• Nowość wydawnicza CIOP-PIB. Współpraca z podwykonawcami w aspekcie BHP - przykłady dobrych praktyk (II s. okł.)
  • Planowane zmiany w polskim szkolnictwie wyższym (2)
  • Klimatyzacja w miejscu pracy - praktyczny poradnik (4)
    Rodzaje urządzeń i układów; Parametry powietrza; Czystość powietrza; Oszczędność energii
  • Witryna internetowa Biblioteki CIOP-PIB (7)
  • Dobre praktyki w ograniczonej przestrzeni pracy (8) Czym jest ograniczona przestrzeń pracy? Podejście do problemu w Ameryce Północnej; Jakie zagrożenia występują w ograniczonej przestrzeni pracy? Dlaczego praca w ograniczonej przestrzeni jest bardziej niebezpieczna niż normalnie? Jak przygotowywać się do pracy? W jaki sposób obniżać poziom ryzyka? W jaki sposób utrzymywać odpowiednią jakość powietrza? W jaki sposób zapobiegać pożarom i wybuchom? Inne środki bezpieczeństwa; Warto naśladować Amerykanów
  • Wybrane zachowania zdrowotne ratowników medycznych - wyniki badań własnych (11)
    Cechy charakterystyczne zawodu ratownika medycznego to między innymi ciągły kontakt z różnymi rodzajami chorób i urazów, ogromna odpowiedzialność za zdrowie i życie pacjentów oraz działanie w sytuacjach silnego stresu. Aby poradzić sobie z chronicznym napięciem psychicznym oraz zregenerować siły, człowiek może wykorzystywać strategie prozdrowotne lub takie, które szkodzą zdrowiu. Celem artykułu jest dokonanie charakterystyki zachowań zdrowotnych ratowników medycznym.
    Jeśli weźmiemy pod uwagę stopień narażenia na stres w pracy, rezultat osiągnięty przez ratowników medycznych może niepokoić. Działania, które należy podjąć, aby podnieść poziom zachowań zdrowotnych ratowników medycznych powinny dotyczyć dwóch kwestii: regularnych szkoleń i warsztatów psychologicznych oraz spotkań grupowych, zwłaszcza po trudnych i wyczerpujących akcjach ratunkowych.
  • Szkolenia bhp ze szczególnym uwzględnieniem osób pracujących "w terenie" (16)
    Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz systematyczne szkolenie pracowników w zakresie bhp jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Szkolenia mają za zadanie uświadomić pracownikom grożące niebezpieczeństwa związane z wykonywaniem pracy oraz zaznajomić ich z obowiązującymi normami i zasadami bhp, a także wskazać właściwe metody wykonywania pracy. Na pracodawcy ciąży obowiązek przeprowadzenia szkoleń wstępnych w formie instruktażu oraz szkoleń okresowych. Pracownicy wykonujący pracę "w terenie" podlegają tym szkoleniom jako zatrudnieni na stanowiskach robotniczych.
    Uczestniczenie w szkoleniach z dziedziny bhp jest obowiązkiem pracownika. Powinny one odbywać się na koszt pracodawcy oraz w godzinach pracy pracownika.
  • Zagrożenie zimnym środowiskiem w aspekcie wieku pracownika i parametrów odzieży ciepłochronnej (20)
    W artykule przedstawiono problemy dotyczące doboru odzieży ciepłochronnej w zimnym środowisku, związane ze znacznymi różnicami osobniczymi (wiek, płeć, budowa fizyczna, wydolność fizyczna). Omówiono wyniki badań z udziałem kobiet i mężczyzn w różnym wieku, zatrudnionych w zimnym środowisku - osoby badane wykonywały w warunkach laboratoryjnych czynności odzwierciedlające pracę na rzeczywistych stanowiskach. Podkreślono konieczność różnicowania odzieży ochronnej w zależności od indywidualnych potrzeb, a także uwzględniania zasad związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa pracy w zimnym środowisku.
  • Możliwości wykorzystania piezolaminatów do badania drgań mechanicznych oddziałujących przez kończyny górne (24)
    W artykule przedstawiono wyniki badań inteligentnego materiału piezoelektrycznego - DT4-052 K/L o grubości warstwy PVDF 52 μm. Wyznaczono charakterystyki częstotliwościowe w zakresie 2 Hz ÷ 1600 Hz przy obciążających piezolaminat siłach nacisku z zakresu 10 N  ÷ 150 N. Wykonano po dwie serie pomiarów dla każdego z dwóch operatorów. Podczas badań testowany element uzyskiwał największą czułość na działanie siły nacisku w zakresie częstotliwości, który zawiera główne składowe drgań działających przez kończyny górne na stanowiskach pracy. Właściwości piezolaminatu mogą zostać wykorzystane przy opracowywaniu adaptera do badania narażenia pracowników na drgania miejscowe.
  • Przegrody warstwowe stosowane w rozwiązaniach ograniczających hałas maszyn i urządzeń (26)
    Poprawa warunków akustycznych na stanowiskach pracy jest możliwa dzięki stosowaniu zintegrowanych obudów dźwiękochłonno-izolacyjnych lub zwiększeniu izolacyjności akustycznej oryginalnych korpusów maszyn. W tego typu zabezpieczeniach przeciwhałasowych mają zastosowanie cienkie przegrody warstwowe. W artykule scharakteryzowano te zabezpieczenia na tle stosowanych rozwiązań technicznych redukcji hałasu maszyn i urządzeń oraz przegród warstwowych. Zaprezentowano również prototypowe rozwiązania tych zabezpieczeń oraz możliwości wykorzystania w nich nowych przegród warstwowych na przykładzie wyników badań własności akustycznych wybranych przegród warstwowych.
  • Wskaźniki do oceny skuteczności zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy (32)
    Doskonalenie zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy w przedsiębiorstwach wymaga zmian w podejściu do oceny funkcjonowania w tym obszarze. Stosowane tradycyjnie wskaźniki wynikowe, takie jak wskaźniki wypadków przy pracy i chorób zawodowych, nie dostarczają zadowalających informacji potrzebnych do proaktywnego zarządzania. Aby to umożliwić, konieczne jest stosowanie wskaźników wiodących, charakteryzujących warunki pracy i działania skierowane na zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. W artykule przedstawiono wskaźniki wynikowe i wiodące do oceny funkcjonowanie w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy, zwracając uwagę na podstawowe zalety i wady ich zastosowań.
  • Odpowiadamy na pytania czytelników (35)
  • Doniesienia z zagranicy (36)
    Unijne przepisy dotyczące pracy pilotów do brytyjskiej poprawki; Amerykańska kampania przeciwko upadkom z wysokości; Fluor zwiększa współczynnik tarcia grafenu; Tekstylia high-tech-więcej funkcji i komfortu; Zawody najbardziej stresujące