• Zapobieganie katastrofom górniczym w odkrywkowej eksploatacji złoża węgla brunatnego
    W kopalniach odkrywkowych węgla brunatnego bardzo istotne są katastrofalne zagrożenia związane z ruchem zakładu górniczego. Warunkiem skutecznego przeciwdziałania takim zagrożeniom jest właściwe rozpoznawanie ich potencjalnych i zaistniałych przyczyn oraz efektywne zarządzanie ryzykiem ich materializacji. W artykule przedstawiono najważniejsze zasady takiego przeciwdziałania, z uwzględnieniem wieloletnich doświadczeń zawodowych autora.
  • Świadczenia przysługujące pracownikowi z tytułu zachorowania na chorobę zawodową
    Artykuł przedstawia katalog świadczeń (jednorazowych, krótkoterminowych i długoterminowych) przysługujących pracownikowi, który zachorował na chorobę zawodową. Do świadczeń jednorazowych zalicza się jednorazowe odszkodowanie dla pracownika z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu (lub dla rodziny pracownika z tytułu jego śmierci), pokrycia kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne. Jako świadczenia krótkoterminowe wymienia się zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, świadczenie rehabilitacyjne oraz zasiłek wyrównawczy. Natomiast świadczenia długoterminowe to renta z tytułu niezdolności do pracy, renta szkoleniowa, renta rodzinna oraz dodatek pielęgnacyjny.
  • Aktywność nadzoru górniczego w projekcie MineLife – Życie z Górnictwem europejskiego programu INTERREG Polska-Saksonia 2014–2020
    Rozwój branży wydobywczej nierozerwalnie wiąże się z akceptacją społeczną. Sama świadomość faktu, że obecna i przyszła cywilizacja jest cywilizacją surowców, nie wystarcza do pozytywnej komunikacji ze społeczeństwem. Przedstawiony w artykule europejski projekt MineLife – Życie z Górnictwem, realizowany w ramach programu Interreg Polska-Saksonia, jest przykładem współpracy polskiego i saksońskiego nadzoru górniczego oraz samorządu województwa dolnośląskiego. Obszar działań projektowych po stronie polskiej obejmuje obszary podregionu jeleniogórskiego w województwie dolnośląskim oraz powiatu żarskiego w podregionie zielonogórskim w województwie lubuskim, a po stronnie niemieckiej powiaty Görlitz i Bautzen. Aktywności podejmowane w ramach projektu zmierzają do wzajemnego poznania, pogłębienia kompetencji oraz wypracowania dobrych praktyk w formie podręcznika do rozwiązywania sytuacji konfliktowych. Do chwili obecnej w ramach projektu odbyło się 5 wyjazdów studyjnych (Kopalnia Bazaltu „Sulików”, pogórnicze, rekultywowane tereny Pojezierza Łużyckiego, kopalnia uranu w Kowarach oraz kopalnie węgla brunatnego „Turów” i „Nochten”).
  • Z ułańska fantazją i pod pełnymi żaglami

Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie - pełen wykaz