• Wprowadzenie do tematyki walki ze smogiem w Krakowie
    Dzięki licznym działaniom podjętym w ostatnich kilkudziesięciu latach jakość powietrza w Krakowie uległa znaczącej poprawie, niemniej jednak Kraków wciąż znajduje się w czołówce rankingu najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast. Najważniejszy problem nadal stanowią duże zapylenie oraz ponadnormatywne stężenia benzo(a)pirenu i tlenków azotu w powietrzu. Głównym źródłem tych zanieczyszczeń jest emisja niska, zaś w przypadku tlenków azotu - motoryzacja. Ograniczaniu dyspersji zanieczyszczeń powietrza sprzyja ukształtowanie terenu, warunki mezoklimatyczne, a także zabudowa kanałów przewietrzania miasta.
  • Kraków żegna dr Wernera Kohlera, konsula generalnego Niemiec
    Rozmowa dr Wernera Kohlera - konsula generalnego oraz dr Edwarda Garścia - redaktora Aury.
  • Ekologicznie w Wodociągach Krakowskich Czysta co do kropelki
    Wodociągi Krakowskie od lat prowadzą działania, mające na celu ochronę środowiska i propagowanie prawidłowych postaw proekologicznych. Skierowane są przede wszystkim do dzieci, by wykształcić w nich wrażliwość, wzbogacić wiedzę o bioróżnorodności i uświadomić fakt, że każde z nich ma i może mieć wpływ na środowisko, w którym żyje. Taka edukacja ekologiczna pomaga rozwijać aktywne postawy wobec przyrody i jej ochrony, pomaga również w wyrabianiu nawyków odpowiedzialnego korzystania z zasobów naturalnych, zwłaszcza wody. Temu właśnie służy przygotowana dla uczniów AKADEMIA KROPELKI.
  • Olimpiada Wiedzy Ekologicznej wkroczyła w czwartą dekadę
    Już po raz 31 na finale centralnym Olimpiady Wiedzy Ekologicznej w Światowym Dniu Ochrony Środowiska (5 czerwca) spotkała się elita przyrodników ze szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju, tym razem w Krakowie. Młodzież ta może imponować nam wszystkim, bo dąży samodzielnie i z ogromnym zaangażowaniem do poznania praw rządzących przyrodą, a co najważniejsze, zdobycia umiejętności wykorzystania swej wiedzy w praktyce.
  • Co głosi encyklika Laudato si'?
    W ubiegłym miesiącu został zakończony cykl poświęcony międzynarodowej współpracy ekologicznej. Wcześniejszy cykl obejmował comiesięczne artykuły z AURY, ukazujące się w latach 2006-2013 i poświęcony był najważniejszym koncepcjom ekonomii ekologicznej. Zapoczątkowany trzeci z kolei będzie dotyczył problemów bieżącej polityki ekologicznej w Polsce i na świecie widzianej oczyma ekonomisty.