom badania warunków pracy uwzględniające subiektywne oceny środowiska pracy w Unii Europejskiej i wybranych krajach świata.
  • Ocena podzespołów łącząco-amortyzujących sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości w warunkach dynamicznych (22)
    Według PIP i GUS upadek z wysokości jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków w środowisku pracy. Praktyka organizowania stanowisk pracy na wysokości oraz wykonywania tam różnych czynności wskazuje, że ciągle jedną z podstawowych metod zabezpieczania pracowników jest stosowanie indywidualnego sprzętu ochronnego, takiego jak np. system powstrzymujący spadanie, którego najważniejszym składnikiem jest podzespół łącząco-amortyzujący. Jego sposób działania w warunkach powstrzymywania spadania jest uzależniony od charakterystyki siła obciążająca - wydłużenie. Niniejszy artykuł dotyczy opracowanej w CIOP-PIB metody badań takich charakterystyk zarówno składników indywidualnych systemów ochronnych, jak i surowców włókienniczych stosowanych do ich produkcji. Przedstawiono w nim również przykładowe wyniki przeprowadzonych badań linek bezpieczeństwa wykonanych z taśm włókienniczych.
  • Specjalistyczne laboratorium badań obciążenia cieplnego organizmu człowieka (26)
    Występowanie dyskomfortu i obciążenia cieplnego człowieka; Aparatura badawcza laboratorium; Program badawczy laboratorium; Badania realizowane w systemie jakości CIOP-PIB 
  • KONSULTACJE. Znowelizowane metody oznaczania substancji chemicznych (5) (30)
    Jak oznaczać pentachlorek fosforu, chlorowodów, pentatlenek fosforu (dekatlenek tetrafosforu) oraz tlenki żelaza w powietrzu na stanowiskach pracy? 
  • 100. rocznica urodzin prof. Ignacego Maleckiego - pierwszego przewodniczącego Rady Naukowej CIOP (32)
  • Wspomnienie o prof. Jerzym Wróblu (33)
  • Wspomnienie o prof. Jerzym S. Michaliku (34)
  • Odpowiadamy na pytania czytelników (35)
  • Doniesienia z zagranicy (36)
    Ziemia numer 2? Jeszcze nie tym razem; Hiszpania tnie wydatki na naukę; Nowe standardy bezpieczeństwa w poruszaniu się po płaskich powierzchniach w USA; "Dostępność" pracownika w czasie wolnym; Diagnozowanie i leczenie na odległość; Niezawodna identyfikacja