• Tajemnica sylifonu - pierwszej znanej rośliny wytępionej przez człowieka
    Cyrenajka (Kyrene) była starożytną grecką kolonią ze stolicą w Cyrenie, położoną na afrykańskich wybrzeżach Morza Śródziemnego. Jej głównym towarem eksportowym był. U schyłku starożytności sylfion nagle wymarł. Dziś nie potrafimy nawet określić, do jakiego gatunku należała ta roślina. W połączeniu z jej niezwykłą popularnością w przeszłości nadaje jej to nimbu tajemniczości. Zacznijmy jednak od początku. Ogromny popyt na sylfion wynikał, po pierwsze, z jego właściwości leczniczych. Traktowano go jako panaceum, sam Pliniusz Starszy nazywał tę roślinę jednym z najcenniejszych darów natury. Silphium miało liczne zastosowania: w tak poważnych przypadkach, jak trąd czy różnego rodzaju zatrucia, jak i kwestiach kosmetycznych - pomagało na porost włosów, usuwało kurzajki i brodawki. Miało leczyć także przypadłości przewlekłe (migrenę, bóle reumatyczne) kończąc na drobnych problemach zdrowotnych (ból gardła)…
  • Usuwanie drzew i krzewów w parku krajobrazowym
    Pytanie: Czy po wejściu z dniem 1 stycznia 2017 r. w życie przepisów pozwalających osobom fizycznym usuwać bez zezwolenia z własnych nieruchomości drzewa i krzewy na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą ta nowa regulacja odnosi się także do drzew i krzewów rosnących na terenie parku krajobrazowego?
  • Mennonici i amisze w Północnej Ameryce - Zgodnie z naturą i tradycją
    Jadąc mniej uczęszczanymi drogami w Ontario, szczególnie w okolicach miast Waterloo i Aylmer, można spotkać nietypowy pojazd: zaprzężoną w konia bryczkę mennonicką. Wzbudza wielkie zainteresowanie, bo nie tylko bryczka, która jest pojazdem prawdziwie muzealnym, ale i jadący w niej ludzie wyglądają, jak nasi potomkowie sprzed kilku wieków. Mężczyźni przeważnie brodaci, w ogromnych czarnych kapeluszach, czarnych spodniach z szelkami i w czarnych kurtkach, kobiety w szarych, długich niekiedy do ziemi sukniach, z białymi lub ciemnymi czepkami na głowach. Wszyscy, nawet dzieci, odziani są nietypowo, staroświecko, nawet w dni ciepłe opatuleni tak, że jedynie twarze mają odsłonięte. Taki pojazd i jego podróżnicy to dla nas małe muzeum na kółkach. Takie widoki można obserwować również w kilku innych prowincjach Kanady i w niektórych stanach USA, szczególnie w Ohio, Indianie i Pensylwanii.
  • Ratujmy rekiny, póki jeszcze są
    Rekiny odgrywają bardzo ważną rolę w morskim ekosystemie. Jako zwierzęta znajdujące się na wierzchołku łańcucha pokarmowego, utrzymują równowagę biologiczną ekosystemu. Eliminując chore i słabe osobniki, przyczyniają się do kontroli populacji swoich ofiar. Badania naukowe dowodzą, że np. rafa koralowa bez rekinów obumiera w przeciągu jednego roku. Obserwowanie rekinów jest dzisiaj coraz bardziej popularne. Około 590 tysięcy ludzi obserwuje każdego roku rekiny, daje to zatrudnienie 10 tysiącom osób i daje zysk rzędu 590 mln dolarów. Dla porównania wartość, jaką przynoszą polowania na rekiny, wynosi 630 mln dolarów i będzie spadać w najbliższych latach. Niestety rekiny są zabijane na masową skalę. Rocznie pozyskuje się około 800 tysięcy ton rekiniego mięsa. Oznacza to śmierć ponad 100 milionów rekinów na całym świecie.
  • Europa oczami prof. Macieja Nowickiego
    Na promocję książki prof. Macieja Nowickiego "Moja piękna Europa" w siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej w Warszawie, przyszło około dwustu osób, w tym gorąco witany prof. Adam Strzembosz. Wieloma gośćmi kierowała ciekawość, bo wcześniej prof. Nowicki, dwukrotnie minister środowiska, autorytet w tej dziedzinie i laureat wielu prestiżowych nagród krajowych i zagranicznych, znany był z licznych publikacji i książek, ale właśnie z zakresu ochrony środowiska i ekorozwoju. Tym razem zaproponował pozycję poświęconą w całości atrakcjom kulturowym i turystycznym wybranych regionów Europy.